Evropská kosmická agentura (ESA) představila nový tým astronautů pro vesmírný program, vybírala z bezmála 22.600 lidí. Členem záložního týmu je i český stíhací pilot Aleš Svoboda.
Uspěl jako jediný z přibližně 200 Čechů, kteří se do projektu přihlásili. Výsledky svého výběru dnes ESA oznámila v Paříži.
„Pro mne to byl vždycky takový dětský sen. Už jako dítě jsem chodil v Brně do planetária, vždycky jsem se zajímal o vesmír, o letectví a kosmonautiku. A beru to jako takové logické pokračování toho, co dělám teď,“ řekl Svoboda ve vysílání České televize.
Svoboda vystudoval univerzitu obrany v Brně, do české armády vstoupil v roce 2005, o tři roky později se stal pilotem. Působí na základně v Čáslavi. ESA v jeho profilu uvádí, že hraje lední hokej a badminton.
Podle mluvčí generálního štábu Vlastimily Cyprisové Svoboda získal i doktorandský titul se zaměřením na leteckou a raketovou techniku. Má speciální vojenské kurzy ze Švédska, Španělska nebo Spojených států. V roce 2019 byl jako pilot Gripenu nasazen při hlídání vzdušného prostoru Pobaltí.
„Velký úspěch českých vesmírných aktivit,“ napsal na twitteru český ministr dopravy Martin Kupka, do jehož resortu vesmírné aktivity spadají. „Dnešní rozhodnutí ESA představuje významný posun na poli kosmických aktivit pro Českou republiku a znovu dokazuje, jak důležitá je naše aktivní role v ESA i dalších mezinárodních vědeckých organizacích,“ dodal ministr.
Respekt a uznání Svobodovi vyjádřil velitel českého vojenského letectva Petr Čepelka. „Uspět ve velice náročném výběrovém řízení a být do poslední chvíle stále ve hře o let do kosmu je úspěchem nejen pro naši armádu, ale i pro celou Českou republiku,“ sdělil Čepelka ČTK. „Jeho umístění dokazuje, že máme skvěle vycvičené a připravené piloty,“ dodal brigádní generál, podle kterého patří Češi ke světové špičce v oboru.
Svobodův úspěch ocenila na twitteru i česká armáda. „Z gripenu až do raketoplánu. Náš stíhač Aleš Svoboda se dnes stal rezervním astronautem. Je mezi TOP 17 lidmi, kteří se jednou dost možná podívají do vesmíru,“ napsala armáda.
Armádní příspěvek sdílela i česká ministryně obrany Jana Černochová. „Máme špičkové piloty. O tom jsem se opakovaně přesvědčila. Držím mu (Svobodovi) palce, aby se do vesmíru opravdu podíval,“ napsala ministryně.
Někdejší Československo se koncem 70. let stalo po Sovětském svazu a Spojených státech teprve třetí zemí světa, jejíž občan se podíval do vesmíru. Vojenský pilot Vladimír Remek vytvořil v březnu 1978 spolu se sovětským kosmonautem Alexejem Gubarovem posádku kosmické lodi Sojuz 28. Remek byl dosud prvním a jediným československým kosmonautem.
Na pozici astronautů ESA se zájemci hlásili od března do června loňského roku. Přihlásilo se 22.589 lidí, z toho 24 procent žen. Z Česka se o práci ucházelo 165 mužů a 37 žen. Předchozí výběrové řízení se konalo v roce 2008, tým byl jmenován v roce 2009.
V hlavním týmu astronautů, který dnes ESA představila, jsou dvě ženy a tři muži, kteří budou zaměstnanci agentury ESA. Dalších 11 lidí je v rezervním týmu, uvedlo české ministerstvo dopravy v tiskové zprávě zaslané ČTK. Pětice kariérních astronautů se připojí k sedmi kolegům, kteří již slouží. Jejich výcvik začne v příštím roce. Členové rezervního týmu budou pokračovat ve svých stávajících zaměstnáních a budou k dispozici jako náhradníci po případném odchodu někoho ze základního týmu.
„Kdyby ESA vybrala více kandidátů, než může v dohledné době reálně letět (na Měsíc), někteří členové by čekali na let příliš dlouho a ztratili tak nejlepší roky života, což by vůči nim nebylo fér,“ uvedl Ondřej Rohlík, český zástupce v programové radě ESA pro pilotovanou kosmonautiku, mikrogravitaci a průzkum vesmíru.
Novinkou v letošním výběhu astronautů ESA je nominace handikepovaného člena týmu, který by se v budoucnu měl stát první tělesně postiženou osobou, která poletí do vesmíru. ESA vybrala britského lékaře a paralympijského běžce Johna McFalla. Brit přišel o nohu po nehodě na motorce v 19 letech, což mu zabránilo vstoupit do armády. Vystudoval medicínu, specializuje se na ortopedickou traumatologii. Na olympijských hrách v Pekingu získal bronzovou medaili ve sprintu.
Vedení agentury na téže tiskové konferenci oznámilo, že rozpočet na příští tři roky bude téměř 17 miliard eur (414 miliard korun), což je výrazné navýšení, ale méně než 18,5 miliardy eur (451 miliard korun), které požadoval její generální ředitel.
ESA nehledá jen astronauty, ale také civilní zaměstnance. Již dříve si stanovila cíl v příštích 10 let nabrat každý rok 100 nových zaměstnanců, uvedlo české ministerstvo dopravy. Inženýry, vědce i administrativní pracovníky vybírá i podle národnosti.
(čtk)