O tom, že východopolský Przewodów zasáhla raketa odpálená z Ukrajiny, a nikoli ruská střela, vláda ve Varšavě věděla velmi brzy. Polští lídři ale byli »v rozpacích«, jak tuto informaci »sdělit veřejnosti«, tedy zda ji zamést pod koberec, nebo protirusky zneužít, a tak čekali, až co řeknou Spojené státy americké. S odvoláním na zdroje v polské a ukrajinské vládě to napsal polský list Gazeta Wyborcza.
Poblíž Lvova je rozmístěna jednotka ukrajinské armády, která disponuje protiletadlovými systémy S-300 vyvinutými v 70. letech v Sovětském svazu. Značná část těch, které jsou součástí ukrajinského arzenálu, byla vyrobena ještě v dobách Sovětského svazu. Ukrajinci odpálili dvě nebo tři střely, aby zničili ruskou raketu mířící na dobrotvirskou elektrárnu. Ch-101 neletěla ale přímo na cíl, manévrovala ve snaze zmást ukrajinskou protivzdušnou obranu. A dostala se mezi Lvov a polskou hranici, píše Gazeta Wyborcza. Jedna z ukrajinských střel ruskou raketu zasáhla, ale u další selhal sebedestrukční systém, takže letěla dál.
Zděšení politici ve Varšavě
Její úlomky pak dopadly v 15.40 SEČ v Przewodowě, kde kvůli tomu zemřeli dva muži. Polský deník píše, že už kolem 19.00 hodin polští činitelé věděli, že v zemědělské oblasti na východě země dopadla raketa vypálená z Ukrajiny. Nebylo to ale kvůli tomu, že by rychle rozeznali její úlomky. Polské úřady rychle dostaly informace ze speciálního radarového letounu kroužícího nad Polskem. Sledoval rakety letící na Ukrajinu a zaregistroval dráhu letu střely Ch-101. Ukázalo se, že úlomky, které dopadly na polské straně hranice, nebyly z ní. Letoun zaznamenal také dráhy letů ukrajinských S-300. Kolem 19.00 SEČ zasedli šéfové polských obranných a bezpečnostních složek, které narychlo svolal premiér Mateusz Morawiecki. Gazeta uvádí, že účastníci schůzky jí řekli, že už tehdy bylo jasné, jaká raketa v Przewodowě spadla. »Zavládlo zděšení, jak to sdělit veřejnosti,« napsal list. Polsko totiž patří k největším spojencům Kyjeva, poskytuje mu humanitární i vojenskou pomoc, hraje také klíčovou roli v logistice vojenských dodávek. Poláci se proto rozhodli počkat na informace z Bílého domu. Odtud jistě obdrží rozkaz, jak se zachovat, co udělat.
Nastal problém, Biden spal
Problém ale byl, že americký prezident Joe Biden spal po návratu ze summitu G20 v Indonésii. Ve čtvrtek nad ránem SEČ pak řekl, že »vzhledem k trajektorii rakety je nepravděpodobné, že byla vypálena z Ruska«. Polské vedení do té doby bylo ve svých vyjádřeních velmi opatrné, prezident Andrzej Duda ještě ve svém nočním vystoupení mlžil a mluvil o tom, že jde o raketu sovětské výroby a »že není jisté, kdo ji vystřelil«. Duda byl v kontaktu s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, který ho »ujišťoval«, že šlo o ruskou raketu a že pro to má důkazy, informuje Gazeta Wyborcza. Tak to tvrdili velitelé ukrajinské armády, v čele se náčelníkem generálního štábu Valerijem Zalužným, a Zelenskyj prý nechtěl zpochybňovat jejich názory. Důkazy? Už se vědělo, že raketa přiletěla z Ukrajiny!
Zelenského »pravdy«
Duda poté na středečním zasedání se šéfy silových resortů, vedení parlamentu a zástupci opozice prohlásil, že když se dozvěděl o explozi v Przewodowě, měl nutkání rychle oznámit, že tam spadla ruská raketa. Nicméně vojenští činitelé ho nabádali k opatrnosti a brzy mu dodali informace o dráze letu rakety. Polské činitele také zarazilo, jak urputně Ukrajinci trvají na teorii, že šlo o ruskou střelu. Šéf polského Senátu Tomasz Grodzki se podle zdrojů deníku Gazeta Wyborcza a ČTK kvůli tomu dokonce obrátil na šéfa ukrajinského parlamentu Ruslana Stefančuka. Až ve čtvrtek Zelenskyj poněkud zmírnil svá do té doby rezolutní prohlášení, která byla zcela lživá. Na ekonomickém fóru v Singapuru prostřednictvím videospojení pronesl, že on ani svět na 100 procent neví, co se v Przewodowě stalo. Nejen svět už to věděl. Ale přiznat to, k tomu Zelenskyj nebyl ochoten. Kolik takových »pravd« už asi světu předvedl?
(ava)