Státy Evropské unie se shodly na uvalení dalších sankcí kvůli ruské agresi na Ukrajině. Na sankčním seznamu se nově objeví jména 160 ruských politiků a oligarchů.
Oznámila to Rada EU. Unie také rozšíří vyloučení z mezinárodního platebního systému SWIFT i na běloruské banky. Sedmadvacítka zmrazí i platební styk s běloruskou centrální bankou a vyloučí ze systému SWIFT tři velké běloruské banky. Běloruští občané budou rovněž mít výrazně komplikovanější ukládání peněz v bankách v EU, kde nebudou moci mít více než 100 tisíc eur (2,5 milionu korun). Kromě toho zahrne do dosud platných sankcí také obchodování s kryptoměnami, jejichž prostřednictvím mohla Moskva unijní opatření částečně obcházet.
Postihy navazují na tři předchozí vlny sankcí. Podle vysoce postaveného činitele je navíc ve hře další zpřísnění. Šéfové členských států by podle něj na summitu ve Versailles měli debatovat například o vyloučení klíčových ruských finančních ústavů Sberbank a Gazprombank ze systému SWIFT.
Unijní opatření se po předchozích vlnách sankcí budou vztahovat na 862 ruských činitelů a 53 subjektů. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v projevu před vládní Stranou spravedlnosti a rozvoje (AKP) v souvislosti se situací na Ukrajině obvinil Evropu z honu na čarodějnice namířeného proti ruským umělcům. Postup Evropy vůči nim je podle prezidenta směšný. Stejně jako se Turecko nesmířilo s tím, co se děje Ukrajincům, tak »nepřijímá ani praktiky, které se podobají honu na čarodějnice proti ruskému lidu, ruské literatuře, studentům a umělcům,« řekl Erdogan, kterého cituje BBC.
Jako příklad Erdogan uvedl zacházení s ruským dirigentem a přítelem ruského prezidenta Vladimira Putina Valerijem Gergijevem, aniž ale zmínil jeho jméno. Gergijev se nedistancoval od ruské operace na Ukrajině, a proto musel opustit post šéfa Mnichovských filharmoniků a za personu non grata jej považuje řada divadel i jeho vlastní agent.
V Turecku se mají setkat ruský a ukrajinský ministr zahraničí. Šlo by o přímou schůzku nejvýše postavených představitelů obou států od začátku operace.
(čtk)
jmm
Jo hony na čarodějnice – moc dobře víme co za tím stálo
a o co inkvizitorům šlo….
Milan Antal
Nuž, EÚ nepochopila, že v dlhodobom rámci sa ona odstriháva od sveta, nieže odstriháva RF od sveta.
Lenže toto pre ňu pochopiť je problém, pretože stále trpí koloniálnym syndrómom voči ostatnému svetu. To vidieť aj na analýzach situácie okolo Ukrajiny, že sa berie do úvahy čisto postoj Západu, Ázia sa vôbec neberie do úvahy. Lenže ak chceme pochopiť ruské konanie, treba brať do úvahy konanie USA a úlohu Ázie.
Západ dnes nie je svet, ťažisko civilizačného vývoja sa prenieslo do Ázie, v čele s Čínou. Rusi na rozdiel od EÚ dobre prečítali geopolitickú situáciu – a ak namiesto rokovania EÚ s RF sa jej budú neustále len vyhrážať, posielať zbrane a vojakov, RF sa úplne obráti na Východ, smerom do Ázie.
EÚ tým pádom padne totálne na hubu, Čína bude profitovať.
Preto platí rovnica proruský postoj (spolupráca s RF) = proeurópsky postoj.
Protiruský postoj = protieurópsky postoj = proamerický a pročínsky postoj.
honza gajdoš(gajdosh)
Milane Antale, tím chceš asi říci něco takového: Evropa je jenom ruský poloostrov, liberální myšlení je úchylka, asi na úrovni pedofilie, viz titul „liberast“, jejhož autorem je V. V. Pjakin. Dále je třeba nastolit státní ideologii, kterou „silný stát“ bude strikně vymáhat, atd, atd atd. Prostě dle Vás stejně smýšlejících: „Jedině strach z trestu, je motivace, abych nesešel se správné cesty“, Která je správná, to rozhodnou ti, kteří tomu rozumí.
Poslušnost je jediné, co po vás chceme.
Už rozvil čas…
Vyhrňme si rukávy…
Staváj strana ródnaja…
Přes spáleniště….
fronda
Vždyť je to naopak Západ, kdo na Ukrajině zinscenoval puč proti demokratické vládě a podporuje tamní diktaturu.
Je to Západ, kdo šíří válečnickou propagandu, cenzuruje nezávislá média a kriminalizuje svobodu slova.
Milan Antal
Honza Gajdoš je typická stará kapitalistická štruktúra, ktorá nie a nie sa oslobodiť od starých stereotypných myšlienok.
Všetci tu napr. vedia, že mám liberálne zmýšľanie, len Honza Gajdoš nie. Ale nie staré buržoázne liberálne zmýšľanie, ale komunistické. Ktoré sa orientuje hlavne na liberalizáciu pracovného prostredia, aby sa pracujúci človek necítil v práci ako otrok, a prácu ako trest, ale ako potrebu sebarealizácie. Plná sloboda prejavu, priestor pre svoj spôsob života.
Teda žiadne buržoázne liberárne čačky-mačky pre okrajové menšiny, ale priestor pre všetkých.
Komunizmus znamená aj odštátnenie, zrušenie štátu, v zmysle zrušenia jeho potláčateľsko-mocenských funkcií. Zrušenie armád – pri globálnej civilizácii a deľbe práce sa stanú zbytočnými, tajných služieb, špionážnych služieb, ap. Čo prinesie obrovskú úsporu nákladov, zvýšenie blahobytu a slobôd ľudí.
Pôjde teda o liberalizáciu svetového obchodu, odstránenie množstva bariér pre globálnu deľbu práce, spolupráce. Týmto smerom ide Čína, USA v r. 2018 zahlásili ústup od globalizácie, nacionalizáciu ekonomiky.
A ako čítam českých analytikov, tak sa tiež vyjadrujú v zmysle konca globalizácie. Akoby svet bol len Západ. Svätá prostota, tieto procesy dnes určuje Čína a tej záleží na globalizácii, voľnom a pružnom svetovom obchode. A Čína má tieto procesy pod kontrolou, na rozdiel od zmätkujúcich euroatlantických politikov a „odborníkov“
Odštátnenie ale neznamená zosúkromníčenie, ale viac priestoru pre samosprávny model. V štátnom a globálnom vlastníctve by zostali len podniky s celoštátnym a globálnym dosahom (ako sa hovorilo v r. 2008, niektoré firmy sú také veľké, že štát ich nemôže nechať zbankrotovať – teda nemôžu byť súkromné).
Naopak, štát by namiesto svojich mocenských funkcií posilnil hospodársko-organizátorské funkcie, regulácie a plánovania.
Kašparová
Lavrov a Kuleba jsou nejvýše postavení představitelé svých států? To už jsou Zelenskyj a Putin svrženi?