Ruská federace (RF) bude postupovat podle vývoje reálné situace, bude se však snažit o diplomatické řešení krize ve vztazích se Západem kvůli Ukrajině, uvedl ruský prezident Vladimir Putin po jednání s německým kancléřem Olafem Scholzem.
Kancléř na společné tiskové konferenci vybízel k odvrácení války a přesvědčoval, že možnosti diplomatického řešení krize stále existují. »Rusko nemůže zavírat oči nad přístupem USA a NATO k bezpečnosti, ale v reakcích USA a NATO na ruské návrhy jsou body, ve kterých lze spolupracovat,« uvedl Putin po jednání se Scholzem. Varoval ale, že Moskva vnímá »násilné zadržování Ruska« jako ohrožení. Putin současně zopakoval ruské požadavky, aby se Západ zavázal nerozšiřovat NATO a nerozmístit útočné zbraně u hranic Ruska. Alianční země se odmítají zaručit, že se NATO o Ukrajinu nerozšíří, žádná další země podle nich nesmí mít právo veta při rozhodování, koho se pakt rozhodne přijmout. Rusko bude podle svého prezidenta postupovat podle vývoje reálné situace. Současně Putin ujistil, že Moskva bude usilovat o řešení krize řečí diplomacie. Putin prohlásil, že Rusko nechce válku v Evropě, ale situaci na Donbasu označil za »genocidu«. Dodal, že problém Donbasu je možné vyřešit pomocí Minských dohod.
Scholz, jenž o den dříve jednal v Kyjevě s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, kterému vyjádřil podporu, se vyslovil pro další dialog s Ruskem. »Diplomatické možnosti nebyly ani zdaleka vyčerpány,« řekl také kancléř na tiskové konferenci. Uvítal zprávy o stažení části ruských sil od hranic s Ukrajinou jako dobrý signál. »Doufáme, že další budou následovat,« doplnil. A varoval před možností, že by Ruská federace uznala nezávislost proruských lidových republik na východě Ukrajiny, jak k tomu ruského prezidenta vyzvali ruští poslanci v Dumě. Podle Scholze by to znamenalo »politickou katastrofu«.
Západ a Kyjev se kvůli soustředění ruských vojsk u hranic s Ukrajinou obávají ruského útoku na sousední zemi. Moskva, která takový úmysl popírá, ohlásila začátek stahování některých svých vojáků do původních posádek.
(ava, čtk)
fronda
Fašouni vždycky všechny dohody porušili. Vzpomeňme na Mnichov nebo různé smlouvy o neútočení. Během puče na Majdanu stejně tak porušili dohody s prezidentem Janukovyčem a teď se nechtějí znát ani k Minským dohodám. Tak jaképak diplomatické řešení?