Rada Evropy podnikla další krok vůči Turecku v případě vězněného filantropa Osmana Kavaly. Oznámila to instituce v tiskové zprávě. Turecku kvůli tomu, že nenaplnilo rozsudek Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) a Kavalu nepropustilo, hrozí až pozastavení členství v Radě Evropy, uvedla agentura Reuters.
Turecko se ale vymlouvá, že rozsudek vykonalo a Kavala je ve vězení kvůli jiné kauze, než kterou se zabýval ESLP. Turecký prezident-diktátor Recep Tayyip Erdogan počínání instituce odmítl, protože podle něj nectí turecké soudy.
Ministerský výbor Rady Evropy požádal Evropský soud pro lidská práva, aby vyhodnotil, zda Turecko naplnilo rozsudek z roku 2019. V případě, že ESLP uvede, že požadavky rozsudku Ankara nesplnila, bude moci Rada Evropy zavést sankce. Turecku, které je zakládajícím členem organizace, hrozí až pozastavení členství v orgánu. »Výbor došel k závěru, že Turecko se odmítlo podřídit konečnému rozsudku soudu tím, že nezaručilo okamžité propuštění Kavaly,« uvedla Rada Evropy a dodala, že Turecko tento závěr rozporuje.
V roce 2019 ESLP označil obvinění vůči Kavalovi za politicky motivovaná a vyzval k jeho okamžitému propuštění. Soud poukázal na to, že muž je mnoho let ve vězení, ale nebyl zatím odsouzen za žádný trestný čin. Mezi kompetence Rady Evropy patří vymáhání rozhodnutí soudu, zavedení sankcí však může být zdlouhavé.
Erdogan počínání Rady Evropy a ESLP znovu odmítl. Turecko podle jeho výhrůžek nebude ctít rozhodnutí zmiňovaných institucí. Již dříve představitelé turecké vlády cynicky uvedli, že naopak počínání Rady Evropy je politicky motivované.
Kavala byl zatčen v roce 2017 a obviněn z financování protivládních protestů z roku 2013 a z podílu na pokusu o údajný převrat z roku 2016. Hrozí mu až doživotí. Filantrop všechna obvinění odmítá. Na začátku roku 2020 soud Kavalu zprostil obžaloby pro nedostatek důkazů v kauze protestů z roku 2013. Po několika hodinách na svobodě ho ale policie opět zatkla, tentokrát kvůli obvinění z podílu na Erdoganem vyfabulovaném pokusu části armády o puč z roku 2016. Posléze podle ČTK nejvyšší soud Kavalovo zproštění viny v souvislosti s protesty z roku 2013 zrušil.
(rj)