Rusko patrně přesunulo do Běloruska hypersonické střely Kinžal, upozornilo dnes britské ministerstvo obrany, které se odvolává na poznatky britské vojenské rozvědky. Vyslání nadzvukových střel do Běloruska Londýn hodnotí jako gesto, kterým chce Rusko dát najevo, že má běloruskou podporu.
Podle britského ministerstva obrany Rusko s největší pravděpodobností přesunulo část svých střel Kinžal do Běloruska. Ministerstvo to oznámilo s odvoláním na britskou rozvědku. Jedná se o jasný akt podpory ze strany Ruska Bělorusku se kterým ho spojuje významná vojenská ale i materiální spolupráce.
Na běloruském letišti Mačuliščy u Minsku se pravděpodobně nacházejí dvě ruské stíhačky MiG-31 a kontejner, který slouží k uskladnění hypersonických střel Kinžal, sdělilo britské ministerstvo a zveřejnilo satelitní snímky letiště. Právě z letounů MiG-31 lze tyto manévrovatelné střely odpalovat.
Střela Kinžal dosahuje rychlosti Mach 5 v letu a je schopna provádět úhybné manévry v každé fázi letu. Může nést konvenční nebo jadernou hlavici a lze ji vypouštět ze strategických bombardérů Tu-22M3 nebo stíhacích letounů MiG-31K přičemž MiG-31K je schopen dosáhnout rychlosti 3 000 km/h (Mach 2,83).
Zásoby Ruska střelami Kinžal jsou podle britské rozvědky pouze omezené o tomto faktu však nesvědčí jejich stálé užití ve speciální operaci na Ukrajině a stejně tak jejich přemístění do Běloruska.
(jac)
jmm
Někde jsem četl, že za terorem na “plynovodu” mohou “křídové skály”…
doporučení vlády
Tassová něco psala v mobilu minutu po výbuchu NS, že je hotovo 🙂
:-)
Sleduji občas Medveděvovy komentáře a musím uznat, že má dobrý smysl pro humor, což jsem dříve z jeho chladného ksichtu nevypozoroval. Třeba jeden z posledních:
„Čím lépe tam podle ukrajinských médií fungují systémy protivzdušné obrany, tím horší je zásobování země elektřinou a vodou. Je třeba pořádně prozkoumat tento paradox.“
miro
Brífing ruského ministerstva obrany 2. novembra 2022
02.11.2022 12:43
Ozbrojené sily Ruskej federácie pokračujú vo vedení špeciálnej vojenskej operácie, o jej priebehu informoval generálporučík Igor Konašenkov.
V kupjanskom smere sa nepriateľ s pomocou dvoch práporov posilnených zahraničnými žoldniermi pokúsil zaútočiť v smere na obce Jagodnoje, Nikolajevka a Orljanka v Charkovskej oblasti a Kuzemovka v Luganskej ľudovej republike. V dôsledku paľby a aktívnej činnosti ruských jednotiek bol nepriateľ zatlačený späť na pôvodné pozície. Zničených bolo až 150 ukrajinských vojakov a žoldnierov, šesť tankov, päť bojových vozidiel pechoty a 10 ďalších vozidiel.
V krasno-limanskom smere ruské jednotky ostreľovali nepriateľa diaľkovým delostrelectvom, útočnou a armádnou aviáciou na vzdialených pozíciách. Pokusy Ozbrojených síl Ukrajiny o útok v smere na obce Makejevka, Ploščanka a Červonopopovka v Luganskej ľudovej republike boli zmarené. Bolo zlikvidovaných asi 250 ukrajinských vojakov. Zničené boli dva tanky, dve bojové vozidlá pechoty, päť nákladných áut a dve ďalšie autá.
V nikolajevsko-krivorožskom smere ruské jednotky zabránili pokusom o prielom Ozbrojených síl Ukrajiny v smere na obce Iščenko, Bruskinskoje, Suchanovo a Pjatichatky v Chersonskej oblasti. V dôsledku palebnej porážky a rozhodných akcií ruských jednotiek bol nepriateľ zatlačený späť na pôvodné pozície. Zničených bolo 105 ukrajinských vojakov, dva tanky, deväť bojových obrnených vozidiel a sedem ďalších vozidiel.
Zničená bola aj ukrajinská radarová stanica na navádzanie a označovanie cieľa protilietadlového raketového systému S-300.
Operačno-taktické a armádne letectvo, raketové sily a delostrelectvo zasiahli veliteľské stanovište 15. pluku Národnej gardy Ukrajiny v obci Kirovsk v Doneckej ľudovej republike, ako aj 73 delostreleckých jednotiek v palebných pozíciách, živú silu a vojenskú techniku v 169 miestach.
Počas protibatériového boja bola zlikvidovaná čata viacnásobných odpaľovacích raketových systémov „Uragan“ Ozbrojených síl Ukrajiny pri obci Malyje Prochody v Charkovskej oblasti.
Zničený bol aj muničný sklad pri obci Jelizavetovka v Doneckej ľudovej republike a sklad paliva pre ukrajinskú vojenskú techniku pri obci Smila v Čerkaskej oblasti.
Stíhacie lietadlo zostrelilo lietadlo MiG-29 ukrajinských vzdušných síl pri obci Pasek v Charkovskej oblasti.
V priebehu dňa bolo prostriedkami protivzdušnej obrany zničených 12 ukrajinských bezpilotných lietadiel v osád Snigirevka v Nikolajevskej oblasti, Iščenko, Verovka a Obryvka v Chersonskej oblasti, Oborotnovka a Viktorovka v Luganskej ľudovej republike, Orljanka, Vladimirovka a Grakovo v Charkovskej oblasti a Poľnoje v Doneckej ľudovej republike.
Počas dňa bolo vo vzduchu zostrelených 24 rakiet, vrátane 14 rakiet HIMARS pri obciach Antonovka a Novaja Kachovka v Chersonskej oblasti, ako aj 10 rakiet „Oľcha“ a „Uragan“ pri meste Makejevka v Doneckej ľudovej republike a Černobajevka v Chersonskej oblasti. Okrem toho boli pri obci Antonovka v Chersonskej oblasti zničené dve americké protiradarové strely HARM.
Celkovo bolo od začiatku špeciálnej vojenskej operácie zničených 330 lietadiel, 167 vrtuľníkov, 2414 bezpilotných lietadiel, 384 protilietadlových raketových systémov, 6270 tankov a iných obrnených bojových vozidiel, 881 raketometov, 3544 poľných diel a mínometov, ako aj 6967 špeciálnych vojenských vozidiel.
