Web deníku Reference News zveřejnil článek s titulem »Čínská zahraniční politika: Lekce pro Spojené státy«, který vyšel v dvouměsíčníku CounterPunch, a jehož autorem je Melvin Goodman, vysoký výzkumník amerického Centra pro mezinárodní politiku. Přetiskujeme jej v plném znění:
Čína přispěla k obnovení diplomatických vztahů mezi Íránem a Saúdskou Arábií. Tato záležitost by měla probudit tým národní bezpečnosti Bidenovy administrativy, zvláště americké ministerstvo zahraničí pod vedením Antonyho Blinkena. Tento úspěch Číny odhaluje vady americké politiky národní bezpečnosti, zejména »politiky neuznání« a spoléhání se na sílu k dosažení mezinárodních politických cílů.
Čína zdůrazňuje udržování správných politických vztahů se všemi zeměmi bez ohledu na jejich ideologickou orientaci. Čína proto udržuje stabilní vztahy s většinou přátel a soupeřů.
Naopak, Spojené státy po století hloupě dodržovaly »politiku neuznání« vůči některým zemím, které nemají rády pouze z ideologických důvodů. Právě teď Spojené státy nenavázaly diplomatické styky se dvěma nejdůležitějšími soupeři, tedy s Íránem a Korejskou lidově demokratickou republikou.
Spojené státy se spoléhají na vojenské síly k provádění zahraničních politik, zatímco Čína úspěšně vytvořila ekonomické vztahy ve formě iniciativy Pásmo a stezka. Tato strategie přinesla Pekingu důležitý vliv v jihovýchodní Asii, Africe a Jižní Americe a Karibiku.
Od Obamovy administrativy se Spojené státy snažily zablokovat iniciativu Pásmo a stezka po celém světě, avšak neuspěly. Mainstreamová média, která spolupracují s tvrdohlavým odporem Spojených států, často tvrdí, že Srí Lanka čelí »pasti zadlužení« kvůli vysokým dluhům ve více projektech v rámci Pásma a stezky. Ve skutečnosti tvoří 80 procent zahraničního dluhu Srí Lanky dluh Světové bance a dalším mnohostranným institucím a investorům na Wall Street a její dluh Číně představuje pouze deset procent v podílu celkových zahraničních dluhů.
Americká média velmi málo zmiňují úspěchy iniciativy Pásmo a stezka, i když celý svět oplývá úspěšnými příklady, zejména v deseti členských zemích ASEAN. Odstoupení Spojených států z Transpacifického partnerství zhoršilo dilema Washingtonu v této oblasti.
Kromě podpory usmíření Saúdské Arábie a Íránu Čína také rozšířila obchod s Radou pro spolupráci arabských států v Zálivu, předčila Evropskou unii a stala se největším obchodním partnerem této organizace.
Všichni členové týmu národní bezpečnosti v Bidenově administrativě by měli věnovat velkou pozornost úspěchům Číny v jihovýchodní Asii. Peking také zkopíroval podobné úspěchy v Africe, Karibiku a Jižní Americe.
Joseph Biden musí přiznat, že politika, kterou jsme v posledním desetiletí dodržovali vůči Číně, je obrovský neúspěch. Je na čase, aby americké ministerstvo zahraničních věcí a Mezinárodní asociace pro rozvoj hledaly nové myšlenky pro americkou diplomacii. Zároveň je nutné změnit staré myšlení o primárním postavení ministerstva obrany v procesu rozhodování.
Čínské hospodářské politiky nepředstavují hrozbu pro Spojené státy a stejně nemůžeme Čínu omezit. Stručně řečeno, hospodářský rozvoj zemí po celém světě nejen přispívá k mezinárodní bezpečnosti, ale je také dobrý pro Spojené státy.
iportaL24.cz/CRI