Írán jedná s Ruskem o výstavbě dalších dvou jednotek ve své jediné jaderné elektrárně v Búšehru. Oznámil to v pátek zástupce íránské organizace pro jadernou energii Behrúz Kamálvandí, jehož citovala agentura AFP. Informace byla zveřejněna po dvoudenní návštěvě íránského prezidenta Ebráhíma Raísího v Rusku.
»Teherán a Moskva jednají o výstavbě druhé a třetí jednotky v elektrárně Búšehr. Je to součást záměrů vyrábět z jádra nejméně 10 000 megawattů elektřiny,« řekl Kamálvandí.
Búšehr se začal budovat v roce 1975 s pomocí Německa a Francie. Po íránské islámské revoluci v roce 1979 Německo od stavby odstoupilo, dlouhá následná irácko-íránská válka výstavbu zastavila. Rusko se zapojilo do dostavby roku 1995 a díky němu byl dostavěn reaktor s kapacitou 1000 megawattů; Rosatom Íráncům zařízení předal v roce 2013.
Kamálvandí řekl, že navzdory zpožďování platby se o projektu dále vyjednává. Zástupce šéfa íránské organizace pro jadernou energii Mahmúd Džafarí v prosinci řekl, že se výstavba dalších dvou jednotek zpožďuje o dva roky. Důvodem jsou podle něj problémy s platbou a převodem deviz.
Raísí, který je ve funkci od srpna, v Moskvě řekl, že chce vztahy s Ruskem posílit. »Objem současné výměny mezi oběma zeměmi není přijatelný, dohodli jsme se pro začátek na zvýšení obchodní výměny na deset miliard dolarů ročně (215 miliard korun),« sdělil podle ČTK po návratu. V současné době činí roční objem vzájemné obchodní výměny tři miliardy dolarů.
Rusko-íránské jednání o rozšíření Búšehru se koná v době, kdy ve Vídni vrcholí rozhovory o zachování mezinárodní dohody o íránském jaderném programu z roku 2015. USA se k ní musí nejprve vrátit, protože od ní v roce 2018 odstoupily. Dohoda zaručila zrušení západních sankcí výměnou za záruku, že se Írán nebude v budoucnu snažit získat jadernou zbraň a že zásadním způsobem svůj jaderný program zredukuje. Protože USA po roce 2018 sankce obnovily, přestal Írán dohodu dodržovat.
(rj)