_________________________________________________________________________
Kyjevský režim pokračuje v provokáciách s cieľom vytvoriť hrozbu katastrofy v Jadrovej elektrárni Záporožie.
Delostrelectvo Ozbrojených síl Ukrajiny vypálilo počas dňa deväť nábojov na priemyselnú zónu tepelnej elektrárne v meste Energodar a územie susediace s jadrovou elektrárňou.
Streľba bola vykonaná z Ukrajinov kontrolovaných oblastí Marganec a Červonogregorovka v Dnepropetrovskej oblasti.
Palebná sila nepriateľa bola potlačená spätnou paľbou ruských delostreleckých jednotiek.
Radiačná situácia v Záporožskej JE zostáva normálna.
Yurri Simon
:-)))))))))))) A co nám ještě povíš za ruSSácké národní bajky..?
Hyper Hyper
https://youtu.be/_NyrqGhWqNE?t=142
Yurri Simon
Opilí ruští vojáci rozpoutali chaos. Pustili se do svých důstojníků
Ruská armáda čelí kromě stále postupujících ukrajinských vojáků dalším potížím. Na internet uniklo video, na kterém se opilí ruští vojáci začali prát se svými důstojníky a vojenskou policií. Nelítostná bitka odhalila chaos, který v ruské armádě vypukl po mobilizaci.
Na záběrech, které pravděpodobně natáčel jeden z odvedenců, začal krvavý boj mezi opilými ruskými vojáky a důstojníky ze 74. gardové motostřelecké brigády se sídlem na Sibiři.
Na videu se opilí vojáci bijí hlava nehlava se svými veliteli a vojenská policie se je snaží odtáhnout z bitky pryč. Podle přihlížejících mužů z provizorních kasáren dokonce některé vojáky svázala páskou a následně odtáhla do polí.
“Tohle je opravdu drsná rvačka. Ti, kteří padnou k zemi, jsou odtáhnuti pryč. Všichni se mlátí navzájem, agresivně a bez lítosti,” řekl muž, který video natáčel z okna kasáren a celou situaci tak mohl sledovat z výšky.
“Mobilizovaní muži bojují proti ostatním. Někteří potřebují pomoc,” zavolal voják do pozadí záznamu, ale následně si uvědomil, že do rvačky je vojenská rozvědka a policie už dávno zapojená.
“Ti muži jsou z armádního vedení, sráží mobilizované vojáky k zemi a některé následně odvádí na přehlídkové hřiště a nahrávají je. Tohle dělají opilcům v armádě,” vysvětlil chaotickou situaci autor záznamu.
Další záběry z ruské armády například ukazují, jak jsou podnapilí branci drženi v klecích. Plukovník Vjačeslav Epifancev situaci odmítl komentovat, média však uvedla, že v kleci se ocitnou branci, kteří se před vysláním na frontu opijí..
Ha ha ha ha ))))))
Yurri Simon
Putina mobilizovaní vojáci nenávidí. Vzbouřili se a volají po jeho svržení.
Ruští branci, které povolali do armády po zářijové mobilizaci, se začínají bouřit. O vzpouru proti Vladimiru Putinovi jich v jednom z vojenských táborů usilují desítky, jak ukázaly záběry uniklé na sociální sítě. Chtěli by Putina vyhnat z Kremlu, aby nemuseli válčit s Ukrajinou.
Přes 300 tisíc mužů muselo po Putinově mobilizaci nastoupit do služby. Oficiálně mělo jít pouze o rezervisty, jenomže podle svědků odvlekli v některých menších městech a vesnicích kohokoliv, kdo měl obě ruce a nohy. A těm, kteří se ve výcvikových táborech ocitli nedobrovolně, dochází trpělivost.
Jak informoval portál Daily Mail, v jednom z nich se vzbouřily desítky mladých vojáků. Když jeden z nich navrhl svržení generálů i samotného Putina, sklidil od ostatních jásot a potlesk. Jak vyplývá z jeho projevu zachyceného na mobilní telefon, vadí jim především nedůstojné podmínky v armádě, nedostatečné vybavení a to, že mají jít zbytečně umírat na Ukrajinu.
“Vyhrožovali nám, že pokud tam nepůjdeme, zavřou nás do vězení. Teď nemáme ani dostatek vysílaček. Jak budeme asi ve válečné zóně komunikovat? Dokonce jsem nedostali ani pořádné ponožky. Musíme si všechno kupovat sami,” spílal vojenskému vedení.
Putinovi a ruskému ministru obrany Sergeji Šojguovi pak poslal jasný vzkaz: “Když vás přestanou poslouchat lidé jako my, komu asi tak budete poroučet? Kdo bude poslouchat ty vaše projevy? V našich očích už nejste zdrojem síly. Možná bychom se měli všichni spojit a dát najevo, že nestojíte za nic.”
Yurri Simon
RUSKÉ ELITY UŽ MAJÍ PUTINA DOST. PŘESTAL PRO NĚ BÝT ZÁRUKOU PŘEŽITÍ
Válkou a směřováním země do izolace začal Vladimir Putin ohrožovat stabilitu a bezpečí ruských politicko-ekonomických elit. Chtějí-li si udržet moc, musí ho nahradit.
„Co bude dál? Je život po Putinovi? Jak odejde a kdo ho nahradí?“ Takové otázky poslední dobou tíží ruské elity, byrokraty a byznysmeny, když sledují, jak ukrajinská armáda postupuje, nadaní lidé prchají z Ruska a Západ se odmítá podvolit Putinovu energetickému a jadernému vydírání. „V moskevských restauracích a kuchyních se teď hodně spílá a láteří,“ říká příslušník ruské elity. „Všichni pochopili, že to Putin zvoral a prohrává.“
Neznamená to, že by se Vladimir Putin chystal odstoupit, schylovalo se k jeho svržení ani že by plánoval odpálit jadernou zbraň. Znamená to, že lidé, kteří Rusko řídí a vlastní tam majetek, ztrácejí důvěru ve svého prezidenta.
Ruský politický systém patrně vstupuje do nejturbulentnějšího období postsovětské éry. A západním vládám začíná dělat starosti, že se Rusku přestává dát vládnout.
