Zimní olympijské hry v Pekingu jsou v plném proudu, udělují se medaile. Během minulých ZOH 2018 v korejském Pchjongčchangu se jich rozdalo celkem 307 – a tentokrát jich bude ještě víc, vzhledem k tomu, že přibylo sedm nových medailových disciplín, napsal zpravodajský server USA TODAY.
Moderní olympijské hry se konají od roku 1896, kdy byla jejich tradice obnovena v řeckých Athénách; ovšem tehdy se za první místo udělovala stříbrná medaile, za druhé bronzová a třetí v pořadí nedostal nic. Systém zlaté, stříbrné a bronzové medaile se objevil až na letní olympiádě v roce 1904 v americkém St. Louis. A zimní olympiáda, která se poprvé konala v roce 1924 ve francouzském Chamonix, tento způsob ocenění sportovců převzala. Všechny minulé zlaté, stříbrné a bronzové medaile jsou si jistým způsobem podobné. Ale protože každé pořadatelské město je pozmění tak, aby vzdalo hold kultuře své země, žádné dvě olympijské medaile nejsou úplně stejné.
Všechny minulé a současné medaile zimních olympijských her mají některé shodné prvky. Symbol pěti olympijských kruhů, stejně jako oficiální logo her a jejich název. Letošní hry se oficiálně jmenují XXIV. zimní olympijské hry Peking 2022. Jedinečnou změnou v letošním roce je to, že samotné medaile mají jméno. Organizátoři je pojmenovali Tchung Sin, což znamená »společně jako jeden«.
V Pekingu mají medaile jméno
Na každé medaili je pět soustředných prstenců »představujících olympijského ducha spojit lidi dohromady, a sdílenou nádheru zimních olympijských her po celém světě«. Ve vnitřním prstenci je olympijský symbol pěti kruhů a v druhém je oficiální název her. V dalších dvou prstencích je vzor, který má zobrazovat sníh, led a mraky. Na zadní straně medailí je oficiální název her v čínštině, společně s názvem medailové disciplíny. Pokud by se podoba medailí někomu zdála být povědomá, je to tím, že vzdávají poctu letním olympijským hrám 2008 v Pekingu. Tehdy Čína hostila olympiádu poprvé – a nynější medaile mají zdůraznit, že se Peking stal prvním »městem obou olympiád«, kde se konaly letní i zimní olympijské hry.
Roztomilá panda
Při vyhlašování vítězů úspěšní sportovci na zimních olympijských hrách v Pekingu očekávají medaile, ale na pódiu dostanou roztomilou pandu. Není ale třeba se bát, že pandy zcela nahradily cenné kovy. Sportovci nakonec vždy své medaile obdrží – buď přímo na sportovišti, nebo na takzvaném medailovém náměstí. Vůbec nejde o první olympijské hry, na nichž medailisté dostávají nejprve upomínkový předmět, a až posléze medaili. V jihokorejském Pchjongčchangu dostávali vítězní sportovci také maskoty a v brazilském Rio de Janeiru malé figurky s logem her.
Oblíbený Bing Dwen Dwen
Pekingský olympijský maskot Bing Dwen Dwen je velmi oblíbený – jeho plyšová verze se v mnoha tamních obchodech po slavnostním zahájení rychle vyprodala. A přinejmenším jednoho medailistu tato hračka inspirovala. »Před pár dny jsem viděl čínské rychlobruslaře na stupních vítězů, jak drží Bing Dwen Dwena a hrozně jsem jim záviděl,« řekl čínský snowboardista Su I-ming, který získal stříbro ve slopestylu, ve videu na čínské sociální síti weibo. »A pak mi došlo, že si sám můžu také jednoho vybojovat. Povedlo se mi to a jsem hrozně šťastný. Doufám, že získám ještě další.«
(ava, čtk)
PetJednaLenin
Sport
Podvádět se nemá; cynik by dodal, že pokud ano, tak se u toho nesmíte nechat chytit. Jenže Rusové a fair play, to nešlo nikdy moc dohromady. V minulých letech byli ruští sportovci opakovaně usvědčeni z používání steroidů a jiných zakázaných látek. Nakonec pohár trpělivosti přetekl a přišel trest, který ruskému sebevědomí uštědřil vážnou ránu.
Rusko bylo nejprve na čtyři roky vyloučeno z olympiád a mezinárodních sportovních soutěží. Atd.
jmm
Nejen v Rusku…
PetJednaLenin
Ano, ale nikde ti neni statni program se zapiranim az k ministrum a prezidentovi