Izraelský prezident Jicchak Herzog zahájil dvoudenní oficiální návštěvu Turecka, v Ankaře ho s poctami přijal jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan.
Jde o první návštěvu hlavy židovského státu v Turecku od roku 2007. Herzog přiletěl v letadle, na jehož trupu byla v hebrejštině, turečtině a v angličtině slova mír, budoucnost a partnerství, uvedla agentura AP. Herzog pak odjel do prezidentského paláce v Ankaře v doprovodu turecké jízdní gardy.
V Istanbulu proti Herzogově návštěvě protestovala skupina asi 150 lidí, většinou členů proislamistických skupin. Skandovali protiizraelská hesla a měli transparenty označující izraelského prezidenta za vraha.
»Ne ve všem se shodneme a vztahy mezi Izraelem a Tureckem v posledních letech určitě znají vzestupy i pády, a ne zrovna jednoduché okamžiky,« řekl před začátkem cesty Herzog. »Budeme se ale snažit naše vztahy znovu nastartovat a budovat je uvážlivě, opatrně a se vzájemným respektem,« dodal.
Vztahy mezi Izraelem a Tureckem se za Erdoganovy vlády zhoršily, píše server The Times of Israel. Turecký prezident podle něj otevřeně kritizuje izraelskou politiku vůči Palestincům. Izrael naopak není spokojen s tím, že Erdogan udržuje vřelé vztahy s islamistickým hnutím Hamás, které vládne v palestinském Pásmu Gazy a které Izrael, USA a EU považují za teroristickou skupinu.
V roce 2010 obě země recipročně stáhly své velvyslance. Stalo se tak poté, co Izraelci zastavili na moři flotilu, která chtěla dopravit humanitární pomoc do Pásma Gazy na protest proti izraelské blokádě tohoto území. Flotila vyplula z Turecka a zásah proti ní se soustředil na největší z plavidel, tureckou loď Mavi Marmara. O život tehdy přišlo devět tureckých aktivistů.
Vztahy se pak postupně zlepšovaly, ale opět se zhoršily v roce 2018, kdy obě země opět stáhly své velvyslance. Turecko tak učinilo v souvislosti s přesunem amerického velvyslanectví do Jeruzaléma a palbou izraelských sil na palestinské demonstranty v Pásmu Gazy. Erdogan tehdy Izrael obvinil, že vůči Palestincům páchá genocidu.
(čtk)