„Za celých 23 let své vlády se Vladimir Putin neocitl v takové situaci,“ říká ruský politický analytik Kirill Rogov. Kdykoli v minulosti čelil obtížné situaci, jako když se v roce 2000 potopila ponorka Kursk a zahynulo všech 118 členů posádky nebo když při děsivém beslanském školním masakru zahynulo 333 lidí, dokázal svalit odpovědnost na někoho jiného a zachovat si image silného vůdce. „Teď plánuje a provádí operace, které očividně selhávají.“
Alkoholismus na vzestupu
Invaze na Ukrajinu přichystala 24. února ruskému establishmentu šok, téměř všichni žili v domnění, že Putin nebude riskovat regulérní válku. Ale kombinace prvotních – byť nevelkých – vojenských úspěchů, skutečnosti, že se ruská ekonomika nezhroutila, a raných pokusů o mírová jednání většinu ukolébala. (Zjevně pomáhalo i vydatné pití; došlo to tak daleko, že si Putin na veřejnosti stěžoval na nárůst alkoholismu v zemi.) Někteří členové ruských elit dokonce sami sebe přesvědčili, že Putin nemůže prohrát.
Tento názor rozmetala Putinova „částečná“ mobilizace. Ukázala, že se jeho „speciální vojenská operace“ zadrhává; odvody většího počtu záložníků znamenaly, že zemi zatahuje hlouběji do konfliktu. A masivní exodus a rozšířená snaha vyhnout se odvodu dokázaly, že se mu zatím ani nedaří prezentovat vojenské dobrodružství na Ukrajině jako novou „Velkou vlasteneckou válku“.
Yurri Simon
Velký neúspěch pro ruskou diplomacii. Podporu má pouze od Číny
V Radě bezpečnosti OSN neuspělo ve středu Rusko se svým návrhem na rezoluci, aby světové společenství vyšetřilo podezření, že Ukrajina spolu s USA vyvíjela na svém území biologické zbraně. Pro hlasovala jen Čína. Tvrzení dlouhodobě odmítá Kyjev i Washington.
Ruské tvrzení o biologických zbraních nemá v Radě bezpečnosti podporu. Proti byly Spojené státy, Francie a Británie, s Ruskem hlasovala pouze Čína, zbylých deset nestálých členů se zdrželo, informovala agentura TASS.
Ruský diplomat při OSN Dmitrij Poljanskij byl po neúspěchu zklamaný. “Západní země ve všech ohledech ukázaly, že se jich zákony netýkají,” prohlásil. “Rezoluce je založená na dezinformacích, nepoctivosti, jednání ve špatné víře a naprostém nerespektování tohoto orgánu,” vysvětlila hlas proti zástupkyně USA v Radě bezpečnosti Linda Thomasová-Greenfieldová.
Greenfieldová upozornila na to, že Moskva pro svá tvrzení nepředložila žádné důkazy. Podobné důvody mají i ostatní státy, které se zdržely či hlasovaly proti. Ukazuje to rozložení sil v Radě bezpečnosti, která je od začátku války paralyzovaná stálým ruským členstvím, napsal deník The Washington Post.
Yurri Simon
Grain Deal: Putin zřejmě prohrává na všech frontách – politicky, vojensky i ekonomicky
Nejnověji bylo zveřejněno, že Rusko chce vyjednávat s Ukrajinou o bezpečnosti Černomořské flotily a zároveň se i vrátit k projektu „Grain Deal“ (obilná dohoda), tedy exportu ukrajinské zemědělské produkce do zahraničí, především nejchudších zemí třetího světa, který zrušilo po událostech v Sevastopolu.
Rusko se evidentně potýká se zásadními problémy, kdy místo silové hry hledá možnosti projednání. V mezinárodně politické oblasti byl vznesen požadavek na vyloučení Ruska z jednání OSN o dané problematice a též na ukončení jeho mandátu jako stálého člena Rady Bezpečnosti OSN s právem veta. V ekonomické oblasti Rusko ztrácí odbytiště pro své suroviny, kdy hlavní odběratelé jak Indie a Čína se odvracejí, a ani jeho zbrojní produkce již nejde tak na odbyt. Moc dalšího Rusko nenabízí. A ve vojenské oblasti se nedaří. Narůstají ztráty na technice i lidech, výzbroj a výstroj je neodpovídající, taktika i strategie selhávají a prezident Putin mění velitele jako na „běžícím pásu“.
Není jisté, zda v rámci obnovy „Grain Dealu“ se jedná pouze o snahu získat finance například z přepravních poplatků, nebo zda zde výrazně zatlačilo Turecko, jež bylo jedním z architektů a garantů dohody, nebo zda je skutečně Rusko na tom ekonomicky a vojensky až tak špatně.
Samozřejmě, jsou evidentní poznatky z bojiště, kdy Rusko ztrácí i ty nejmodernější systémy, ale upřímně, neexistuje nezničitelná technika. Mnohé ztráty mohou jít na vrub podfinancování, nekvalitnímu či zastaralému výcviku a též vztahovým problémům uvnitř ruské armády.
Na ponorce nebo lodi může námořník zabít svého velitele, ale nemá kam uprchnout, pilot stíhačky může uletět, v bombardéru s vícečlennou osádkou již musí být nějaká shoda. Ale u pozemních sil, bez výcviku, výzbroje a výstroje je to mnohdy jen o okamžitém rozhodnutí a odchodu „do lesa“.
Yurri Simon
Zabavme peníze ruských fašistických oligarchů a dejme je Ukrajině
Rusku se ve válce proti Ukrajině nedaří a ta kvůli Putinově zločinnému jednání přerůstá v totální válku. A totální válka je především o energiích v duchovním i hmotném smyslu. Ruská energie je zejména generováním nenávisti. Přenášejí ji státní média a ruský lid ji ne bez potěšení konzumuje. Nejlépe ji vygeneroval Putin, například na nedávném Valdajském zasedání. Připomíná to vynálezce Nikolu Teslu s jeho sloganem: „Pokud se vaše nenávist promění v elektřinu, vzplane celý svět.“ A to v takové míře, že i televizní moderátor Anton Krasovskij, který hlásal upalování a topení ukrajinských dětí, byl (obrazně řečeno) z „gestapa“ vyhozen pro „porušování nacionálněsocialistické zákonnosti“.
V zemi, kde i v 21. století žije velká část obyvatel bez plynu, vodovodu a kanalizace, tomu nemůže být jinak. Vzpomínám si na pořad francouzského novináře ruského původu Vladimira Poznera. V něm padl zajímavý názor. Pokud se v USA vypne elektřina, kapitalismus se zhroutí do tří dnů. Ale v Rusku se prý nic nezhroutí. Tuto logiku je těžké odmítnout hned na začátku. V Rusku tomu tak opravdu není. Ruský lid, který není náchylný ke svobodě, je méně závislý na infrastruktuře a v mnoha regionech na ní není závislý téměř vůbec.
