Čínský prezident Si Ťin-pching v pondělí zdůraznil potřebu komplexně podporovat vysoce kvalitní spolupráci v rámci iniciativy Pásmo a stezka (Belt and Road Initiative, BRI).
Si, který je zároveň generálním tajemníkem Ústředního výboru Komunistické strany Číny (CPC) a předsedou Ústřední vojenské komise, pronesl tyto poznámky při svém vystoupení na čtvrtém sympoziu věnovaném budování Pásma a stezky.
Podle jeho slov je nezbytné posilovat strategickou důvěru, udržovat strategické zaměření a jednat odvážně s odpovědností, aby byla vytvořena zářnější budoucnost pro spolupráci v rámci Pásma a stezky.
Od doby, kdy byla iniciativa v roce 2013 představena, bylo dosaženo významných úspěchů, které přispěly k posílení přátelství Číny s účastnickými zeměmi a podpořily jejich hospodářský a sociální rozvoj, uvedl Si.
S ohledem na to, že svět v posledních letech vstoupil do nové éry turbulencí a změn, vyzval k úsilí o zvládnutí všech druhů rizik a výzev a k efektivnímu řešení dopadů geopolitických konfliktů při prosazování vysoce kvalitní spolupráce v rámci Pásma a stezky.
Si zdůraznil nutnost správně vyvážit vztah mezi posílením pocitu naplnění účastnických zemí a zajištěním výhod pro Čínu a vyzval k přijetí konkrétních opatření na ochranu čínských zájmů v zahraničí.
Doposud Čína podepsala dokumenty o spolupráci v rámci BRI s více než 150 zeměmi a více než 30 mezinárodními organizacemi.
Podle údajů čínského ministerstva obchodu čínské společnosti do konce roku 2023 založily v zemích zapojených do BRI 17 000 zahraničních podniků, přičemž přímé investice přesáhly hodnotu 330 miliard dolarů. Ekonomické a obchodní zóny vytvořené v rámci této iniciativy navíc vytvořily 530 000 místních pracovních míst.
Si se zúčastnil předchozích sympozií, která se konala v letech 2016, 2018 a 2021.
Během pondělního sympozia Si zdůraznil, že spolupráce v rámci Pásma a stezky vstoupila do nové fáze vysoce kvalitního rozvoje.
Apeloval na dodržování principu „společného plánování, budování a sdílení výhod,“ filozofii otevřené, zelené a čisté spolupráce a cíle usilovat o vysoce standardní, na člověka orientovanou a udržitelnou spolupráci.
Zaměření na posilování konektivity by mělo směřovat k nepřetržitému vytváření nového prostoru pro oboustranně výhodný rozvoj na vyšší úrovni a s větší odolností a udržitelností, uvedl Si.
Zdůraznil potřebu posílit mechanismy pro vysoce kvalitní spolupráci v rámci Pásma a stezky a zlepšit plánovací, koordinační a řídící mechanismy.
Si vyzval k vytrvalosti při přeměně plánů v realitu a k odvaze překonat všechny druhy rizik a výzev při neochvějném prosazování vysoce kvalitní spolupráce v rámci Pásma a stezky, aby byl přispěl k rozvoji lidské komunity se společnou budoucností.