Evropský soud pro lidská práva (ESLP) včera odsoudil Turecko za to, že v letech 2017 a 2018 věznilo bývalého dopisovatele německého deníku Die Welt, německo-tureckého novináře Denize Yücela.
Novinář tehdy nebyl z ničeho obviněn, na svobodu se dostal po dlouhých politických sporech a po propuštění odjel do Německa. Jeho případ zhoršil vztahy mezi Berlínem a Ankarou.
Podle verdiktu ESLP Turecko porušilo Yücelovo »právo na svobodu« a »svobodu projevu a tisku« a novináře zadržovalo »bez přesvědčivého důkazu«, který by dokládal jakékoliv provinění.
Odškodné, které mu turecký soud za roční vazbu přiřkl, je podle štrasburského soudu »zjevně nedostatečné a Yücel se může nadále považovat za oběť«. ESLP nařídil Ankaře zaplatit Yücelovi odškodné ve výši 13 300 eur (325 000 korun).
»Zadržování osob s kritickými názory v předběžné vazbě mělo mnohočetné negativní dopady jak na zadržené osoby, tak na společnost jako celek. Omezení svobody vždy mělo ochromující účinek na svobodu projevu prostřednictvím zastrašování občanské společnosti a odsouzením opozičních hlasů k tichu,« stojí ve verdiktu ESLP. O to právě ale současnému tureckému režimu jde… A nejen jemu. V podobných vazbách si libuje například Stát Izrael.
»Evropský soud pro lidská práva shledal mé zatčení v Turecku nezákonným. Přesto považuji některé části toho rozsudku za zklamání,« napsal Yücel na Twitteru. Ocenil naopak prohlášení soudu, že »na tomto procesu není zhola nic, co by nebylo politicky motivované«.
Yücel psal o dění v Turecku po údajném nepovedeném převratu v červenci 2016. Turecká justice vloni odročila proces s Yücelem za zesměšňování tureckého národa a urážku prezidenta-diktátora Recepa Tayyipa Erdogana. Obvinění o znevažování se vztahuje k Yücelovu článku, který vyšel v listu Die Welt v roce 2016. Novinář v něm použil výraz genocida Arménů, kterou Turecko popírá, a také žertoval o vztazích mezi Turky a Kurdy. Z urážky je Yücel obviněn kvůli tomu, že o Erdoganovi psal pravdivě jako o pučistovi.
V červenci 2020 podle ČTK byl novinář v nepřítomnosti odsouzen do vězení na dva roky a deset měsíců za šíření propagandy (čti faktů) Strany kurdských pracujících (PKK), která je v Turecku zakázaná a považovaná za teroristickou organizaci.
(rj)