Na Ukrajině je situace zcela jiná. Mentalita a úroveň každodenní kultury se od té ruské nápadně liší. Z toho vyplývá vyšší závislost na infrastruktuře. Ale jak řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj: „Ukrajina a její občané mohou přežít zimu, nedostatek potravin, ale nikdy se nevzdají své Svobody a Nezávislosti! Moskva ani Petrohrad už nikdy nebudou rozhodovat o osudu Ukrajiny!“
Rusko, které prohrává válku a není schopno bojovat spravedlivě, si to jako obvykle vynahrazuje podlostí. Tato podlost spočívá v útocích na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Cíle jsou jednoduché:
– Vyzkoušet odolnost Ukrajinců chladem, nedostatkem světla a tepla, nástrahami v běžném lidském životě.
– Trestat ukrajinský lid za jeho touhu po svobodě a neochotu žít v „ruském světě“.
– Pokusit se vyvinout tlak na Západ kvůli možnému zvýšení přílivu uprchlíků.
– Je tu také charakteristický nástroj petrohradského gangu – vydírání. Sám exprezident Medveděv k tomu řekl vše.
Můžete se odvolávat na válečné potíže, jak chcete, můžete se dlouho snažit vyhnout jakémukoli pokusu o konflikt s Ruskem a neuzavírat pod touto záminkou nebe nad Ukrajinou. Ale ne v této době. Otázka evropských hodnot a svobod pro ukrajinské občany se projevuje nejen v dodávkách zbraní a pomoci při stabilizaci financí, ale také v boji proti ruským pokusům zničit ukrajinský energetický sektor.
Přestože si západní daňoví poplatníci dobře uvědomují, že Ukrajina nebojuje jen za svou svobodu, ale také za ochranu Evropy před „ruským světem“, je třeba přijmout drastičtější opatření, aby Ukrajina měla co nejdříve k dispozici co nejvíce peněz nikoli od svých daňových poplatníků, ale od Putina, jeho nejbližšího okolí a ruských oligarchů, kteří se postavili na jeho stranu.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová nedávno na konferenci o obnově Ukrajiny uvedla: „Naším cílem jistě není ani tak zmrazit jako zabavit majetek, to je náš úkol. Z právního hlediska to však není tak jednoduché. Pracujeme na tom. Zřídili jsme zvláštní expertní skupinu složenou ze zástupců našich členských států a mezinárodních odborníků. Jejím cílem je nejen zjistit, kde a co je zmrazeno, ale také pochopit, jaké právní předpoklady lze využít ke konfiskaci finančních prostředků a jejich nasměrování na obnovu Ukrajiny.“
To samozřejmě není snadné. Ve světě však existují zkušenosti z Norimberského a Tokijského tribunálu, soudících německé a japonské válečné zločince, které by měly být využity. Vyžaduje to politickou vůli a pojmenování věcí pravými jmény. Je třeba nazvat Rusko nejen teroristickým státem, ale i fašistickým státem, který páchá válečné zločiny a zločiny proti lidskosti.
V souladu s tím by vznikl právní rámec, o kterém hovoříme. Koneckonců byl vytvořen po válce, aby soudil organizace a osoby, které připravovaly zločiny a podílely se na jejich páchání. Nejen politiky, ale i podnikatele. Němečtí podnikatelé odsouzení Norimberským tribunálem navíc nebyli obchodními partnery Hitlerovy vlády a nedělili se s ní o zisky. Znovu bych rád upozornil na nutnost delegitimizace institucí, osobností, majetku a propagandy Putinova režimu.
A zatímco se tato otázka řeší, možná by měl být vytvořen fond vydáním likvidních finančních nástrojů zaručených zabaveným majetkem Ruska, Putinova okolí a oligarchů, který by urychleně zajistil vítězství Ukrajiny.
Autor je ruský podnikatel žijící v České republice.
Yurri Simon
Nevěřím jim ani slovo. V Rusku měla skončit mobilizace, muži se ale dál skrývají
Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oficiálně oznámil konec mobilizace, podle moskevského ministerstva obrany se už podařilo pro válku na Ukrajině rekrutovat avizovaných 300 tisíc branců. Další prý potřeba nejsou. Tomu ale mnozí Rusové nevěří a nadále se proto skrývají před úřady.
Oznámení částečné mobilizace převrátilo Rusko vzhůru nohama. Po Putinově rozkazu začaly úřady volat do zbraně statisíce lidí. Na spěšný výcvik a do války museli jít mladí i staří, příslušníci etnických menšin, chudí lidé, bezdomovci i vězni.
Mnozí Rusové se rozhodli povolávacímu rozkazu vyhnout. Někteří z nich uprchli ze země, nejčastěji do Gruzie, Kazachstánu nebo Turecka. Jiní v Rusku sice zůstali, ale začali se skrývat.
Teď mobilizace v Rusku končí. Alespoň to tvrdí oficiální zdroje. Ministr obrany Sergej Šojgu nejprve oznámil, že se podařilo naverbovat 300 tisíc branců (cílové číslo, které zmínil už na začátku mobilizace). Více jich podle něj není potřeba. V pondělí pak konec mobilizace stvrdil i Vladimir Putin.
Život ve stínu
Jenže průběh mobilizace ukázal, že v bezpečí není před vtažením do válečné vřavy vůbec nikdo. A někteří Rusové proto nevěří, že mobilizace skutečně skončila.
„Nevěřím jim ani slovo,“ sdělil pro nezávislý ruský list The Moscow Times 27letý Nikita. „Pravidly se tu zkrátka nikdo neřídí,“ dodal muž, který se kvůli strachu z mobilizace přestěhoval z Moskvy na chatu svých rodičů. Do hlavního města se nyní vracet nehodlá.
Nikita není sám, kdo nevěří, že mobilizace skutečně skončila. „Ti, kteří nemohli nebo nechtěli uprchnout ze země, se přestěhovali, aby zmátli úřady. Další přespávali v jiných bytech, vypojovali zvonky, vyhýbali se veřejným prostranstvím, odjížděli tábořit do odlehlých oblasti nebo se dokonce sami zraňovali,“ popsal škálu úhybných manévrů list The Moscow Times.
Na svou adresu se nechce vrátit ani IT specialista, který odjel po ohlášení mobilizace tábořit na jih Ruska. „Domů se vrátím jenom tehdy, až mobilizace skutečně skončí nebo když zastaví všechny bojové operace,“ uvedl. „Slyšel jsem o mužích, kteří byli mobilizováni, a to i navzdory výjimkám a odkladům,“ doplnil muž, který si teď musí v lesích postavit obydlí, aby přežil blížící se zimu.
