Moskva bude patrně hledat alternativy, jak se obejít bez mezinárodního platebního systému SWIFT. V sobotu od něj totiž bude v souladu s dřívější dohodou západních zemí odstřiženo sedm ruských bank a je možné, že se jejich počet ještě zvýší. Alternativy ale ruským podnikům zvýší náklady i rizika, uvedli odborníci, na které se odvolává agentura Reuters. Rusko se podle nich bude přinejmenším v nejbližší době potýkat se snížením objemu dovozu i vývozu.
Ruské finanční ústavy by mohly přejít na systém pro zasílání zpráv vyvinutý ruskou centrální bankou a označovaný zkratkou SPFS. Loni ruská centrální banka uvedla, že domácí mezibankovní provoz by na tuto platformu mohl být převeden snadno.
Mělo by to však i svá úskalí, upozorňuje agentura Reuters. Systém SPFS zatím funguje pouze v pracovní době ve všední dny, zatímco SWIFT funguje nepřetržitě 24 hodin denně a sedm dní v týdnu. Zprávy v ruském systému mají také omezenou velikost, což komplikuje složité transakce. »V současné době jsou jeho mezinárodní služby omezeny na země jako Arménie, Turecko, Uzbekistán a Kazachstán,« uvedli také analytici americké investiční banky Morgan Stanley.
Ruské banky by teoreticky mohly používat zprávy SPFS k zasílání mezinárodních plateb do připojené banky v některé ze zemí, které do sítě patří. Tato banka by pak mohla použít SWIFT k zaslání pokynu do mezinárodního bankovního systému, uvedl Alistair Milne z univerzity v britském Loughborough.
Náhlý nárůst objemu transakcí touto cestou by však pravděpodobně přitáhl pozornost mezinárodních regulačních orgánů. Pokud by samy nezakročily, danou banku by mohly brzy ostrakizovat její západní protějšky, které se začaly obávat zapojení do činnosti považované za podkopávání sankcí.
Další možnou reakcí na zákaz systému SWIFT by bylo připojení ruských bank k čínské platební platformě CIPS. Tu lze ovšem používat pouze pro zúčtování plateb v jüanech. Jen 1,9 procenta mezinárodních platech se provádí v čínské měně, zatímco v dolarech je to přibližně 40 %, uvedly analytici Morgan Stanley. Samotný CIPS je při svých operacích navíc závislý na síti SWIFT.
Vhodnější alternativou systému SWIFT by pro ruské banky bylo zřízení dvoustranných systémů na míru pomocí telefonů, faxů nebo aplikací pro zasílání zpráv se zahraničním partnerem, který by přijímal platby od dovozců ruského zboží a prováděl platby vývozcům do Ruska.
Takový systém vytvořil jeden zahraniční věřitel, když byl Írán v březnu 2012 odříznut od sítě SWIFT kvůli sankcím souvisejícím s jeho jaderným programem. Vyžadovalo to malý tým lidí, kteří zpracovávali platby na základě zaslání dvou faxů a dvou telefonátů pro každou transakci. Chybovost těchto systémů a nutnost dodatečných kontrol, aby se chybám předešlo, by však zvýšily náklady. Menší transakce by rovněž mohly být ztrátové, upozorňují odborníci.
Dlouhodobější variantou je samozřejmě také vytvoření nového systému spolu s Čínou a dalšími přátelskými zeměmi.
Co je vlastně SWIFT
Připomeňme, že SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) je společnost pro mezibankovní finanční telekomunikaci, která provozuje vlastní platební systém. Platba SWIFT slouží k odesílání a přijímání plateb v cizí měně po celém světě. V rámci platebního systému SWIFT má každá zúčastněná banka svůj jedinečný identifikační kód. Systém využívá přes 11 000 finančních institucí ve více než 200 zemích světa. Každá banka je v této síti identifikována jedinečným kódem BIC.
SWIFT podléhá právu Evropské unie a vlastní ji zúčastněné instituce se sídlem v Belgii. V roce 1973 ji založily velké evropské a severoamerické banky za účelem vývoje a provozování mezinárodní telekomunikační sítě především pro potřeby bank a finančních institucí. V roce 2021 bylo zaznamenáno v průměru 42 milionů swiftových zpráv denně, což je meziročně zhruba o 11 procent více. Síť SWIFT provozují datová centra ve Spojených státech, Švýcarsku a Nizozemsku a k přenosu dat využívá podmořské komunikační kabely.
Pro banky má SWIFT oproti dříve používanému dálnopisu řadu výhod. Umožňuje například rychlou komunikaci s ostatními bankami a finančními institucemi po celém světě, zvyšuje produktivitu zpracování informací a snižuje náklady na jejich přenos, vyšší je i bezpečnost přenosu informací.
