30. června místního času Argentina použila zvláštní práva čerpání Mezinárodního měnového fondu (MMF) a vypořádání v RMB, aby splatila zahraniční dluh MMF ve výši 2,7 miliardy amerických dolarů, který byl splatný téhož dne. Je to poprvé, co Argentina použila RMB ke splacení svého zahraničního dluhu. 29. června Argentinská centrální banka oznámila, že zařadí RMB jako dostupnou měnu do svého bankovního systému a umožnila tamním finančním institucím otevřít spořicí účty v RMB. Prezident Argentinské centrální banky řekl: „Stejně jako mnoho zemí světa je Argentina optimistická k internacionalizaci RMB.“
Rozšíření používání RMB pomůže Argentině vyřešit nejpalčivější domácí problémy. Argentina se v posledních letech potýkala s nedostatkem amerických dolarů. Na konci roku 2022 dosáhly zahraniční dluhy Argentiny 276,7 miliardy USD, ale její devizové rezervy byly pouze 44,6 miliardy USD. Nedávné suché počasí výrazně ovlivnilo příjmy z argentinského zemědělského vývozu a nedostatek amerických dolarů se ještě zvýraznil. Zvýšení používání RMB může Argentině pomoci ušetřit spoustu amerických dolarů, výrazně zmírnit tlak na devizové rezervy a udržet ekonomickou aktivitu.
Měnová výměna s Argentinou je výhodná i pro Čínu. Podle statistických výsledků v dubnu a květnu letošního roku představoval argentinský dovoz vypořádaný v RMB 19 % z celkového dovozu v těchto dvou měsících. Očekává se, že Argentina od května letošního roku použije RMB v hodnotě asi 790 milionů až 1 miliardu amerických dolarů na platby za dovoz zboží z Číny. V případě nedostatku amerických dolarů v Argentině může použití RMB k vypořádání dovozu zaručit vývoz Číny do Argentiny. Splacení dluhů v RMB umožní Argentině vyhnout se nesplácení dluhů, udržet makroekonomickou stabilitu a posílit důvěru trhu. Stabilní ekonomická situace v Argentině je bezpochybně nezbytnou podmínkou pro čínsko-argentinskou hospodářskou a obchodní spolupráci.
Argentinská centrální banka navíc bezprecedentně zařadila RMB jako dostupnou měnu do svého bankovního systému, umožnila argentinským finančním institucím otevírání účtů v RMB a použití RMB pro vypořádávání dluhopisů atd., což může podpořit čínské podniky ke zvýšení investic do Argentiny, pomůže to snižovat finanční a provozní náklady, podpoří to rozvoj podniků v místní oblasti a bude to mít dalekosáhlý dopad.
Z dlouhodobého hlediska překračuje význam posilování finanční spolupráce mezi Čínou a Argentinou bilaterální rámec. Argentinu dlouhodobě sužují problémy se zahraničním dluhem, což neodmyslitelně patří k hegemonii amerického dolaru. Stejně jako mnoho jiných latinskoamerických zemí, i Argentina byla „oškubána“ nepředvídatelnou měnovou politikou Spojených států. V roce 2016 americký dolar pokračoval ve zvyšování úrokových sazeb, což způsobilo prudký únik kapitálu a znehodnocení měny v Argentině. Argentinská vláda si v zoufalství musela půjčit peníze od MMF. Ale to je jako otevřít „Pandořinu skříňku“ a uvrhlo to Argentinu do hluboké dluhové bažiny. Snížení závislosti na americkém dolaru je pro Argentinu důležitým krokem k prolomení hegemonie amerického dolaru.
Argentina je třetí největší ekonomika v Latinské Americe a její přístup má demonstrační efekt. Na popud Brazílie, Argentiny a dalších zemí v současné době další latinskoamerické země předložily koncept „de-dolarizace“. Venezuelský prezident prohlásil, že zahájí proces eliminace hegemonie amerického dolaru, bolivijský prezident uvedl, že prozkoumá možnosti využití RMB pro vypořádávání obchodu… To odráží touhu mnoha rozvojových zemí po dosažení finanční diverzifikace a po cestě nezávislého rozvoje. Jak bylo předpovězeno v článku „Hegemonie amerického dolaru je na pokraji kolapsu“, vydaném v listu „España“, globální dominance a hegemonie amerického dolaru není neotřesitelná.
CMG