Yurri Simon
Rusko milujeme, Putina nenávidíme. Kapela v březnu emigrovala, teď jede do Prahy.
Ve světě nejpopulárnější ruská kapela je doma na černé listině a ze země musela uprchnout. „Kdybychom se vrátili, skončíme ve vězení nebo na frontě,“ říkají členové kolektivu Little Big v telefonickém rozhovoru, který Aktuálně.cz poskytli ze svého nového domova v USA. Po vyprodání prvního pražského koncertu přidali další, v klubu Sasazu tak zahrají 4. a 5. listopadu.
“Už tehdy nám došlo, že je konec,” vzpomíná zpěvačka a tanečnice Sonja Tajurská na ráno 24. února, kdy se probudila do války. Na Instagramu, kde je sleduje bezmála 900 tisíc lidí, Little Big ruskou invazi na Ukrajinu ihned odsoudili strohým příspěvkem s nápisem Ne válce.
Zpěvákovi ještě ten den kdosi zavolal, ať příspěvek odstraní. Odmítl. “Nevíme, kdo to byl. Možná si z nás někdo vystřelil. Druhý den jsme se každopádně objevili na seznamu zakázaných kapel,” doplňuje sedmatřicetiletý Ilja Prusikin s odkazem na neoficiální dokument, který obdržely hudební kluby po celém Rusku a následně začal kolovat na sociální síti Telegram. “Na ten den jsme měli domluvený start reklamní kampaně, smlouvu vypověděli. V Rusku nás zrušili,” dodává částečně s odkazem na jejich aktuální singl Generation Cancellation.
Z Ruska emigrovali brzy, už 3. března přistáli v americkém Los Angeles. Vycestovat bylo tehdy o poznání jednodušší než dnes. “Prostě jsme si koupili letenky, zabalili kufry a zmizeli,” říkají. Za sebou ale nechali celý život a po otázce, s jakými pocity rodnou zemi opouštěli, se oba odmlčí. “Je to strašné,” povzdechne si Tajurská a začíná se rozpačitě smát, jako by nevěděla, kterak reagovat.
“Rusko milujeme, ale Putina nenávidíme,” zdůrazňuje Prusikin, jehož hruď zdobí masivní tetování medvěda. Na ramenou má inkoustem vyvedené tlapy. “Jenže doma to není bezpečné,” vysvětluje Tajurská. Po osmi měsících od začátku invaze působí, jako by události stále zpracovávali. Nejistota z nadcházejícího pro ně ovšem nová není.
Punkové heslo “no future” vepsali už do refrénu debutového singlu Everyday I’m Drinking z roku 2013. Podle Little Big však nešlo o jasnozřivost, mizerné vyhlídky na budoucnost byly už tehdy součástí ruské každodennosti. “Naše vláda naprosto kašlala na lidi. Vždycky na ně kašlala. Není to nic nového,” komentuje Ilja Prusikin.
Little Big jsou dnes vedle klasiků Petra Iljiče Čajkovského, Sergeje Rachmaninova nebo Dmitrije Šostakoviče nejpopulárnějším hudebním vývozním artiklem Ruska. Jejich písně mají na internetu miliardy přehrání, bodují v rádiích i televizích. Původně přitom žádná kapela vzniknout neměla.
Everyday I’m Drinking měl být jednorázový klip. Po zveřejnění se ale ruským tvůrcům ozval management jihoafrického dua Die Antwoord a pozval je jako předskokany na petrohradský koncert. “Bylo to hrozné,” vzpomíná Prusikin, jak byli vyděšení a měli jen pět skladeb. “K Everyday I’m Drinking jsme během dvou týdnů napsali další a stala se z nás kapela. Bez Die Antwoord bychom neexistovali,” přitakává Tajurská.
Yurri Simon
Zvrácenost komunismu spočívá i v tom, že měl původně nahradit křesťanství
Když vypukla válka na Ukrajině spojená s brutální genocidou Ukrajinců, znovu jsem si pokládal otázku, kde se v ruském vedení bere tolik zla a bezcitnosti? Proč nejen vojenská agrese, proč rovnou i genocida? Jak se ještě někdo může hlásit ke komunismu?
Proč ani to, čeho jsme nyní svědky, nevede přívržence Ruska ke změně postojů? V minulosti jsem četl různé ruské autory, dějiny Ruska mě dlouhodobě zajímají, nicméně v poslední době jsem narazil na vynikající dvoudílné dílo Dějiny Ruska 20. století. Editorem je profesor Andrej Zubov, který byl nedávno nucen uprchnout ze své země, a pokud vím, žije nyní v Čechách a přednáší na Masarykově univerzitě v Brně.
Proč ani to, čeho jsme nyní svědky, nevede přívržence Ruska ke změně postojů? V minulosti jsem četl různé ruské autory, dějiny Ruska mě dlouhodobě zajímají, nicméně v poslední době jsem narazil na vynikající dvoudílné dílo Dějiny Ruska 20. století. Editorem je profesor Andrej Zubov, který byl nedávno nucen uprchnout ze své země, a pokud vím, žije nyní v Čechách a přednáší na Masarykově univerzitě v Brně.
Na knize se podílela řada vynikajících ruských akademiků a historiků, dostáváme tedy na ruské dějiny minulého století jedinečný pohled zevnitř. Je to pohled často šílený, který ovšem zároveň čtenáři poskytne hlubší porozumění, proč Putin a spol. dělají to, co dělají. Proč zvrácenosti, krutosti a lži nejsou problémem nebo něčím, za co by se Putinův režim styděl, nebo co by dokonce zakrýval.
To, co Rusko hluboce ovlivnilo, je jeho děsivá komunistická a bolševická minulost. Minulost, ke které genocida patřila. Minulost, se kterou se Rusko nikdy nerozešlo, a proto ho stále hluboce ovlivňují bolševicko-komunistické kořeny. Jedna ze zásadních věcí, která vysvětluje zvrácenost komunismu, je fakt, že komunismus měl nahradit křesťanství. Jak konkrétně, to popisuje právě Zubov a další. Začtěme se do jejich myšlenek.
