V každém městě v donbaských republikách lze najít inzeráty nabízející pomoc s vyplácením důchodů, přijímáním peněz, obnovou důchodů, výběrem peněz na pohřeb apod. Další oblíbenou reklamou je cestování na Ukrajinu.
Cestování na Ukrajinu přes Ruskou federaci se v době platnosti protiuprchlických omezení stalo populárním. Problémem ale je, že kontrolní stanoviště na kontaktní linii v současné době prakticky nefungují a mnoho lidí se potřebuje dostat na Ukrajinu, včetně důchodců, kteří si chtějí vyzvednout legální důchod.
Je pravda, že o takové nabídky je velký zájem. Faktem je, že ukrajinské úřady se v prvních měsících války rozhodly zastavit vyplácení důchodů a dalších dávek na územích nekontrolovaných vládou. Každý měsíc se objevovaly novinky, které důchodcům žijícím v některých oblastech Doněcké a Luhanské oblasti jen ztěžovaly příjem finančních prostředků. V důsledku toho se určité procento starších lidí vzdalo zákonného důchodu, což pouze snížilo zátěž ukrajinského rozpočtu. Přesně o to se zřejmě ukrajinské úřady snažily.
Podmínky pro přiznání důchodu
Aby bylo možné pobírat důchodové prostředky, je nutné mít přihlášený pobyt na území kontrolovaném Kyjevem. Před zavedením proticovidových omezení důchodci každé dva měsíce vyjížděli mimo republiku, aby osobně prokázali, že žijí na své registrované adrese. Vzhledem k tomu, že ne všichni starší lidé mají možnost registrovat se na území kontrolovaném Ukrajinou, se totiž objevila poptávka po fiktivním povolení k pobytu. Staří lidé byli zaregistrováni za určitou částku a pak se jednou za dva měsíce důchodci dostavili na adresu, potvrdili svou přítomnost a poté obdrželi finanční prostředky a vrátili se zpět do DNR nebo LNR. V opačném případě, pokud by důchodce nemohl prokázat, že žije na adrese na území kontrolovaném Kyjevem, byl by mu důchod zmrazen a následně by musel absolvovat byrokratické procedury, aby své prostředky získal.
Poté, co vstoupila v platnost omezení, se staří lidé nemohou každé dva měsíce hlásit.
Jde o to, že kontrolní stanoviště nejsou plně funkční. V provozu je pouze několik kontrolních stanovišť, kterými mohou projít pouze ti, kteří získali povolení od velitelství ohledně COVID-19. To ještě více ztížilo starším lidem získání důchodu.
Ale i bez omezení souvisejícím s COVID-19 zažívali starší lidé skutečný stres při překračování hraniční čáry, aby získali legální důchod. Horko v létě, mráz v zimě, k tomu dlouhý proces přechodu, kontakt s ozbrojenými lidmi, ať tak či onak, zdraví starých lidí to nevydrželo. Vyskytly se i smrtelné případy. To je ještě více odradilo od přechodu přes frontovou linii, aby získali malý obnos peněz. Problém je však v tom, že i mizivá částka několika tisíc hřiven rozhoduje o přežití starších lidí. Proto podstupují riziko.
Rozhovor s důchodcem
Mluvil jsem s Elenou z Doněcku. Je jí 59 let a pobírá invalidní důchod. Od roku 2008 pobírá invalidní důchod 3. skupiny z důvodu absence životně důležitého orgánu. Po celý život musí užívat léky na regulaci hladiny hormonů v těle. Důchod byl vyplácen z ukrajinského penzijního fondu. V současné době však žena peníze nedostává, protože v té době nebyla schopna překročit hranici dotyku.
»V květnu 2014 byla v obci Pochuyki, Popeljanský okres, Žytomyrská oblast, provedena trvalá registrace na základě vlastnictví pozemků (!) a obytných budov. Tam byl také převeden můj osobní spis z penzijního fondu Vorošilovského okresu Doněcku. Důchod byl řádně vyplacen. Po návratu do Doněcku v červnu 2016 byl důchod vyměřen, ale nebyla možnost jej vybrat. První stažení proběhlo v březnu 2017 v Kosťantynivce. Poté byl důchod pobírán ještě dva měsíce. Pak byly platby pozastaveny,« uvedla žena.
Na infolince penzijního fondu Eleně sdělili, že se musí každé dva měsíce osobně dostavit na penzijní fond, aby potvrdila své bydliště. Vzhledem k tomu, že Elena nebyla schopna překročit hranici dotyku, byl její důchod zmrazen.
