Rusko už za plyn určený pro Evropu nebude brát eura ani dolary, platby se chystá požadovat v rublech. Na videokonferenci, kterou odvysílala státní televize, to uvedl prezident Vladimir Putin.
Opatření se podle něj týká zemí, které Rusko nepovažuje za přátelské a které proti Rusku zavádějí tvrdé ekonomické sankce, tedy i Spojených států, Kanady nebo Velké Británie. Státní plynárenský gigant Gazprom dostal nařízeno, aby tímto způsobem upravil dodavatelské smlouvy. Rusko dodává plyn i do České republiky.
Dodávat plyn Moskva hodlá i nadále podle plánu, změny se dotknou pouze měny pro účely zúčtování plateb, upřesnil prezident. Zdůraznil, že zmrazení ruských aktiv na Západě v odvetě za speciální operaci na Ukrajinu zničilo vzájemnou důvěru. Centrální banka a ruská vláda nyní mají týden na to, aby určily způsoby přechodu z plateb v cizích měnách na platby v rublech, řekl Putin.
Rubl po začátku operace prudce oslabil, k euru i dolaru odepsal desítky procent. Putinovo oznámení ale ruskou měnu zase prudce posílilo, odpoledne stál dolar zhruba 100 rublů. Krátce po zahájení operace stál dolar i více než 130 rublů, před ní méně než 80 rublů.
Brusel se chystá koordinovat společné nákupy plynu jménem členských států EU s cílem posílit energetickou bezpečnost kontinentu a snížit jeho závislost na Rusku. EU připravuje povinné plnění plynových zásobníků a společné nákupy plynu.
Některé evropské státy požadují, aby Evropská unie plyn z Ruska odebírat přestala, například Německo je ale proti. Současně evropské státy hledají nové dodavatele. Spojené státy už dovoz ruského plynu zakázaly.
Bez plynu to nejde
Německý kancléř Olaf Scholz v parlamentu znovu obhajoval dovoz energetických surovin z Ruska. Poslancům řekl, že krátkodobě nevidí možnost, jak se obejít bez dodávek ruských energetických surovin. Německo přitom podle něj dlouhodobě chce ukončit svou závislost na ruské ropě, plynu a uhlí. »Ale udělat to ze dne na den by znamenalo uvrhnout naši zemi a celou Evropu do recese,« varoval Scholz při debatě o rozpočtových výdajích.
»Ohroženy by byly statisíce pracovních míst. Celá průmyslová odvětví by se ocitla nad propastí,« řekl kancléř. Už nyní podle něj uvalené sankce tvrdě dopadají na německé občany, a to nejen v podobě vysokých cen pohonných hmot. Scholz dodal, že jedná podle zásady, že sankce nesmějí evropské státy zasáhnout tvrději než ruské vedení.
(cik)