Co by znamenalo úplné odpojení Ruska
Takový krok by sice tvrdě zasáhl ruské banky, měl by ale negativní dopady i na Evropskou unii. Zkomplikoval by například obchodování s Ruskem, které je předním vývozcem zemního plynu a ropy. Pro evropské věřitele by pak navíc bylo obtížné získat z Ruska zpět své peníze.
V případě odpojení Ruska by pro finanční instituce bylo téměř nemožné provádět platební transakce mezi Ruskem a dalšími zeměmi. To by znamenalo šok nejen pro ruské podniky, ale i pro jejich zahraniční zákazníky, zejména pro odběratele ropy a plynu, upozornil server CNN.
»Pokud bude Rusko odpojeno od systému SWIFT, nebudeme dostávat zahraniční měnu, ale kupci, především evropské země, nebudou dostávat naše zboží – ropu, plyn, kovy a další důležité položky jejich dovozu,« uvedl podle agentury TASS už dříve jeden z představitelů horní komory ruského parlamentu Nikolaj Žuravljov.
Stranou by nezůstala ani Česká republika. »Odstřižení Ruska od SWIFT by vedlo k zastavení dovozů komodit a polotovarů z Ruska, což by po vyčerpání zásob vedlo k zásadním potížím v mnoha oborech průmyslu a v dopravě. Politická reprezentace se navíc může obávat změny nálad: zatímco v tuto chvíli jsou velké části veřejnosti naladěny radikálně ve prospěch odstřižení Ruska od SWIFT i za cenu nepohodlí v podobě například nedostatku plynu k topení, nelze vyloučit, že po skutečném příchodu tohoto nepohodlí se postoj veřejnosti změní a její nespokojenost se obrátí proti politikům, kteří o přijetí takové tvrdé sankce rozhodli,« uvedl již dříve analytik České spořitelny Michal Skořepa.
V případě odstřižení Ruska od SWIFT by se západní země podle dřívějšího prohlášení hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy musely smířit s prudkým zdražováním, sociálními otřesy, nutností vzdát Green Deal (Zelenou dohodu pro Evropu) a také se smířit s poklesem globálního významu dolaru.
(ici, čtk)
Milan Antal
Ten článok je dezinformačný zmätok.
1. Nechystá sa vypnúť všetky ruské banky, iba niektoré, aby platby mohli bežať.
2. Nie je pravda, žeby sa obchod úplne zastavil. Len spomalil a zdražil. Obchodovalo sa platilo sa predsa aj pred SWIFT, len SWIFT to zjednodušilo a urýchlilo.
3.Táto situácia ukazuje na pretrvávajúci imperializmus Západu. Ako to, že globálny finančný systém nie je pod kontrolou globálnej správy, OSN, ale Západu – to je prachsprostý imperializmus a nečudo, že sa Rusko, Čína, Inia a ďalšie krajiny voči nemu vzbúrili.
4. Analytici v ČR a SR a vôbec v západnom svete majú obdivuhodnú ne(schopnosť) zabúdať na Čínu. Čína má možnosť a využije ju, sprostredkovať ruský platobný styk. Že zatiaľ v juanoch sa urobilo 1,9 % platieb? Nuž, táto situácia nahráva tomu, že to bude 3 – 5 – 10 %, ak sa k tomu pridá aj India. Čína rada využije situáciu, má technologické možnosti previesť v tomto smere rozsiahle globálne zmeny.
Prakticky Západ uskutočňuje dedolarizáciu svetovej ekonomiky. Ruské vedenie dlho naliehalo na banky, aby odišli od dolára. Nedarilo sa. Teraz to robí sám Západ. Nečudo, že tieto dni pribehol do Moskvy izraelský premiér, pretože sa to dotklo izraelských záujmov v ruských bankách.
5. Západ odstrihnutím Ruska od SWIFT by veľmi rýchlo Rusko odstrihol od Západu a presmeroval na ázijský hospodársky okruh. Nuž, neviem, kto by po tomto kroku nebol na tom horšie, Rusko asi nie. Predaj energií a dôležitých surovín by preorientovalo na Áziu, ktorá by sa tomu len potešila.
EÚ by nemala konať unáhlene a počúvať USA, ale sledovať svoje záujmy. Treba sadnúť za rokovací stôl a dohodnúť vyvážené vzťahy s RF do budúcnosti.
Aj keď som v tomto smere skeptický, v EÚ prakticky niet výrazných osobností, ktoré by dokázali racionálne zvážiť situáciu. To, čo čítam, je katastrofa.
petr
antal : niečo pre vaše pobavenie – https://www.youtube.com/watch?v=rXRmAp4h9sE
fronda
Asi navždy.
Yurri Simon
https://magazin.aktualne.cz/drsny-souboj-rusek-o-posledni-panvicku-aneb-posledni-nakupy/r~b362d9e6a07c11ec8b18ac1f6b220ee8/
R.I.P.
Yurri Simon
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/belorusti-dustojnici-se-vzbourili-a-odmitli-zautocit-na-ukra/r~ab37cba89edf11ec8d900cc47ab5f122/