Nedávno přijel do Čínské lidové republiky francouzský prezident Emanuel Macron. Byl přijat s nejvyššími poctami na vysoké úrovni. To znamená, že se počítá s tím, že váha a pozice francouzského prezidenta Macrona a Francie vůbec, na geopolitickém hřišti sehraje velmi významnou roli.
Čínský prezident Si Ťing Pching tuto návštěvu načasoval ve správný čas a následné kroky udělal velmi moudře. Proč? Protože Francie sice nemá v Evropě zas tak silnou ekonomiku oproti Německu a navíc se v současnosti potýká se s krizí politicko-sociální. Každodenní demonstrace nemají konce a přinášejí velké škody a rozpory ve společnosti. Střety mezi policií a demonstranty se vyhrotili opravdu natolik, že na obou stranách došlo dokonce k vážným újmám na zdraví.
Svět je vůbec takové Geo–tenzi a v procesech geopolitických změn, a tak nastal čas, utlumit zbytečné konfrontace na všech úrovních. Přes všechny krize je Francie významným členem Rady bezpečnosti OSN je nutno z této úrovně vést základní politické linie. Úspěch jednání byl velký. Podepsalo se například přibližně na čtyřicet bilaterálních a obchodních smluv.
Ukázalo se, že moudrost čínského prezidenta Si Ťing Pching, je mu vlastní. Dokázal to tím, že prezidenta Macrona před shrnutím jejich politického jednání, vzal na neformální prohlídku přenádherné čínské zahrady. Zde Macronovi poukázal na nadčasovost, náročnost a celistvou principiální architekturu a vlastní péči o zahradu. Také padlo, že je to nekonečný proces. A nechce-li někdo plýtvat energií jiných na zbytečně rozryté záhony a plochy, musí předvídat a pečovat o kouzlo zahrady s notnou dávkou prevence. Bez poctivé, zodpovědné práce a moudrého plánování se nedá dosáhnout dobré úrody. A tedy vize světlé budoucnosti světa.
Prezident Emanuel Macron sice nebyl na toto až tak důkladně připraven, o čemž svědčí jeho postoj se zkříženými rukami před prezidentem Si a také si schovával ruce do kapes, nicméně to vypadá, že pochopil význam neformálního setkání bez kravat na čínské zahradě. Macron totiž po příjezdu do Francie prohlásil, že chce-li Evropa být silná musí být nezávislá na USA. A tato základní, velmi důležitá myšlenka je klíčem k obratu evropské politiky. Uvidíme jak silný je Macron, když má za zády prezidenta Čínské lidové republiky a jak se mu bude dařit také spravovat nejen svou zahradu, ale i celkově Evropskou, dnes velmi zanedbanou a závislou, zahradu. Mír, sociální smír a ekonomický, energetický a ekologický růst tedy závisí od politické vůle lídrů v Evropě. Takže doufejme, že si také díky prohlídce z čínské zahrady, evropští lídři uvědomí, dříve nebo později, význam peče o takovou zahradu jako je Evropa a význam slova moudrost. A začnou jej konečně aplikovat v reálné politice a začnou skutečně řešit rovněž krizi na Ukrajině, na základě dvanácti bodového mírového plánu předloženého Čínou.
Roman Blaško