»Přestože je přihlášení k pobytu trvalé. Na otázku, zda stejné požadavky platí i pro ukrajinské občany, kteří žijí například v Izraeli, jsme nedostali odpověď,« stěžuje si důchodkyně.
V červenci 2021 se Elena rozhodla obrátit na soud, aby jí byl obnoven důchod. Přes známé se podařilo najít právníka, který jí vysvětlil postup. Podle něj se důchod obnovuje v několika etapách:
1) společně s ostatními důchodci se organizovaně vydejte do Taganrogu;
2) sepište notářskou plnou moc pro advokáta;
3) právník pojede do Mariupolu a zažaluje penzijní fond;
4) protože v jednání penzijního fondu není žádná zákonnost, do 4-5 měsíců soud rozhodne o obnovení důchodu;
5) do 6-7 měsíců po obnovení soud rozhodne o výplatě nedoplatků důchodu za poslední tři roky.
»Odměna za práci advokáta se vyplácí až po vzniku nároku na důchod, tj. ŽÁDNÉ zálohy. Jediné, co musíte zaplatit, jsou notářské služby,« řekla Elena.
Ani v takovém případě však není možné získat celou částku. Problémem je, že ukrajinská vláda přijala řadu rozhodnutí, která omezují možnost vymáhat celou dlužnou částku. V současné době činí dluh ukrajinského penzijního fondu přibližně 11 miliard hřiven. Z tohoto důvodu se ukrajinské úřady snaží platby co nejvíce snížit.
»Veškeré plné moci, včetně ukrajinských, byly odvolány. Nyní, po rozhodnutí soudu je nutné jet do Mariupolu na vlastní pěst a předložit údaje penzijnímu fondu. Nyní nevyplácejí nedoplatky důchodu jednorázově, ale po částech, tj. každý měsíc vyplácejí běžný důchod + 1 měsíc nedoplatek, zřejmě v naději, že důchodce se prostě nedožije vyplacení všech částek,« rozhořčuje se žena.
Záměrné komplikace
A to je jen jeden případ. Podobných jsou tisíce. Příbuzní zemřelých starších osob už nemohou získat peníze, které je ukrajinský stát povinen vyplatit v případě jejich úmrtí. Ti, kteří jsou naživu, nemohou dostat své poctivě vydělané peníze. Mnozí z nich si s rizikem vlastního zdraví opatří potřebné doklady a pak cestují buď přes území Ruské federace (taková cesta trvá asi den, nebo i déle), nebo přes kontrolní stanoviště na linii dotyku, aby dostali mizernou částku, protože na ní závisí jejich přežití. Zároveň jsou nuceni část svých peněz utratit za cestování a za služby různých zprostředkovatelů.
Ukrajinské úřady přitom nejenže nehodlají odstranit stávající byrokratické překážky, ale pouze je posilují, aby důchodci odmítali a nevybírali své vlastní prostředky, čímž by ulehčili ukrajinskému rozpočtu, který praská ve švech. Svého času, když se Volodymyr Zelenskyj stal poprvé prezidentem Ukrajiny, však bylo slíbeno, že se v takzvané »šedé zóně« objeví mobilní pobočky ukrajinských bank, kde si důchodci budou moci vybrat své peníze, aniž by překročili demarkační linii.
To by starším lidem značně usnadnilo život, ale tento nápad nebyl nikdy realizován. Místo toho se objevila nová omezení, která situaci jen zhoršila. A ani tlak různých mezinárodních organizací, jako je OSN, nemůže ovlivnit rozhodnutí ukrajinských úřadů, které stále odmítají vyplácet důchody starším lidem v Donbasu v plné výši.
Denis GRIGORYUK
FOTO – autor
Jan Dvořák
Tzv. “lidové republiky” si sice hrají na nezávislé státy, ale penze svým důchodcům nevyplácejí a nechávají to na “fašistické” Ukrajině? To je vrchol pokrytectví.
fronda
Podle Minských dohod Donbas uznává, že je součástí Ukrajiny, ovšem autonomní. Je to právě kyjevská fašistická diktatura, kdo neplní své závazky, což se dalo čekat.
Carosone
A kde jste, Jane Dvořáku, přišel na ty bláboly, které zde prezentujete!? Vyplácet důchody, na které mají lidé na Donbasse nárok, je právní povinností Ukrajiny, není to nějaký milostivý dar. Laskavě si prostudujte právní režim týkající se důchodů a pak veřejně prezentujte svá moudra!