Na zasedání agentury pro vypořádávání sporů ve Světové obchodní organizaci (WTO), které se konalo 27. února, Spojené státy opět zneužily »veto« a zamítly návrh na zahájení výběrového řízení nového soudce odvolací agentury. Tento návrh byl společně předložen 127 členy WTO, ale už po třiašedesáté byl zablokován. Guatemala jako zástupce poukázala na to, že neexistuje žádný právní základ pro bránění postupu výběru nového soudce a poškozuje to práva mnoha členů WTO.
Mechanismus pro vypořádávání sporů je jedním z důležitých pilířů WTO. V rámci tohoto mechanismu členové obecně nejprve vyjednávají a pokud se vyjednávání nepodaří, tak předloží problém skupině odborníků, která rozhodne. Pokud stále mají neshody, mohou předložit žádost odvolací agentuře, která je proto známá jako »nejvyšší soud« WTO, a její zpráva má povinnou závaznou sílu jako »konečný rozsudek«.
V odvolací agentuře je sedm soudců a pro normální provoz mechanismu jsou potřeba nejméně tři soudci. Vzhledem k tomu, že americká vláda v posledních letech brání jmenování nových soudců, byl v prosinci 2019 v agentuře jen jeden soudce, a mechanismus byl nucen pozastavit svou práci, čímž WTO upadla do největší krize od svého založení. 30. listopadu 2020 odešli všichni soudci odvolací agentury.
Pokud jde o WTO a jejího předchůdce, tedy Všeobecnou dohodu o clech a obchodu (GATT), Spojené státy jsou jedním z hlavních zakladatelů této organizace. Proč v posledních letech opakovaně brání její práci? Analytici poukázali na to, že hlavní příčinou je, že s nárůstem rozvíjejících se ekonomik se Spojené státy domnívají, že pravidla WTO již nepřispívají k jejich vlastním zájmům a omezují »svobodu« jejich obchodní politiky. Spojené státy v posledních letech podporovaly ochranářskou politiku a zahájily obchodní války s mnoha stranami, jako je Čína a Evropská unie. Z pohledu Spojených států, pokud nelze WTO transformovat pro jejich vlastní použití, může ochromení mechanismu pro vypořádávání sporů předejít rozhodnutím, která jsou pro Spojené státy nevýhodná.
Je vidět, že Spojené státy způsobily krizi přežití WTO a zároveň také využívají záminky, které s tím nemají nic společného. V prosinci 2022 rozhodla skupina odborníků na mechanismus pro vypořádávání sporů WTO, že v roce 2018 Spojené státy porušily pravidla WTO např. zvýšením tarifů na dovážené ocelové a hliníkové výrobky. Spojené státy odmítly přijmout rozhodnutí WTO a rovněž se odvolaly při příležitosti »zastavení« mechanismu pro vypořádávání sporů, aby se pokusily prodloužit provádění rozhodnutí na dobu neurčitou. To vyvolalo nespokojenost mezi mnoha zeměmi.
»Respektovat pravidla« je mantra washingtonských politiků. Ve skutečnosti však pravidla zahodí, jakmile se jim nehodí, a dokonce se snaží začít se vším znovu od začátku. Po nástupu Bidena do funkce prezidenta se rozšířil koncept »národní bezpečnosti« pod vlivem »konkurence mezi velmocemi«, který podpořil další verzi »Amerika na prvním místě«, a pokračuje v porušování mezinárodních obchodních pravidel.
Mezinárodní pravidla nejsou »domácími pravidly« Spojených států a nemohou sloužit pouze Spojeným státům. Někteří lidé ve Spojených státech se pokusili vyřešit obchodní spory využitím síly k donucování jiných zemí. To porušilo pravidla volného obchodu, a také to porušilo pravidla mnohostrannosti. Při globalizaci ve vícepolárním světě si nemohou Spojené státy dělat, co chtějí, aby celý svět platil účet »Ameriky na prvním místě«. Pokud Spojené státy trvají na provokacích ve WTO, nakonec zjistí, že poškozují své vlastní zájmy.
(pr)