Pozornost médií celého světa na sebe v roce 2010 strhl server WikiLeaks, když publikoval tajné video americké armády zachycující letecký útok v Bagdádu z roku 2007, který zabil deset lidí včetně dvou reportérů agentury Reuters. Server poté mezi jiným zveřejnil mnoho tajných zpráv, převážně polních hlášení amerických vojáků z let 2004 až 2009, a 7. března 2017 začal zveřejňovat na 8000 dokumentů z let 2013 až 2016 ze serverů Ústřední zpravodajské služby (CIA). Američany to rozlítilo.
Server WikiLeaks spoluzaložil v roce 2006 australský novinář, vydavatel a později i politický vězeň Julian Assange (50). Ten v lednu 2007 oznámil, že se na základě »mezinárodní spolupráce« podařilo shromáždit už více než milion dokumentů. Jejich podstatnou část získal WikiLeaks od zpravodajského analytika americké armády v Iráku Bradleyho Manninga.
Manning internetovému serveru WikiLeaks předal 470 000 bojových hlášení z irácké a afghánské války, 250 000 tajných depeší amerického ministerstva zahraničí, několik videí z bojišť a další citlivé dokumenty, které odhalovaly, jak Washington světu lže. V USA ho za to v roce 2013 odsoudili ke 35 letům vězení. Během odpykávání si trestu Manning podstoupil přeměnu pohlaví a jména na Chelsea Manningovou. Tehdejší demokratický prezident Barack Obama ale její trest zkrátil na pětinu a v květnu roku 2017 byla Manningová z vězení propuštěna.
Obvyklé praktiky CIA
Tajné složky z let 2013 až 2016, tisíce dokumentů, měly odhalit praktiky americké kybernetické špionáže. Obsahují detaily o amerických pokusech proniknout do softwarových produktů, do chytrých televizí a chytrých telefonů, včetně přístrojů iPhone firmy Apple, a také do operačních systémů Android, Windows, Mac a Linux, které by se tak mohly změnit v improvizovaný výzvědný nástroj.
Washington kvůli odhalení doslova šílel a šéf Ústřední zpravodajské služby CIA Mike Pompeo v roce 2017 označil server WikiLeaks za nestátní nepřátelskou zpravodajskou agenturu, kterou často podporují země jako je Rusko. Ruská vojenská rozvědka GRU prý serveru využila k šíření dokumentů získaných při hackerských útocích zacílených na ovlivnění amerických prezidentských voleb, jak Američané do dnešních dnů neustále tvrdí.
Trest 175 let
Julian Assange ve strachu o život kvůli výhrůžkám se až do dubna 2019 sedm let ukrýval na ekvádorské ambasádě v Londýně, která mu nabídla azyl. Konkrétně to tehdy učinil levicový prezident Rafael Correa. Po vyhoštění z ní, už v době vlády ekvádorského prezidenta Lenína Morena, ho za souhlasu obou zemí z objektu násilně vyvlekla britská policie. Byl zatčen a odsouzen na padesát týdnů vězení. Assange nyní zatím zůstává ve vazbě ve Velké Británii. Po dlouhých letech ukrývání a věznění trpí psychickými problémy.
Spojené státy americké však dlouhodobě usilují o jeho vydání, Assange v této zemi čelí celkem osmnácti trestním obviněním, která souvisejí s porušením zákona o špionáži a se spiknutím s cílem nabourat se do vládních počítačů. V USA mu hrozí odnětí svobody až na 175 let! Ve světě má mnoho příznivců a zastánců, soudných lidí, kteří demonstrují za jeho osvobození a proti extradici do Spojených států. Americký deník The New York Times v roce 2010 označil Assangea za nejvýznamnějšího novináře na světě.
(ava, čtk)
jmm
V současné “diktatuře” cenzury potřebujeme “WIKIL” znovu….
Yurri Simon
Ty potřebuješ hlavně výměnu psychoanalytiika….
williks2
Rusofobové, když tak pevně věříte těm bludům, kterýma vás krmí a vy jim to baštíte, tak vám ukážu něco z jiného soudku.
https://www.facebook.com/pavel.klement.520/videos/2177470229058280/
Užívejte si “demokratických” medií.
Jinak co je demokracie? Je to to, že lidé ovládají vládu nebo že vláda ovládá lidi?
NINO
Nenávist ke všemu ruskému se nazývá rusofobie. Je to psychycká nemoc.
Yurri Simon
Píše se “psychická”, ty joudo….