Mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí (MZV) Mao Ning (Mao Ning) v pátek předsedala pravidelné tiskové konferenci. Delegace amerického obranného průmyslu se 3. května zúčastnila „Fóra pro spolupráci v obranném průmyslu mezi Spojenými státy a Tchaj-wanem“. Stephen Rudel, šéf delegace a bývalý velitel amerického námořnictva, ve svém projevu uvedl, že americké obranné společnosti jsou ochotny se účastnit autonomního obranného plánu na Tchaj-wanu na posílení odrazujících prostředků s cílem vyhnout se konfliktům od zdroje. Mao Ning na to reagovala tak, že prodej zbraní Spojených států na Tchaj-wan vážně porušuje princip jedné Číny a tři společná komuniké mezi Čínou a Spojenými státy, zejména to porušuje ustanovení z komuniké ze „17. srpna“, a Čína se vždy a rozhodně staví proti tomu. V poslední době Spojené státy a Tchaj-wan neustále zvyšují vojenské kontakty. Dvacet pět amerických obranných společností společně navštívilo Tchaj-wan a zúčastnilo se tzv. „obranného fóra“ uspořádaného Demokratickou pokrokovou stranou (DPP). Spojené státy přeměňují Tchaj-wan na „sud střelného prachu“, to poškozuje zájmy tchajwanských krajanů.
Kanadská vláda včera předvolala čínského velvyslance v Kanadě z tzv. důvodu, že čínský diplomat „zastrašoval“ kanadského poslance. Mao Ning uvedla, že kanadská strana pomluvila a zdiskreditovala normální povinnost čínského velvyslanectví v Kanadě a Čína k tomu vyjadřuje silnou nespokojnost a rozhodně se staví proti tomu. Čínský velvyslanec v Kanadě objasnil důstojné stanovisko a předložil silný protest odpovědnému činiteli kanadského ministerstva zahraničí. Odpovědný činitel oddělení pro záležitosti Ameriky a Oceánie provedl důstojné jednání s kanadským velvyslancem v Číně.
V reakci na projev africké skupiny při Výboru pro zahraniční vztahy Sněmovny reprezentantů Spojených států mluvčí čínského ministerstva zahraničních věcí Mao Ning poukázala na to, že Čína dlouhodobě dodržuje princip otevřenosti a průhlednosti, provádí praktickou spolupráci podle poptávky afrických zemí a neustále poskytuje novou hybnou sílu v nových odvětvích, a výsledky spolupráce se rozšiřují po celé Africe. Mao Ning dodala, že pouze Afričané mají právo mluvit o tom, jaká je spolupráce mezi Čínou a Afrikou. Když Spojené státy hodnotí spolupráci mezi Čínou a Afrikou, měly by mít tolerantní postoj místo psychologie „kyselých hroznů“.
CRI