Slovenský parlament usnesením odsoudil deportace Židů ze země do koncentračních a vyhlazovacích táborů za druhé světové války, sněmovna také požádala o odpuštění přeživší a příbuzné obětí protižidovského tažení. Zmíněné tragické události si připomenuli i vrcholní slovenští politici. Za války byla tehdejší Slovenská republika spjata s nacistickým Německem.
»V době smutného 80. výročí vypravení prvního transportu do nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborů zpytujeme svědomí a vyjadřujeme lítost nad zločiny, které byly spáchány tehdejší státní mocí na našich židovských spoluobčanech,« píše se v prohlášení, které sněmovna schválila hlasy téměř všech přítomných zákonodárců. Národní rada v dokumentu rovněž vyjádřila úctu těm, kteří za války pomáhali pronásledovaným Židům.
Poslanci krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko, která se otevřeně hlásí k válečnému slovenskému státu, se hlasování nezúčastnili. Oběti deportací poslanci také uctili minutou ticha.
Transporty Židů ze Slovenska začaly 25. března 1942, kdy z Popradu vyjel do Osvětimi vlak s tisícovkou dívek. Slovenský stát za války deportoval přes 70 000 Židů, z nichž výrazná většina byla zavražděna nebo nepřežila následky útrap v koncentračních a vyhlazovacích táborech.
Premiér Eduard Heger v reakci na výročí začátku deportací Židů ze Slovenska vyjádřil lítost nad lidskými oběťmi. »Toto smutné výročí nám dnes, když u našeho přímého souseda zuří válka, mnohem hlasitěji než kdykoliv předtím připomíná, jak důležité je jasně odmítat projevy fašismu, xenofobie, rasismu, ale i princip kolektivní viny,« uvedl Heger v prohlášení.
Loni v září se Hegerova vláda omluvila za opatření z roku 1941, kterými tehdejší státní moc na Slovensku omezila práva Židů a která předcházela deportacím židovského obyvatelstva ze země.
(čtk)
fronda
To mi přijde absurdní. Copak se současný režim na Slovensku hlásí ke klerofašistickému Slovenskému státu, že se omlouvá za jeho činy? Asi hlásí, soudě podle hodnocení konfliktu na Ukrajině.