Přes dvě desítky nevládních organizací vyzvaly turecké úřady, aby okamžitě propustily novinářku Sedef Kabasovou. Ta je skoro dva týdny ve vazbě kvůli obvinění, že kritickým komentářem v televizi urazila tureckého prezidenta-diktátora Recepa Tayyipa Erdogana. Za to jí hrozí v členském státě NATO až čtyři roky vězení, informují opoziční média. Společné prohlášení vyzývající k propuštění turecké novinářky Kabasové podepsala například organizace Reportéři bez hranic (RSF), Mezinárodní federace novinářů (IFJ) či mezinárodní sdružení spisovatelů PEN International.
Kabasová, která v 90. letech pracovala i v USA pro americkou stanici CNN, byla zatčena 22. ledna kvůli komentářům v pořadu televize TELE1 z poloviny téhož měsíce. Novinářka citovala čerkeské přísloví, které říká, že »i vůl může najít cestu do paláce, což z něj ale nedělá krále; z paláce se ale stane stodola«. Erdogan se v tomto přísloví evidentně našel. A protože je známo, že pravdu nemá rád…
Po odvysílání pořadu řada vládních úředníků na sociálních sítích kritizovala novinářčin komentář a tehdejší ministr spravedlnosti Abdulhamit Gül ho označil za nenávistný a řekl, že »přijde odpověď justice«. Prokuratura posléze Kabasovou obvinila z urážky prezidenta, za což v Turecku hrozí až čtyři roky vězení. Televize TELE1 dostala kvůli této kauze od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání pokutu a pětidenní zákaz vysílání.
Od roku 2014, kdy se stal hlavou státu Erdogan, byly v Turecku za tento čin odsouzeny tisíce lidí. Podle posledních dostupných údajů začala v roce 2020 turecká prokuratura pro urážku hlavy státu stíhat téměř 10 000 lidí. Odsouzením obžalovaného končí zhruba třetina takových procesů. Za Erdoganova předchůdce Abdullaha Güla byli například v roce 2010 z urážky hlavy státu obviněni jen čtyři lidé…
Zda budou nevládní organizace vzaty na vědomí, je krajně nejisté. Erdoganův režim má už zase jiné, válečnické starosti… Turecká letadla opět zaútočila na pozice kurdských bojovníků v Iráku a severní Sýrii, včetně jejich výcvikových táborů, krytů a muničních skladů, informovalo turecké ministerstvo obrany. Podle agentury AFP, která se odvolává na exilovou Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR), si útok v severní Sýrii vyžádal nejméně čtyři oběti. Turecký ministr obrany Hulusi Akar podle ČTK uvedl, že bylo zabito mnoho »teroristů«, aniž by upřesnil jejich počet.
Terčem letecké operace byla podle Ankary Strana kurdských pracujících (PKK), která má základny v Iráku, a také syrské kurdské milice YPG. Ty všechny Erdoganův režim považuje za teroristy…
(rj)
jmm
„..i vůl může najít cestu do paláce, což z něj ale nedělá krále; z paláce se ale stane stodola..“
To neplatí jen v Turecku….
PetJednaLenin
To se clovek lekne, ze je v socialismu nebo Putinove Kremlu. V Kadyrovove chanatu mohla dopadnout hur