Levicový deník

  • Zprávy
  • Domácí
  • Zahraniční
  • Ekonomické
  • Komentáře
  • Rozhovory
  • Kultura
  • Analýzy

Američtí ekonomové varují před hrozivými důsledky cel vůči Číně

Američtí ekonomové a analytici varují, že série nových cel na dovoz z Číny způsobí řadu neblahých důsledků. Tato cla, která mají vstoupit v platnost 27. září, zahrnují 100% clo na čínská elektrická vozidla, 50% na solární články a 25% na ocel, hliník, baterie pro elektromobily a klíčové nerostné suroviny.

Jason Oxman, prezident washingtonské Rady pro informační technologie, tento krok kritizoval. Uvedl, že USA se opakovaně uchylují k dalším clům a ignorují obavy průmyslu ohledně ekonomických dopadů a odolnosti dodavatelského řetězce.

„Americká cla již od svého zavedení stála americké podniky a spotřebitele 221 miliard dolarů,“ dodal Oxman ve svém prohlášení.

Gary Hufbauer, vedoucí pracovník Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomiku, v rozhovoru pro tiskovou agenturu Xinhua upozornil, že obchodní politika USA omezuje přístup Američanů ke kvalitním a cenově dostupným zahraničním výrobkům. Nová cla připraví americké spotřebitele o právo kupovat cenově výhodné čínské elektromobily.

William Alan Reinsch, vedoucí poradce Centra pro strategická a mezinárodní studia, varoval, že cla by mohla dále ztížit schopnost Spojených států využít komparativní výhody Číny v oblasti výroby ekologických technologií. To by zase mohlo ztížit úsilí USA o přechod na obnovitelné zdroje energie.

„Liberalizace obchodu s Čínou by umožnila americkým výrobcům výrazně rozšířit provoz díky přístupu k levnějším vstupům a poskytnout spotřebitelům cenově dostupné zboží nezbytné pro dosažení cílů dekarbonizace,“ uvedl Reinsch ve své analýze.

Reinsch dodal, že cla rovněž poukazují na nesoulad v dekarbonizačních politikách USA. Byla zavedena právě v době, kdy americké ministerstvo financí vydalo konečná pravidla týkající se ustanovení o čistých vozidlech v rámci zákona o snižování inflace, která nabízejí dodatečnou flexibilitu při získávání minerálů a baterií. Tento rozporuplný přístup ukazuje, že vláda USA má problémy s přijetím jednotné strategie pro urychlení ekologického přechodu.

Jeffrey Sachs, ředitel Centra pro udržitelný rozvoj na Kolumbijské univerzitě, v rozhovoru pro tiskovou agenturu Xinhua uvedl, že svět by se měl vyvarovat pádu do začarovaného kruhu protekcionismu. Spojené státy odcházejí od svých mezinárodních závazků a porušují mezinárodní ekonomická a obchodní pravidla. „Čína a další země by měly důrazně bránit mezinárodní obchodní systém a zachovat otevřenost světového obchodu,“ dodal.

CGTN/ gnews – RoZ_07

CMG 2024-10-12
Facebook Twitter linkedin More

One Comment

  1. Zdeněk Ondráček
    12. 10. 202420:57 -

    Každý rozumný člověk ví, že Čína chce sama prosperovat. Rozumný člověk chápe princip vzájemného uznání, který Čína od začátku prosazuje, dodržuje a uplatňuje, a že tento princip způsobuje evidentní dynamickou progresivitu tam, kde se uplatní. A že Čína dává tuto příležitost všem zemím, které se také chtějí rozvíjet vlastním způsobem a tento princip přijímají.
    Evropská unie je prostě nepoučitelná, zahleděná do ideologie Západu, kde si USA chce udržet neustálou celosvětovou moc, a to i za cenu, že poškodí nejen samotnou Evropskou unii, ale i řadu států v Africe a Latinské Americe. Ještě to bude chvíli trvat, ale blíží se doba, kdy unipolarita Západu, a především USA, bude naprostý konec.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články

  • Ukrajina odmítá převzít těla svých padlých: otázka etiky, politiky a lidských práv

  • NATO tvrdí, že Rusko chystá masivní útok na celé uzemí Ukrajiny

  • V Rusku představili film o Maršálu I. S. Koněvovi a diskutovali o problému přepisování historie

  • Ukrajinský terorismus v Melitopolu proti civilním obyvatelům Ruské federace

  • Kotrba: Ukrajina brzy kapituluje, Zelenskyj se zastřelí a Fico bude evropský vítěz

Copyright 2023, Všechna práva vyhrazena
Levicovydenik.cz - Vydavatelství a nakladatelství R3