Leninovi se dělalo doslova fyzicky zle ze všeho, co bylo spojeno s Božím jménem. V dopise Gorkému v listopadu 1913 napsal: „Veškeré náboženské ideje, jakákoliv idea nějakého pánbíčka, jakékoliv koketování s pánbíčkem je absolutně nepředstavitelná ohavnost.“ V projevu na III. celoruském sjezdu Komsomolu roku 1920 prohlásil: „Naše morálka je plně podřízena zájmům třídního boje proletariátu. Naše morálka je odvozena od třídního boje.“
Největší překážku pro světový třídní boj tvořilo společenství upřímně a hluboce věřících lidí. Tolik Zubov a další ruští historikové. V době, kdy se stále více ozývají proruské hlasy, je třeba znovu sdílet, že současné Rusko je zlo, které stále podporuje mnoho Rusů a pochopitelně i ruští vůdci. Máme co do činění se zlem, které se nezastaví absolutně před ničím. Se zlem, které nenávidí život a stejně tak dárce života…
Dokud se Rusko nezřekne své minulosti a neprojeví lítost, nemůže být jiné. Bude nadále páchat zlo do té míry, do které mu to projde. Proč? Protože zlo a s tím související viny již nelze změnit, ale můžeme je alespoň pojmenovat a zříci se jich. Pokud to neuděláme, budeme je dělat stále znova. Tak jako současné Rusko na Ukrajině, které dělá jen to, co dělalo vždy.
svaty_vaclav
Sledujte @neCT24
Ukrajinský dobrovolný neplacený dopisovatel Naší Pravdy antikomunistický proukrajinský a proamerický fámulus Yurri Simon sem bůhvíodkud stále neúnavně kopíruje ve velkém objemu své protiruské bláboly. Smůlu má Yurri Simon v tom, že to jeho marné protikomunistické a protiruské objemné snažení nikdo nečte. Musíš se Yurri Simon víc snažit a napsat něco, co se dá číst, ale při tvé „inteligenci“ to půjde asi těžko, že?
…………………
Rusové jsme s vámi.
Ukrajinský nacismus bude poražen, a nepomůžou mu žádné zbraně od Fialy a Černochové.
………. Sláma Ukravína ………..
Sledujte @neCT24
Yurri Simon
To víš že, blbane – tak já se budu víc snažit.. :)))))
Btw, většina těch zpráv, které “nikdo nečte”, pochází z ruSSáckých zdrojů..to ti ještě nedocvaklo, viď – ty koprofile..? :)))))
Smrt ruSSákům..!!!!
Yurri Simon
Proč tam nejsi s nima, ty ruSSáckej blbane, když dostávají od Ukrajinců takovou čočku..?? :))
Brutální záběry z bojů: Na Rusy pršely bomby z dronů, nespasil je ani zoufalý úkryt v bažině.
Od vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu se již na sociálních sítích objevilo mnoho záběrů, které ukázaly brutalitu probíhajícího konfliktu. Obzvlášť drsné video nyní zveřejnila brigáda rychlé reakce ukrajinské Národní gardy, která na ruské jednotky zaútočila pomocí bezpilotních letounů. Někteří z okupantů se ze zoufalosti kryli v nedaleké bažině. Ani to jim však nepomohlo.
„Probudili jsme protivníky pomocí ‚dárků‘ od dronů brigády rychlé reakce. Zajímalo by nás, když Rusové souhlasí, že půjdou zabíjet Ukrajince, představují si válku takhle? Snili celý život o tom, že budou ležet na holé zemi, zakrývat se plevelem nebo sedět v bažině?“ uvedla brigáda rychlé reakce ukrajinské Národní gardy, která údery provedla.
I na poměry současného ukrajinsko-ruského konfliktu jsou zveřejněné záběry skutečně brutální. Video se skládá z několika útoků ukrajinských dronů, které na bezmocné okupanty shazovaly bomby.
Ruští vojáci se před útoky schovávali, kde se dalo. Kryli se mezi velkými kameny či ve vysoké trávě, a ti nejzoufalejší dokonce lezli i do vlhkých močálů. Ani to je však před zásahem ukrajinských bezpilotních letounů nezachránilo. „Představy Rusů o válce a o ‚druhé armádě světa‘ byly rozbity inteligencí a silou našich vojáků,“ doplnila ukrajinská brigáda.
Video ukazuje, jak moc jsou bezpilotní letouny pro Ukrajinu během ruské invaze přínosné. Kromě shazování výbušnin jsou užitečné také k tomu, aby vojákům podávaly aktuální informace ze vzduchu o stavu na bojišti. Podle mnoha expertů je odlišný přístup obou armád k využívání dronů jedním z hlavních důvodů, proč mají Ukrajinci na frontě převahu.
https://cnn.iprima.cz/drsne-zabery-z-boju-ukrajinci-zautocili-pomoci-dronu-zoufali-rusove-se-kryli-i-v-bazine-192027?consent=CPWP0iGPXBu08D3ACBCSCmCsAP_AAEPAAATIIDoBhCokBSFCAGpYIIMAAAAHxxAAYCACABAAgAABABIAIAQAAAAQAAQgBAAAABQAIAIAAAAACEAAAAAAAAAAAQAAAAAAAAAAIQAAAAAAAiBAAAAAAABAAAAAAABAQAAAgAAAAAIAQAAAAAEAgAAAAAAAAAAAAAAAAQgAAAAAAAAAAAganAlAAWABUAC4AGQAQAAyABoADmAIgAigBMACeAFUAMQAfgBCQCIAIkARwAnABSgCxAGWAM0AdwA_QCEAEWALQAXUAwIBrAD5AJtAWoAvMBkgDSgGpgAA.YAAAAAAAAAAA&sznclid=VD0waWVlZW1sbWZsbWFjbGJiY2VtY2NkKCBpZWJlYGxjZmxsYHpmYmQoIDFpZWJiY2BsY21jZnphYGIoN2ltFRdlY2wVY2dsZhUVZWBnEGRtbWNiFRIREmYSZ2BnEg&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_vert_ab=0&dop_vert_id=leg0&dop_req_id=pMjMH3UYGnj-202211031516&dop_id=18364525
Paterak
Tohle máš z ruského tisku?
Yurri Simon
A ještě něco k těm ruSSáckým bajkám o “levném” plynu pro Maďarsko.. :)))))))
Chudáci Maďaři ze sebe dělali čuráky před celou Evropou a před tím kremelským ZMRDEM ‘plně zbytečně… :)))
Orbánův „trumf“ selhává. Maďarsko bude platit Rusku za plyn víc než EU.
„Důležité je také to, že Maďarsko dnes nakupuje ruský plyn pětkrát levněji, než je cena na evropském trhu,“ řekl na tiskové konferenci Vladimir Putin o mimořádně příznivé ceně ruského plynu na začátku února. Výrok následně podle maďarského webu G7 převzala vládní média a analytici blízcí vládě.
