Na pozadí situace kolem možného ozbrojeného konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem je pozoruhodné, že to jsou právě země NATO, které dodávají zbraně ukrajinské armádě. Některé země dodávají smrtící zbraně, jiné se omezují na zasílání přileb, ale jsou i tací, kteří na konfliktní situaci vydělávají. Ať tak či onak, všichni přispívají k vypuknutí plnohodnotné války v Donbasu, kde v současné době nominálně platí »režim ticha«, ačkoli ve skutečnosti na linii dotyku žádné příměří není.
Vojenská eskalace nutně povede ke ztrátám na životech. Lidové milice Doněcké lidové republiky (DLR) již nyní utrpěly ztráty v důsledku akcí ukrajinské armády. Kromě použití dělostřelectva, minometů a dalších těžkých zbraní, které by podle minských dohod měly být staženy z linie dotyku, ale ukrajinské ozbrojené síly používají bezpilotní letouny.
Mluvčí Lidových milicí DLR Eduard Basurin 1. února v naléhavé zprávě uvedl, že rozvědka republiky zaznamenala zvýšený počet přeletů bezpilotních letounů nad pozicemi DLR. »Zaznamenáváme nárůst intenzity přeletů ukrajinských dronů na všech úsecích linie dotyku. Domníváme se, že velení OOS (Operace společných sil – pozn. red.) se tímto způsobem snaží provést průzkum našich pozic na čele obrany v rámci upřesnění cílů a přípravy na jejich palebný útok,« řekl Basurin.
Útok dronů
Drony se používají nejen k průzkumu, ale také ke shazování munice. Ve stejný den ukrajinské ozbrojené síly použily bezpilotní letouny k útoku na Lidové milice DLR. Večer 1. února Basurin uvedl, že improvizované výbušné zařízení zabilo jednoho příslušníka DLR. Později šéf DLR Denis Pušilin uvedl, že granát byl shozen dronem.
»Před několika hodinami shodil dron výbušné zařízení, náš voják zahynul,« řekl vůdce republiky ruské televizi. Podle něj ukrajinská strana používá rušičky signálu, aby zabránila ostatním dronům zaznamenat pohyb techniky ukrajinské armády.
Je třeba zde připomenout, že podle minských dohod se nad linií dotyku mohou nacházet pouze bezpilotní letouny monitorovací mise OBSE, jenže nyní kvůli akcím ukrajinské armády nemůže personál mise plnit svou funkci. »Čekáme na provokace. Z naší strany jsme samozřejmě připraveni podle našich možností, takže budeme reagovat podle situace,« dodal Pušilin.
Nejedná se o jedinou oběť použití dronů ukrajinskou armádou. Dne 10. prosince 2021 shodily ukrajinské ozbrojené síly neřízené střely na vesnici Trudivska poblíž Doněcka. Při zneškodňování jedné z nich jeden voják zemřel na místě a další zemřel následující den v nemocnici. Přesné údaje o počtu obětí použití bezpilotních letounů ale nejsou v současné době k dispozici.
Válka s drony
Používání bezpilotních letounů není ve válce v Donbasu novinkou. Není to první rok, kdy ukrajinské ozbrojené síly používají bezpilotní letouny k úderům proti lidovým republikám Donbasu.
Abych zjistil, jaké bezpilotní letouny používají ukrajinské ozbrojené síly proti Lidovým milicím DLR, obrátil jsem se na Dmitrije Astrachana, bývalého vojenského zpravodaje tiskové agentury ozbrojených sil DLR. Podle něj ukrajinská armáda běžně používá bezpilotní letouny – lehké multikoptéry; kvadrokoptéry i systémy s velkým počtem vrtulí. Lze je zakoupit hotové nebo po částech. Komponenty jsou volně k dispozici. Tyto vrtulníky se pak používají ke korekci palby, ale také ke shazování munice.
»Shoz je organizován zcela jednoduše – jednoduché zařízení s čipem, které je připojeno k vhodnému řídicímu signálu. Samotné držáky a obaly shozených výbušných zařízení se tisknou na 3D tiskárně nebo se předělávají přidáním stabilizátorů do podhlavňových granátů, do minometných min – prostor pro fantazii je poměrně široký – armáda má z čeho vyrábět. To je to, co se nyní většinou používá. Tedy to, co lze před OBSE snadno ukrýt, co lze převážet v kufru civilního auta nebo v batohu,« řekl Astrachaň.
