President Si Ti-pching po ukončení Všečínského shromáždění lidových zástupců vystoupil 15. března s 30 minutovým projevem před více než 600 účastníky video konference na zasedání ÚV KSČ v dialogu se světovými politickými stranami na vysoké úrovni.
Jako jeden z účastníků videokonference si dovoluji nabídnout několik osobních dojmů z úvodního referátu, které považuji za aktuální a současně i nadčasové.
Podle prezidenta Si je pro mírový rozvoj ve světě zásadní tolerance a soužití. Proto navrhuje Globální rozvojovou iniciativu. Její hlavní tézi představuje jednoduchá, ale v době krize demokracie, politických elit a politiky bez vize, především na Západě, komplexní věta: Cesta k modernizaci: odpovědnost politických stran.
Si uvedl, že tolerance, soužití, výměny a vzájemné učení mezi různými civilizacemi hrají nezastupitelnou roli v pokroku procesu modernizace lidstva, neboť všechny země a jejich budoucnost jsou nyní úzce propojeny. Proto se více a více ve světě diskutují podrobnosti procesu modernizace společnosti a na individualistickém Západě kritizuje politika budování společenství se společnou budoucností lidstva.
Jako jeden z prvních kroků k realizaci vize Si proto oslovil politické strany z celého světa s nabídkou, na nové uspořádání světového pořádku. V novém uspořádání světa hrají první housle civilizační pestrost, odmítání násilí a spolupráce zemí na základě vzájemné výhodnosti a zejména rovnoprávnosti, bez ohledu na jejich velikost. Proč?
Protože mír a bezpečnost ve světě, které jsou základním lidským právem všech občanů, může být dosaženo pouze na základě, respektování mezinárodního práva, rovnoprávné spolupráce všech zemí a akceptování historické zkušenosti, že vlády se mění, ale politické strany zůstávají. Proto nesou politické strany odpovědnost za prosazování uvedených myšlenek.
Prezident Si dal ve svém projevu jasně najevo, že velmi dobře chápe, jak se pravidla hry ve světě mění. Zásadně se liší od předchozích. Proto Si jako vůdce KS Číny je ochoten to znovu a znovu demonstrovat. Proto není náhodou, že navštíví, prakticky ihned po znovuzvolení, příští týden Moskvu. Zjevně nepůjde o zdrženlivou podporu politiky Kremlu, ale o mnohem podstatnější a konkrétnější pomoc ve válce ČLR s USA. Proč tak myslím?
Protože již v současné době probíhá mezi Washingtonem a Pekingem něco jako hybridní válka. V ní ztrácí mj. USD svoji světovou pozici a vznikají nová spojenectví, některá z nich založená na petrojüanu. V neposlední řadě získání zejména Íránu a Saúdské Arábie pro svou vizi nového uspořádání světa, nelze podceňovat.
Si také zdůraznil, že je třeba podporovat mezinárodní výměnu a spolupráci mezi lidmi. Uvedl, že země by měly prozkoumat možnost vybudování globální sítě pro dialog a spolupráci mezi civilizacemi a společně podporovat pokrok lidských civilizací. V tomto kontextu připomínám, že od 15. března ČLR obnovila výdej vstupních víz všech typů bez spřísnění podmínek.
Chci věřit, že v představitelné budoucnosti bude posílena výměna a spolupráce nejenom s politickými stranami, ale i interakce s politickými stranami a nepolitickými organizacemi v jiných zemích, aby se rozšířilo sbližování myšlenek a ulehčila identifikace společných zájmů.
V závěru si dovoluji tvrdit, že Si projev indikuje rozhodnutí budovat nový typ mezinárodních vztahů. Globální rozvojová iniciativa a Globální bezpečnostní iniciativa proto na pozadí hlubokých změn v mezinárodním prostředí, představují iniciativy na podporu světového míru, bezpečnosti, rozvoje a harmonie. Souhlasu netřeba. 15. a 16. března 2023
Jan Campbell