„Blahopřejný dopis prezidenta Xi Jinpinga odráží hluboké poznatky a úvahy o rozvoji globálních lidských práv.“ Vedoucí uzbeckého Národního centra pro lidská práva a první náměstek předsedy legislativní komory Uzbekistánu Akmal Saidov během své účasti na Fóru pro správu globálních lidských práv v Pekingu velmi ocenil iniciativy prezidenta Xi Jinpinga a přirovnal bezpečnost, rozvoj a spolupráci ke „třem pilířům“ ochrany lidských práv.
Letos je 30. výročí schválení Vídeňské deklarace a akčního programu. Tento dokument navrhuje, že „podpora a ochrana všech lidských práv a základních svobod musí být v souladu s cíli a zásadami Organizace spojených národů“, „mezinárodní společenství by mělo podporovat účinnou mezinárodní spolupráci, realizovat právo na rozvoj a odstranit rozvojovou nerovnost“ a další důležité zásady, a je považován za jeden z milníků v historii rozvoje globálních lidských práv.
14. června zaslal čínský prezident Xi Jinping fóru blahopřání, v němž navrhl ochranu lidských práv prostřednictvím bezpečnosti, podporu lidských práv prostřednictvím rozvoje a spolupráce a provádění Iniciativy globální bezpečnosti, Iniciativy globálního rozvoje a Iniciativy globální civilizace. Jedná se o nejnovější návrh předložený Čínou pro správu globálních lidských práv, který má silný praktický význam a poskytuje důležité pokyny pro podporu mezinárodní spolupráce v oblasti lidských práv, což vyvolalo širokou rezonanci mezi účastníky.
Bezpečnost je předpokladem ochrany lidských práv. V současnosti některé země přehánějí „konkurenci mezi velmocemi“, podněcují táborovou konfrontaci, vyvolávají války a konflikty, neustále zvyšují světová bezpečnostní rizika a představují vážnou hrozbu pro životy mnoha lidí v mnoha zemích. Účastníci fóra se obecně domnívají, že Iniciativa globální bezpečnosti navržená Čínou má velký praktický význam pro zlepšení globální správy lidských práv.
Vývoj je základem ochrany lidských práv. V tomto ohledu Čína úspěšně vymanila 770 milionů venkovských obyvatel z chudoby, dosáhla cíle snižování chudoby v Agendě 2030 pro udržitelný rozvoj deset let před termínem a podporuje společnou prosperitu pro všechny lidi.
Hosté z rozvojových zemí se obecně shodují, že právo na přežití a rozvoj jsou primární lidská práva. Uzbekistán například aktivně podporuje úspěšné zkušenosti Číny v oblasti zmírňování chudoby, které pomáhají jeho vlastnímu rozvoji a revitalizaci. Fredrick Mutesa, známý zambijský vědec, se domnívá, že „implementace Iniciativy globálního rozvoje je další dynamickou praxí Číny při podpoře budování společenství sdíleného osudu.
Ochrana lidských práv je společným ideálem lidstva a neměla by být politizována ani využívána jako zbraň. Některé západní země jsou však na jedné straně selektivně slepé vůči vlastnímu porušování lidských práv a na druhé straně využívají „lidská práva“ jako výmluvu k tomu, aby zasahovaly do vnitřních záležitostí jiných zemí a omezovaly jejich rozvoj. Podle čínského názoru není žádná země kvalifikovaná k tomu, aby byla „soudcem“ lidských práv a každá země má právo nezávisle si zvolit svou cestu rozvoje lidských práv. Mnozí hosté fóra se domnívají, že prezidentův blahopřejný dopis navrhl posílit kulturní výměny a vzájemné učení a společně podporovat rozvoj a pokrok civilizace v oblasti lidských práv, což pomůže vyřešit rozdíly v oblasti lidských práv a odráží to důležitého ducha spolupráce při prosazování lidských práv obsaženého ve Vídeňské deklaraci a akčním programu.
Čína nyní podporuje čínskou cestu k modernizaci. V tomto procesu se Čína bude nadále zapojovat do dialogu a spolupráce s mezinárodním sociálním dialogem s cílem zlepšit správu globálních lidských práv, aby její vlastní lidé mohli lépe žít a lidská práva lidí po celém světě byla lépe chráněna. (Kl)
CRI