Čína, Afghánistán a Pákistán se dohodly na prohloubení protiteroristické spolupráce a posílení hospodářské spolupráce s cílem posílit stabilitu a rozvoj regionu. Tyto tři strany se k tomu zavázaly na dialogu ministrů zahraničí Číny, Afghánistánu a Pákistánu v Islámábádu.
Setkání se zúčastnili čínský státní rada a ministr zahraničí Čchin Kang, úřadující ministr zahraničí afghánské prozatímní vlády Amir Chán Muttakí a pákistánský ministr zahraničí Bilawal Bhutto Zardárí.
Čchin se o setkání vyjádřil pochvalně a uvedl, že představuje obnovení mechanismu třístranné spolupráce mezi Čínou, Afghánistánem a Pákistánem. Uvedl, že Čína přikládá velký význam přátelství s Afghánistánem a Pákistánem a je ochotna s oběma stranami spolupracovat na provádění Globální rozvojové iniciativy, Globální bezpečnostní iniciativy a Globální civilizační iniciativy, sdílet rozvojové příležitosti, společně čelit bezpečnostním výzvám a podporovat regionální stabilitu a prosperitu.
Čchin zdůraznil význam protiteroristické spolupráce a uvedl, že Čína se rozhodně staví proti jakékoli formě terorismu a je připravena zintenzivnit spolupráci v boji proti terorismu v rámci regionálních mnohostranných rámců, včetně mechanismu koordinace a spolupráce mezi sousedními zeměmi Afghánistánu. Čchin poznamenal, že Čína doufá, že Afghánistán a Pákistán dále posílí bezpečnostní opatření pro čínský personál, instituce a projekty.
Dodal, že Čína je ochotna posílit koordinaci politik a posílit strategickou vzájemnou důvěru prostřednictvím mechanismu třístranné spolupráce. »Čína je rovněž připravena posílit rozvojovou spolupráci, sdílet rozvojové příležitosti a zvýšit kulturní a mezilidské výměny s Afghánistánem a Pákistánem,« poznamenal Čchin.
Bilawal i Muttaqi se shodli na tom, že mechanismus třístranné spolupráce má velký význam pro regionální mír a prosperitu, a zavázali se aktivně podporovat třístrannou spolupráci, formulovat plán politické, bezpečnostní a hospodářské spolupráce s cílem chránit společné zájmy tří zemí, dosáhnout vzájemného prospěchu a přinést výhody obyvatelům těchto tří zemí i dalším zemím v regionu.
Tři ministři si upřímně a do hloubky vyměnili názory na témata, jako je vzájemná důvěra, bezpečnostní spolupráce, boj proti terorismu, konektivita, obchod a investice, a dosáhli řady konsenzů.
Všichni se shodli na prohloubení vzájemné politické důvěry, respektování suverenity a územní celistvosti druhé strany a řádném řešení rozdílů prostřednictvím rovnocenných konzultací. Uvedli, že jednotně vystupují proti vměšování do vnitřních záležitostí Afghánistánu, proti nezákonným jednostranným sankcím vůči Afghánistánu a proti všem činům, které podkopávají mír a stabilitu v regionu.
Pokud jde o spolupráci v oblasti boje proti terorismu, Čína a Pákistán podporují afghánskou prozatímní vládu, aby posílila své schopnosti lépe čelit hrozbě terorismu. Afghánská strana informovala o své bezpečnostní situaci a protiteroristickém úsilí a zdůraznila, že nedovolí, aby jakékoli síly využívaly její území k teroristickým aktivitám namířeným proti Číně a Pákistánu.
Tři strany se rovněž dohodly na posílení výměn a spolupráce v oblasti hospodářství, obchodu, zemědělství, snižování chudoby a mezilidských výměn. Pokročí ve spolupráci v rámci iniciativy Pásmo a cesta a rozšíří spolupráci v rámci čínsko-pákistánského hospodářského koridoru (CPEC) na Afghánistán, aby podpořily propojení, zlepšily přeshraniční obchod, posílily hospodářskou integraci těchto tří zemí a dosáhly udržitelného rozvoje.
Foto: – Čínské ministerstvo zahraničí
CRI