Čínský prezident Si Ťin-pching se dnes setkal v Si-anu na Summitu Číny a zemí Střední Asie sešel se svými protějšky.
Na setkání s prezidentem Uzbekistánu Šavkatem Mirzijojevem upozornil, že Čína je ochotna spolupracovat s Uzbekistánem na prohloubení všestranné spolupráce a při budování komunity se společnou budoucností Číny a Uzbekistánu. Již v září loňského roku uskutečnil Si Ťin-pching státní návštěvu Uzbekistánu a dostalo se mu vřelého a přátelského přijetí, které má stále v čerstvé paměti. Není to tak dávno, co Uzbekistán úspěšně uspořádal referendum a schválil novou ústavu, která plně demonstruje vysokou míru důvěry a srdečné podpory uzbeckého lidu svému prezidentovi. Si Ťin-pching poblahopřál prezidentovi Uzbekistánu. Pod vedením prezidenta Uzbekistánu bude cesta reformy a otevírání se Uzbekistánu stále širší a výstavba »Nového Uzbekistánu« bude i nadále dosahovat větších úspěchů.
Na setkání s turkmenským prezidentem Serdarem Berdymuhamedovem poukázal na to, že prezident v lednu tohoto roku provedl úspěšnou státní návštěvu Číny. Oba vůdci společně oznámili, že vztah mezi oběma zeměmi bude povýšen na komplexní strategické partnerství, dále oznámili provádění společenství sdílené budoucnosti na bilaterální úrovni a otevření nové kapitoly ve vývoji vztahů mezi Čínou a Turkmenistánem.
Není to přitom tak dávno, co Turkmenistán úspěšně uspořádal nové parlamentní volby a úspěšně dokončil hlavní domácí politickou agendu. Pod vedením pana prezidenta se Turkmenistán posouvá k cíli »omlazení mocné země v nové éře«.
Od navázání diplomatických vztahů mezi Čínou a Turkmenistánem před 31 lety obě země vždy prováděly přátelskou spolupráci založenou na zásadách vzájemného respektu, vzájemného prospěchu a oboustranně výhodných výsledků. Vztahy mezi Čínou a Turkmenistánem mají velký potenciál a široké vyhlídky na rozvoj. Čína je ochotna spolupracovat s Turkmenistánem na neustálém prohlubování bilaterálních vztahů a dosahování lepších výhod pro oba národy.
Při setkání s tádžickým prezidentem Emómalí Rahmónem, Si poukázal na to, že od navázání diplomatických vztahů mezi Čínou a Tádžikistánem se společným úsilím obou stran dosáhly bilaterální vztahy skoku od dobrého sousedského přátelství ke strategickému partnerství a následně ke komplexnímu strategickému partnerství. Si Ťin-pching řekl, že v roce 2019 navštívil jeho zemi a společně oznámili založení společenství rozvoje a bezpečnosti mezi Čínou a Tádžikistánem. V posledních čtyřech letech dosáhlo budování společenství mezi oběma zeměmi uspokojivého pokroku.
Zdůraznil, že vztahy mezi Čínou a Tádžikistánem mají hluboký historický původ, pevný politický základ, bohaté konotace spolupráce a širokou veřejnou podporu. V nové situaci se zaměřením na skvělou budoucnost obou národů je Čína ochotna spolupracovat s Tádžikistánem na komplexním zvýšení úrovně spolupráce v různých oblastech a podpořit budování čínsko-tádžické komunity se společnou budoucností, s přátelstvím po generace, se sdílením dobrého i zlého a se vzájemným prospěchem.
I kyrgyzského prezidenta Sadyra Žaparova Si srdečně uvítal a připomněl, že loni se setkali dvakrát a dosáhli důležitého konsenzu o vztazích mezi Čínou a Kyrgyzstánem a spolupráci v různých oblastech mezi oběma zeměmi. Tyto konsenzy jsou účinně prováděny, což vkládá silný impulz do rozvoje dvoustranných vztahů uvedl Si a dodal, že od nástupu prezidenta Žaparova do úřadu tvrdě pracoval na rozvoji ekonomiky, zlepšení živobytí lidí, podpoře usmíření mezi různými politickými silami a získal podporu kyrgyzského lidu. Věří, že pod jeho vedením budou různé projekty Kyrgyzstánu i nadále dosahovat nových úspěchů.
I vztahy mezi Čínou a Kyrgyzstánem prošly 31letým rozvojem a Čína je ochotna spolupracovat s Kyrgyzstánem na vybudování společenství se společnou budoucností dobrého sousedství, přátelství a prosperity, provádět všestrannou spolupráci a pomáhat při rozvoji a revitalizaci obou zemí.
CRI