Generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Číny a prezident státu Si Ťin-pching se 15. března zúčastnil dialogu na vysoké úrovni mezi Komunistickou stranou Číny a světovými politickými stranami v Pekingu a přednesl hlavní projev. Si Ťin-pching systematicky vysvětlil, jak Komunistická strana Číny chápe cestu k modernizaci, odpověděl na řadu »otázek o modernizaci« a poprvé navrhl Iniciativu globální civilizace, která přináší čínské řešení na podporu procesu světové modernizace a pokroku lidské civilizace.
Realizace modernizace je běžnou snahou mezinárodního společenství. Vzhledem k různým vývojovým fázím a historickým kulturám mají různé země různé chápání modernizace. V současnosti se mnoho výzev a krizí prolíná a překrývá a proces modernizace lidské společnosti se opět dostal na historickou křižovatku. Tváří v tvář řadě podnětných modernizačních otázek, jako je »Jaký druh modernizace potřebujeme? Jak můžeme dosáhnout modernizace?« Generální tajemník Si Ťin-pching hluboce vysvětlil své postřehy, navrhl plány a ukázal politickou moudrost a odpovědnost vůdce největší světové strany.
Jak odpovědět na »otázku modernizace«? Si Ťin-pching předložil pět návrhů. Musíme se držet konceptu prvořadosti lidí a zdůrazňovat modernizaci ve směru pro lidi. Musíme podporovat princip nezávislosti a soběstačnosti a prozkoumat rozmanitost cest modernizace. Musíme vytvořit smysl pro integritu a inovaci, abychom udrželi kontinuitu procesu modernizace. Je nutné posílit sebekultivaci, sebezdokonalování a soběstačnost a zvýšit inkluzivitu úspěchů modernizace. Je nutné zachovat rázný přístup a zajistit pevnost moderního vedení. Tyto komplexní a systematické výklady ukazují směr, kterým má lidstvo pokročit v procesu modernizace.
»Modernizace není ‚patentovaný produkt‘ několika zemí ani to není ‚otázka s jedinou odpovědí‘.« »Zhasínání světel druhých vás neučiní zářivějšími, blokování cesty ostatních vás nedovede dál…« Tyto živé výrazy ukazují, že modernizace země se musí nejen řídit obecnými zákony modernizace, ale musí také vycházet z vlastních národních podmínek a mít své vlastní charakteristiky a trvat na sdílení příležitostí a vytváření společné budoucnosti.
Komunistická strana Číny to prosazuje a takto provádí i modernizaci v čínském stylu vedenou Komunistickou stranou Číny. 20. národní sjezd Komunistické strany Číny, který se konal v říjnu 2022, nastínil a rozpracoval teorii modernizace v čínském stylu. Na tomto dialogu na vysoké úrovni Si Ťin-pching znovu vysvětlil význam modernizace v čínském stylu pro svět a zdůraznil, že »s novými úspěchy modernizace v čínském stylu se budeme snažit poskytnout nové příležitosti pro světový rozvoj, poskytnout novou pomoc průzkumu cesty k modernizaci lidstva a nově přispívat k inovaci teorie a praxe modernizace lidské společnosti«. Tyto tři »novinky« plně demonstrují, že modernizace Číny je růstem světových mírových sil a růstem mezinárodní spravedlnosti.
Různé civilizace vytvořené lidstvem významně přispěly k podpoře procesu modernizace. Na tomto dialogu na vysoké úrovni generální tajemník Si Ťin-pching poprvé navrhl Iniciativu globální civilizace a vyzval ke společné obhajobě respektování rozmanitosti světových civilizací, prosazování společných hodnot celého lidstva, připisování důležitosti dědictví a inovaci civilizací a posílení mezinárodních kulturních výměn a spolupráce. Mezinárodní veřejné mínění věří, že Iniciativa globální civilizace je dalším důležitým konceptem, kterým Čína přispěla světu, po konceptu budování komunity se sdílenou budoucností lidstva, Iniciativy globálního rozvoje a Iniciativy globální bezpečnosti. Stefanos Stefanou, generální tajemník Dělnické lidové pokrokové strany Kypru, věří, že Iniciativa globální civilizace pomůže světu spolupracovat při řešení globálních výzev, omezit konflikty a konfrontace a realizovat harmonické soužití lidských bytostí prostřednictvím rovnosti, vzájemného učení, dialogu a inkluze.
V současnosti některé západní země stále volají po »nadřazenosti civilizací« a »střetu civilizací«, obhajují takzvané »univerzální hodnoty« vlastní důležitosti a vnucují druhým a prosazují kapitalistické politické koncepce a institucionální modely. To jen brání pokroku a rozvoji lidské civilizace. Musíme dodržovat rovnost civilizací, vzájemné učení, dialog a inkluzi, podporovat společné hodnoty celého lidstva, jako je mír, rozvoj, spravedlnost, demokracie a svoboda, a plně využívat historickou hodnotu historie a kultury různých zemí… Tyto návrhy pomáhají podporovat rozvoj světové civilizace vyváženým, pozitivním a benevolentním směrem a také pomáhají řešit mnohé problémy, s nimiž se lidé setkávají.
Generální tajemník Si Ťin-pching také navrhl prozkoumat vytvoření globální sítě civilizačního dialogu a spolupráce, která poskytne novou platformu pro výměny a vzájemné učení mezi civilizacemi. Ve skutečnosti od vedení dialogu na vysoké úrovni mezi Komunistickou stranou Číny a světovými politickými stranami, přes Summit vůdců Komunistické strany Číny a světových politických stran až po zahájení Konference o dialogu asijských civilizací, Komunistická strana Číny se také snaží vybudovat »Pásmo a stezku« na cestu civilizace, Komunistická strana Číny vždy podporovala výměnu a vzájemné učení mezi různými civilizacemi a podporovala vzájemné porozumění a přátelství mezi lidmi všech zemí.
Když se lidstvo znovu ocitá na křižovatce doby, politické strany jako důležitá síla vedoucí a prosazující proces modernizace mají odpovědnost odpovědět. Komunistická strana Číny jako největší strana na světě poskytla vlastní odpověď. V budoucnu, v procesu prosazování modernizace v čínském stylu, se Komunistická strana Číny zavázala prosazovat vysoce kvalitní rozvoj, udržovat mezinárodní spravedlnost, podporovat výměny a vzájemné učení mezi civilizacemi a ukazovat světu, že »velký musí vypadat velký«.
iportaL24.cz/CRI