Mezinárodní obchod s velkými zbraněmi v letech 2017 až 2021 ve srovnání s předchozími pěti lety klesl o 4,6 procenta. Výrazně se však zvýšil dovoz do Evropy, která zaznamenala největší růst ze všech regionů. Rostl také vývoz z USA a Francie. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnil Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
»Malý pokles celosvětových transferů zbraní zakrývá velké rozdíly mezi regionálními trendy,« uvedl výzkumný pracovník programu SIPRI pro zbraně a vojenské výdaje Pieter D. Wezeman. »Zatímco zde byl určitý pozitivní vývoj, včetně dovozu do Jižní Ameriky, který byl nejnižší za posledních 50 let, rostoucí nebo nadále vysoká úroveň dovozu zbraní do míst jako Evropa, východní Asie, Oceánie a Blízký východ přispěly ke znepokojivému hromadění zbraní,« dodal.
Dovoz do Evropy stoupl za posledních pět let o 19 % a na celosvětovém transferu zbraní se Evropa podílela 13 %. Největšími dovozci byly Británie, Norsko a Nizozemsko. Očekává se, že v nadcházejícím desetiletí výrazně zvýší dovoz zbraní i další evropské státy, které nedávno zadaly rozsáhlé objednávky na velké zbraně, zejména bojové letouny z USA. Dovoz velkých zbraní na Ukrajinu, která nyní čelí ruské invazi, byl v letech 2017 až 2021 velmi omezený.
»Výrazné zhoršení vztahů mezi většinou evropských států a Ruskem bylo důležitým pohonem růstu v evropském dovozu zbraní, zejména pro státy, které nemohou uspokojit všechny své požadavky prostřednictvím národního průmyslu,« dodal Wezeman.
Největším dovozcem velkých zbraní zůstala Asie a Oceánie. Tento region se na celkových transferech podílel 43 % a šest států z tohoto regionu patří mezi deset největších dovozců na světě. Jsou to Indie, Austrálie, Čína, Jižní Korea, Pákistán a Japonsko. Celkově ale transfery do regionu mírně klesly, a to o 4,7 %.
Z jednotlivých zemí byla největším dovozcem zbraní na světě Indie, i když její dovoz se snížil o 21 %. V příštích několika letech však plánuje rozsáhlé akvizice.
Největším vývozcem bezkonkurenčně USA
Vývoz velkých zbraní z USA stoupl o 14 % a podíl země na celosvětovém vývozu vojenské techniky stoupl na 39 %. Vývoz USA pak byl více než dvojnásobný ve srovnání s exportem druhého největšího vývozce, kterým bylo Rusko. Největší podíl na americkém vývozu měly země Blízkého východu, a to 43 %.
Rusko mělo v uplynulých pěti letech na celkovém vývozu podíl 19 %, ve srovnání s roky 2012 až 2016 však jeho export klesl o 26 %. Bylo to způsobeno hlavně poklesem dodávek do Indie a Vietnamu.
Francie se na celkovém vývozu podílela 11 %, a byla tak třetím největším vývozcem. Její vývoz stoupl o 59 %. Čtvrtým největším vývozcem byla Čína a pátým Německo. Vývoz obou zemí však v uplynulých pěti letech klesl.
SIPRI se při svých výpočtech zaměřuje na objemy, nikoli na finanční hodnotu obchodů se zbraněmi. Protože objem dodávek v jednotlivých letech může výrazně kolísat, údaje jsou za pětileté období, což poskytuje stabilnější měřítko trendů. Statistika nezahrnuje ruční zbraně.
(ici, čtk)
Sluka
Co vtom soudruh čte?
Koudela
Ty Ptáku Sluko, jak se oslovují soudruzi antikomunisté? A jak Bansteři
williks2
A teď k věci.
Podle SI/RI :
Vývoz zbraní z USA a Francie stoupá; Ruský, čínský a německý vývoz zbraní klesá. Vývoz zbraní USA vzrostl mezi lety 2012–16 a 2017–21 o 14 procent, čímž se jeho globální podíl zvýšil z 32 procent na 39 procent. Vývoz zbraní USA byl v letech 2017–21 více než dvojnásobný (o 108 procent více) než u druhého největšího exportéra Ruska. Na Blízký východ připadalo 43 procent amerických transferů zbraní. Pro růst exportu zbraní z USA byl zvláště důležitý nárůst dodávek velkých zbraní do Saúdské Arábie o 106 procent.
Rusko, které v letech 2017–2021 představovalo 19 procent veškerého vývozu velkých zbraní, zaznamenalo mezi lety 2012–16 a 2017–21 pokles exportu o 26 procent. Celkový pokles ruského vývozu zbraní byl téměř výhradně způsoben poklesem dodávek zbraní dvěma příjemcům: Indii a Vietnamu. V příštích letech se však očekává několik velkých dodávek zbraní z Ruska do Indie.
Francie tvořila v letech 2017–21 11 procent celosvětového vývozu zbraní, což z ní činí třetího největšího vývozce zbraní. Francie zvýšila svůj vývoz zbraní o 59 procent v letech 2012–16 a 2017–21.
Z tohoto je zřejmé, kdo vydělává na válkách a válečnickém umění – USA téměř polovinou vývozu a to téměř dvojnásobně než Rusko.