Maďarská vláda o tom dlouho hovořila a i na jaře v její komunikaci jasně dominovalo tvrzení, že Maďarsko dostává ruský plyn levně. „Pokud bude ruský plyn, pak budou mít maďarské rodiny levné dodávky a dojde ke snížení nákladů na veřejné služby,“ chvástal se tehdy maďarský premiér Viktor Orbán.
Nyní ale nastala prakticky opačná situace. Orbán přiznal, že maďarský kontrakt s ruským Gazpromem je vázán na burzovní ceny, přičemž k platbám za plyn dochází s jedno až dvouměsíčním zpožděním.
Před několika týdny maďarská energetická společnost MVM požádala ruský Gazprom o odklad plateb o jeden nebo dva roky. Ministr hospodářského rozvoje Márton Nagy při té příležitosti otevřeně promluvil o tom, že cena ruského plynu je v dlouhodobé smlouvě vázána na burzovní ceny. To později potvrdil i Viktor Orbán.
Z toho vyplývá, že když vzrostla cena plynu, dostávala ho maďarská vláda od Ruska dlouhou dobu opravdu levněji, než kdyby ho kupovala za tržní cenu. V určitém okamžiku cenový rozdíl podle maďarských médií činil až několik násobků, přestože tvrzení Putina o pětkrát levnějším plynu nepovažují za pravdivé.
Největší rozdíl mohl nastat někdy v posledních prosincových dnech loňského roku. Maďarsko toho ale nevyužilo. V prosinci, kdy byl rozdíl mezi cenou na burze a ruskou dovozní cenou největší, přišlo z Ruska do Maďarska nejméně zemního plynu od roku 2011.
Pětkrát dražší plyn
Výše uvedená logika však funguje i obráceně. Zatímco při prudkém růstu cen zajišťuje na určitou dobu levnější nákupy, při náhlém poklesu cen je tomu naopak a předchozí vysoká cena zůstává zachována.
„Orbánovo tvrzení vyvráceno ve vynikajícím článku. Maďarsko trvá na separátních smlouvách o plynu s ruským monopolním Gazpromem, ale od září jsou maďarské smlouvy méně výhodné než tržní ceny. Právě teď jsou pětkrát dražší. Podívejte se na působivý trend v grafech níže,“ napsal na Twitteru historik maďarského původu Stefano Bottoni.
Ceny na burze dosáhly svého maxima před dvěma měsíci, v srpnu. Od té doby však tržní ceny prudce klesly a po většinu minulého týdne se pohybovaly na jedenapůlročním minimu. Na základě historických údajů by se průměrná cena dovozu ruského plynu do Maďarska v říjnu mohla pohybovat kolem 900 forintů (54 Kč) za metr krychlový, napsal web G7.
Oproti tomu burzovní cena se v minulém týdnu pohybovala kolem 120 forintů za metr krychlový (7 Kč). Ministr pro hospodářský rozvoj Márton Nagy hovořil o tom, že se konečné ceny projeví s jedno‑ až dvouměsíčním zpožděním. Maďarsko tak za ruský plyn nyní může platit zhruba pětinásobek tržní ceny.
Maďarsko s Gazpromem uzavřelo dlouhodobou smlouvu o dodávkách plynu loni. Letos se navíc s touto ruskou firmou dohodlo na dodávkách nad rámec již uzavřené smlouvy. Maďarsko je na ruském plynu i ropě silně závislé a v Evropské unii je nejhlasitějším odpůrcem sankcí vůči Rusku.
Náklady na energie rostou, sportoviště zavírají
Desítky měst po celém Maďarsku také kvůli rostoucím nákladům na energie zavírají mnohá veřejná místa. Nejčastěji se to týká divadel, lázní, bazénů, knihoven, muzeí a sportovišť, napsal web Euronews.
Hlavnímu městu Budapešti se daří udržet veřejná zařízení v provozu, ale soukromý sektor se také potýká s velkými problémy. Minulý týden Hotel Hungária, největší hotel v zemi se 499 pokoji, oznámil, že bude muset zavřít a znovu otevře až začátkem března. Na základě předběžných údajů o počtu rezervací vedení usoudilo, že za současných okolností je neekonomické udržovat hotel v provozu.
Jedním z měst, jež si musí pevněji utáhnout opasek, je i 160tisícový Szeged. Podle místostarosty města Tamáse Kovácse se jejich účet za plyn zvýšil sedmkrát a vláda jim nijak nepomáhá. „Jsou obce, které jsou od září částečně nefunkční… mají například omezenou veřejnou dopravu nebo musely uzavřít některá zařízení,“ vysvětlil.
Situace je stejná v celé zemi, kde se obecní úřady potýkají s pěti‑ až desetinásobným nárůstem cen energií. Úřadům ve městě Makó se sice podařilo udržet v provozu termální lázně, ale jen proto, že jsou pro turistický ruch města životně důležité.
Paterak
Ty fakt věříš každý kokotiinė. O Maďary se nestarej, ty jsou na to oproti nám velice dobře, tam žádné firmy díky nedostatku plynu krachovat nebudou. A ještě se to odtamtud táhne do Rakouska a Itálie…Tam svetry plést nemusejí…
Vaska
Na pozadí menšího konfliktu s USA na území Ukrajiny a mnohaletého šaškování USA a jejich vazalů s tzv. sankcemi, Ruská federace spustila na vodu další dvě nové jaderné ponorky “Generalissimus Suvorov“(projekt 955) a “Krasnojarsk”(projekt 885), které právě dokončují provozní testy. Opravdu to nevypadá na hroucení Ruské federace, jak by očekával člověk na dlouholeté samotce, kde by mu jedinou společnost dělala Česká televize.
Yurri Simon
Kde mají Ukrajinci satelitní snímky, používají Rusové papírové mapy, říká náměstek obrany Kopečný.
„Konflikt a jeho průběh nám jednoznačně ukázaly reálnou spotřebu techniky a munice,“ říká Tomáš Kopečný, náměstek ministryně obrany, který má na starosti průmyslovou spolupráci. Ukrajina se devátým měsícem brání ruské agresi také díky materiální podpoře Západu, přičemž většinu nedodávají vlády, ale soukromé firmy. Kdo zaplatí účty, proč Rusové používají papírové mapy a jaká je česká úloha při obnově Ukrajiny, popsal Kopečný pro iROZHLAS.cz.
Česko podporuje Ukrajinu dodávkami zbraní a munice od samého začátku války. Určitě jste ale také zaznamenal obavy, že tím oslabuje vlastní obranyschopnost a materiál, který posílá na Ukrajinu, bude v případě krize chybět…
Myslím, že obavy nejsou namístě. Nic z té techniky, kterou dáváme Ukrajině, naše armáda nevyužívá. Je pravda, že některé západní státy darovaly Ukrajině těžkou bojovou techniku, kterou využívaly pro výcvik svých jednotek. To ale není případ České republiky.
