Alespoň tisíc lidí ve středu před prezidentským palácem v centru Bratislavy protestovalo proti »obranné« dohodě se Spojenými státy americkými, proti zdražování potravin, elektřiny a plynu, ale i proti povinnému očkování na covid. Demonstraci svolala opoziční strana Směr-SD expremiéra Roberta Fica, uvedl portál Pravda.sk.
»Přeji si, aby opět vznikla vláda, která dokáže Američanům hrdě říct ne!« prohlásil někdejší předseda parlamentu a nyní předseda opoziční Slovenské národní strany Andrej Danko. Jeho strana, která bývala v koalici s Ficem, se při posledních volbách nedostala do parlamentu. Podle portálu i představitelé dalších opozičních stran na demonstraci hovořili o předčasných volbách jako o jediném východisku z nynější situace. Demonstranti přišli s transparenty s nápisy Ne válce!, Slované, spojme se!, Yankee go home nebo Čaputová chce válku s Ruskem, obviňující současnou hlavu státu Zuzanu Čaputovou.
»Slovensko musí být připraveno na povstání občanů proti vládě,« prohlásil Fico a ohlásil brzký začátek petiční akce za referendum o předčasných volbách. Jeho součástí by měla být i otázka o amerických základnách a o zdražování. »Co nabízí současná vláda? Nabízí nám nádhernou vizi: buď zemřeme na omikron, anebo nás zastřelí nějaký ruský voják,« prohlásil bývalý premiér, podle kterého Rusko nepředstavuje pro Slovensko žádnou hrozbu.
Opozice minulý týden neuspěla ve sněmovně s návrhem na vypsání referenda o připravované smlouvě o »obranné« spolupráci s USA. Poslanci vládních stran, které mají v parlamentu pohodlnou většinu, hlasováním zablokovali konání schůze o zmíněné iniciativě. Připravovaná dohoda počítá s tím, že američtí vojáci budou moci využívat infrastrukturu dvou vojenských letišť na Slovensku a že Bratislava by mohla získat přes 100 milionů dolarů (2,1 miliardy Kč) na jejich modernizaci. Opoziční strany, ale i slovenská generální prokuratura už od počátku uvádějí, že dohoda ohrozí suverenitu země. To odmítli představitelé slovenské vlády, která text dokumentu schválila v minulém týdnu. O dohodě ještě bude rozhodovat slovenský parlament, její ratifikaci by měla završit prezidentka Čaputová.
Slovensko o dohodě vyjednávalo s USA už za předchozí vlády, v jejímž čele byl Směr-SD. Tehdejší vedení ministerstva obrany pak oznámilo, že od jednání odstupuje, neboť je proti vytváření právních podmínek pro působení cizích vojsk v zemi. Podobné dohody s USA uzavřelo třeba Maďarsko a Polsko. Pro vypsání referenda na základě petice je na pětimilionovém Slovensku třeba shromáždit aspoň 350 000 podpisů.
Slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok řekl, že NATO zvažuje nasazení jednotek i na Slovensku. Korčok to uvedl v souvislosti s napětím mezi Ukrajinou a Ruskem. Server Sky News napsal, že úvahy se týkají možnosti vytvoření bojových jednotek s 1000 příslušníků, které by kromě SR působily i v Bulharsku, Maďarsku a Rumunsku.
(ava, čtk)