Čínský prezident Xi Jinping ve čtvrtek při své návštěvě v Peru zahájil provoz nového mega-přístavu v Chancay, čímž učinil významný krok v rámci čínsko-peruánské spolupráce v rámci Iniciativy Pásu a Cesty (BRI). Společně s peruánskou prezidentkou Dinou Boluarte vydali prohlášení o prohloubení komplexního strategického partnerství, v němž vyjádřili připravenost na společné prozkoumání nových příležitostí pro spolupráci v rámci BRI, které povedou k vzájemným výhodám a udržitelnému rozvoji obou zemí.
Xi Jinping uvedl, že Čína je připravena spolupracovat s Peru na vybudování nového pozemně-námořního koridoru, jenž propojí Čínu s Latinskou Amerikou, přičemž přístav Chancay bude jeho výchozím bodem. Tento koridor, který propojí Inckou stezku s 21. století námořní Hedvábnou stezkou, otevře cestu k společné prosperitě a štěstí pro Peru a další latinskoamerické a karibské země.
Rozšiřování příležitostí
Přístav Chancay, který je vlajkovým projektem BRI, zlepší obchodní efektivitu mezi Peru a Asií, zkrátí dobu přepravy do Číny na 23 dní a sníží logistické náklady o alespoň 20 %. Tento hlubokovodní přístav, nacházející se přibližně 80 km severně od peruánské metropole Lima a přímo propojený s Panamerickou dálnicí, která prochází celou Amerikou, se má stát klíčovým logistickým centrem mezi Latinskou Amerikou a Asií.
Xi Jinping při zahájení přístavu uvedl, že tento přístav znamená více než jen začátek BRI v Peru. „Od Chancaye po Šanghaj svědčíme o zrození nového pozemně-námořního koridoru mezi Asií a Latinskou Amerikou,“ řekl.
Předpokládá se, že přístav Chancay přinese Peru roční příjmy ve výši 4,5 miliardy USD a vytvoří více než 8 000 přímých pracovních míst. Čínské podniky překonaly řadu výzev a dokončily první fázi projektu přístavu, což podle Xie prokazuje odhodlání Číny k dlouhodobé strategické spolupráci s Peru.
Prohlubování partnerství
Xi Jinping během svého setkání s Boluarte vyzval k dalšímu prohlubování praktické spolupráce a ke zdokonalení čínsko-peruánského strategického partnerství, aby obě země mohly lépe využít příležitosti pro vzájemný prospěch.
Od navázání diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi před 53 lety došlo k výraznému nárůstu obchodní a investiční spolupráce. Čína je nyní největším obchodním partnerem Peru a spolupráce v oblasti obchodování, těžby a infrastruktury dosáhla značných výsledků.
Xi Jinping podpořil další rozšíření obchodních vztahů a výzev v oblasti tradičních i nových průmyslových odvětví, jako je digitální ekonomika, umělá inteligence, zelené lodní dopravy, elektrická vozidla a fotovoltaika. Zároveň Čína nabídla Peru pomoc při rozvoji infrastruktury a posílení „tvrdé“ a „měkké“ konektivity.
Závěr
Prezidentka Boluarte během slavnostního zahájení přístavu uvedla, že tento projekt v rámci BRI je klíčovým krokem k cíli Peru stát se mezinárodním centrem pro lodní dopravu a obchod. Potvrdila, že tento projekt pomůže Peru etablovat se jako důležitý vstupní bod spojující Latinskou Ameriku s Asií, a podpoří integraci a prosperitu v celém regionu.
Obě strany také vydaly společné prohlášení, v němž vítají podpis protokolu o modernizaci bilaterálního obchodního ujednání a vyjadřují ochotu spolupracovat na rozsáhlých infrastrukturních projektech podle příslušných národních právních předpisů.