Kdyby se náhodou stalo, že ruský agresor dobude Ukrajinu a půjde dál, tak z čistě praktického hlediska jediné, na čem bude záležet, budou výrobní kapacity našich firem obranného a bezpečnostního průmyslu.
A těm se teď díky dodávkám pro Ukrajinu navyšují ohromným způsobem příjmy a ony peníze investují do nových výrobních linek s vědomím, že poptávka je a bude vysoká a že tu jsou velcí alianční sponzoři, kteří jim tu novou linku nebo stroje zaplatí.
A tak je to správné, protože jediné, co stojí mezi námi a tím, že by naše vlastní rodiny začaly být vyvražďovány, jsou ukrajinští vojáci.
Nejvíc pomáhají firmy
Jaká jsou aktuální čísla české vojenské pomoci?
Systém pomoci stojí na třech pilířích. Jsou to veřejné sbírky, pomoc českého státu a pak dary českých zbrojařských firem. Největší objem je na bázi komerční, to znamená pomoc od českých firem zbrojního průmyslu, která doteď činí přibližně 47 miliard korun. To je ta zdaleka největší část.
Český stát daroval vojenskou pomoc ve výši 4,5 miliardy. Informace o tom, o co konkrétně šlo, jsou správně obestřeny určitou clonou neprostupnosti informací. Má to bezpečnostní důvody, ale opakuji, že jde o poskytování techniky, která není aktivně využívaná u našich jednotek.
Kompenzuje nějak vláda materiál, který na Ukrajinu pošlou české firmy, tak jak se to děje v některých případech ve Spojených státech?
Ne, českým firmám platí buď ukrajinský stát, nebo někteří naši alianční partneři. A za techniku, kterou daruje český stát, dostaneme kompenzaci z Evropské unie, konkrétně z takzvaného evropského mírového nástroje.
TOMÁŠ KOPEČNÝ
Na ministerstvu obrany působí desátým rokem, téměř celou dobu se zabývá průmyslovou spoluprací. Poslední tři roky je náměstkem právě pro řízení Sekce průmyslové spolupráce, která má na starosti podporu českého obranného průmyslu především v zahraničí, protože, jak říká Kopečný, 95 procent produkce českých zbrojařských firem se každý rok exportuje.
Chápu tedy správně, že za to, co česká armáda pošle ze svých skladů na Ukrajinu, dostane Česko peníze z Bruselu?
Ano, vlastně to za docela dobré peníze prodáme. My to darujeme, ale pak následuje finanční kompenzace. Evropský mírový nástroj ale není k nákupu zbraní na Ukrajinu, je to kompenzační nástroj, který se vyplácí na základě toho, jakou účetní hodnotu uvedou členské státy za materiál, který poslaly na Ukrajinu.
Ty peníze půjdou zpět do rozpočtu ministerstva obrany?
Jdou do státního rozpočtu, ale samozřejmě se očekává, že vzhledem k tomu, že byly fakticky vydány z kapitoly ministerstva obrany, tak se použijí na něco v rámci resortu. Mělo by to vést k tomu, že to bude motivovat členské státy, aby vydávaly více staré techniky a aby si za ty peníze nakoupily techniku novou.
Satelity vs. papírové mapy
Kromě starší, sovětské techniky ale ukrajinští vojáci mají k dispozici také moderní západní zbraňové systémy, některé z nich jsou poprvé nasazené v konfliktu takové intenzity. Je něco, co vás v tomto ohledu překvapilo?
Jednak reálná spotřeba munice. Ty čtyři tisíce kusů dělostřelecké munice, které Česko darovalo Ukrajině ještě před válkou? To jsou tak dvě až tři hodiny toho, co ukrajinské dělostřelectvo dnes spotřebuje.
Dále je to neuvěřitelné umění válečnictví. Bez nadsázky každá válečná škola, každá univerzita obrany na světě teď hltá každým dnem poznatky, které přichází z ukrajinského bojiště. A my jako Česko máme výhodu, že je s námi Ukrajinci sdílí, protože jsme se ukázali v prvních dnech a týdnech jako spojenci, o které se mohou opřít.
A pak to, jak se ukrajinští vojáci dokázali rychle naučit s moderními systémy, konkrétně třeba s vyhodnocováním satelitních snímků. Oproti tomu vidíme fotky ruských velitelů, kteří používají papírové mapy jako v 19. nebo 20. století, je to neuvěřitelné.
Jak to? Rusko přece také má své družice a tudíž přístup k satelitním snímkům…
Mají, ale nedokážou je dostat k vojákům, do jejich tabletů, protože ruský voják nejen že nemá tablet, ale sotva má boty. Rusové nedokážou zajistit přenos a vůbec nezvládají integraci operací různých druhů sil.
Mysleli jsme si, že když Rusové investují tolik peněz do obrany, že mají zázračné zbraně, ale ukázalo se, že nemají nic, nebo respektive je mají možná odděleně, ale kvůli korupci pandemických rozměrů je nejsou schopní propojit.
A přesně kvůli této neschopnosti propojit jednotlivé složky dnes Rusové nevyužívají stíhací a bombardovací letectvo, takže všechno, co lítá na Ukrajinu, jsou rakety. Mají tedy sice drahé letectvo, ale je jim k ničemu.
Třetinu jejich legendárních helikoptér Kamov Ka-52 Alligator, které využívají na blízkou bojovou podporu, už sestřelili Ukrajinci pomocí MANPADS (přenosný protiletadlový raketový komplet velmi krátkého dosahu, raketa se odpaluje z ramene vojáka – pozn. red.).
Paterak
Bože to jsou pindy. Teď jsem četl jak statečný ukrajinský voják oči v oči zlikvidoval panzerfaustem ruský tank. Tak trochu mi to připomíná Němou barikádu. Jen dodám, že vytahat tanky z enzetu je prostě oslabení obranyschopnosti státu jako vyšité, kdyby se nějaký Kopecký po.ral. Vlastizrada!To je, když tihle magoři nebyli ani na vojně..
Jak se vám to líbí? Stále nepůjdete do ulic?
Češi mají nejdražší elektřinu v Evropě. Přitom patří k jejím největším vývozcům na světě.
https://www.kurzy.cz/zpravy/668138-cesi-maji-nejdrazsi-elektrinu-v-evrope-pritom-patri-k-jejim-nejvetsim-vyvozcum-na-svete/