Na Ukrajině existují také společnosti, které vyrábějí drony domácí výroby. Také ty se podílejí na bojových operacích v Donbasu. »Pokud mluvíme o sofistikovanějších bezpilotních systémech, na Ukrajině se vyrábějí vojenské drony typu letounů Furie a People’s dron (PD-2), což jsou jakési vývojové verze nebo kopie dronů z 90. let. People’s dron je kopií amerického dronu s novější avionikou a elektronikou, ale tělo je kopií. Vyrábějí se v továrnách, které pověřila ukrajinská vláda. Používají se ke korekci dělostřelecké palby a průzkumu,« sdělil vojenský zpravodaj.
Astrachaň také poznamenal, že ukrajinská armáda v současné době používá k úderům často jednoduché vrtulníky, které shazují projektily pomocí výše zmíněných systémů. »Hlavní bombardování představují shozy munice z vrtulníků, počínaje VOG a improvizovanými výbušnými zařízeními až po tvarované granáty a 82mm miny, které jsou shazovány z osmivrtulových vrtulníků, jako jsou Mavic nebo Phantom. Oni a jejich protějšky jsou schopni bez problémů nést a shodit jednu nebo dvě munice o velikosti a hmotnosti VOG (munice do granátometu, asi 350 gramů, pozn. red.),« uvedl reportér.
Turecké bezpilotníky ve službách ukrajinské armády
Po skončení bojů v Náhorním Karabachu, v nichž sehrály roli turecké bezpilotní letouny Bayraktar, ukrajinská vláda vážně uvažovala o nákupu úderných letounů z Ankary. Následně se obě země dohodly na zřízení výrobních zařízení společnosti Bayraktar na Ukrajině.
Konkrétně 3. února během návštěvy tureckého prezidenta Recepa Erdogana v Kyjevě podepsaly obě země rámcovou dohodu mezi ukrajinskou a tureckou vládou o spolupráci v oblasti špičkových technologií, letectví a vesmíru. Tato dohoda předpokládá výstavbu výrobního závodu společnosti Bayraktar na Ukrajině a výcvik pilotů pro provozování dronů různých kategorií.
»Původně Ukrajina nakoupila a nyní společně s Tureckem vyrábí úderné drony. Zatím byly použity pouze jednou, alespoň podle ukrajinských údajů. V současné době nehrozí, že by je bylo možné použít z mnoha důvodů. Důvody jsou především politické povahy. Nyní nejsou (Bajraktary – pozn. red.) aktivně a masově využívány,« poznamenal astrachaňský reportér.
V současné době není známo, jakou roli budou turecké bezpilotní letouny hrát ve válce v Donbasu. Již nyní je však jasné, že takové zbraně nepřispějí k usmíření stran, a tudíž nebudou naplněny minské dohody. Vždyť i nyní, kdy dohody nominálně platí, ukrajinská armáda s použitím improvizovaných prostředků zasahuje území lidových republik Donbasu a zraňuje nejen vojáky, ale i civilisty, kteří nadále žijí v tzv. červené zóně.
Denys HRYHORUK
FOTO – archiv autora
PetJednaLenin
Rusaci obklici Ukrajinu a uz jim lepi. Turecke drony Bayraktar, americke strely protitankove Javelin a protiletecke Stinger, vsude pomoc od svobodnych statu. Kde jsou spratelene lidove demokraticke diktatury od Assada, pres …stany, pres Kima po Chaveze?
williks2
Zní to jakoby jste chtěl válku, protože se lidé na Donbasu shodli na tom, že chtějí být samostatní a nechtějí být pod Ukrajinou? Asi nevíte co znamená bojovat na život a na smrt, že? Já vím vás se to netýká, vy jste daleko. Pokud chcete bojovat, nikdo vám nebrání jít do války na Ukrajinu a mohou tam jít všichni, kteří agresivitu NATA a Ukrajiny podporují. Zeptejte se lidí, kteří byli v Iráku, v Jugoslávii a na dalších misích, jestli by šli do války položit život za „své“ rozhodnutí. Voják je voják a je tím nejméně svobodným ve svém rozhodování – nemůže neuposlechnout rozkaz, musí jej splnit a až potom si stěžovat. Ale to bývá již pozdě, protože ti druzí lidé proti nim už jsou mrtví. To musela být hodně tupá rána, když jste do sebe klopil toho posledního panáka a upadl jste zezadu na hlavičku a po probrání tohle vypustil do éteru.
fronda
Turecko a svobodný stát. To je vtip dne. 😀