Dodávky zbraní na Ukrajinu by zvýšily krveprolití v případné válce, což by zase zvýšilo příliv uprchlíků. V případě války by proud uprchlíků z Ukrajiny zahltil Českou republiku, Polsko, Slovensko a Maďarsko. Náklady na jejich udržování by mohly vyvolat kolaps ekonomiky.
V letech 2017-18 Česká republika výrazně zvýšila dodávky zbraní na Ukrajinu. Soukromé společnosti to řešily dodávkami staré sovětské obrněné techniky: sovětských samohybných houfnic 2S1 Gvozdika a BMP-1.
Czechoslovak Group podle ukrajinských médií prodal desítky vozidel BMP-1 polskému Wtorplastu za přibližně 20 000 eur, zatímco Poláci tato vozidla prodali Ukrajincům za 200 000 eur. Můžeme hovořit o počtu až 200 vozidel. Tuto skutečnost vyšetřovali ukrajinští novináři, což vedlo k propouštění v ukrajinských vojenských strukturách a k soudnímu řízení.
V roce 2021 bylo také oznámeno, že Česká republika dodá Ukrajině 26 samohybných dělostřeleckých jednotek Dana-M2. A nedávno se objevila zpráva, že český ministr obrany je připraven dodat Ukrajincům i munici ráže 152 mm.
Celkový objem prodeje této výzbroje není astronomický, tento prodej se spíše podobá likvidaci zbraní. Neobejde se to bez korupce, protože desetinásobné navýšení ceny BMP-1 dodaných z České republiky do Polska a poté na Ukrajinu je stěží odůvodnitelné a legální.
Americká Foreign Policy uveřejnila 23. ledna uprostřed americko-ruského licitování článek, v němž se jasně uvádí, že dodávky zbraní Ukrajině ji neochrání, ale případnou válku jen zkrvaví. Téhož dne pronikly do médií zvěsti, že velvyslanectví USA a Německa připravují evakuaci svých zaměstnanců, ale tyto zvěsti byly již večer vyvráceny. A zatímco si USA a Rusko rozdělují zóny vlivu, americký časopis píše, že jedinou přijatelnou možností je diplomatické řešení, nikoli válečné hry, včetně dodávek zbraní na Ukrajinu. Mimochodem, Německo je na rozdíl od Velké Británie a USA rozhodně proti takovým dodávkám.
Česká vláda zároveň po vypuknutí bojů na východě Ukrajiny prohlásila, že omezí dodávky zbraní do této země. »Česká republika od začátku krize na Ukrajině od léta 2014 nedodala žádné zbraňové systémy a nevydala žádné licence na vývoz zbraní do této země. Vláda republiky bude pokračovat v omezování dodávek zbraní do regionu v závislosti na vývoji situace na Ukrajině,« uvedlo české ministerstvo zahraničí v prohlášení zveřejněném na svých oficiálních internetových stránkách. Podle vlády se tyto dodávky v roce 2014 snížily téměř desetkrát, ale v roce 2018 prudce vzrostly.
V současné době jsou Litva, Lotyšsko a Estonsko připraveny dodat protitankové systémy a houfnice, které obdržely od USA a Německa, pouze je zapotřebí souhlasu těchto dvou zemí. Mimochodem, USA usnadňují dodávky zbraní na Ukrajinu a souhlasí s jejich opětovným dodáním díky tomu, že Amerika je na rozdíl od Evropy v dosahu území konfliktu.
V rozhovoru pro Washington Post z konce ledna prezident Zelenskyj říká, že Ukrajina je problémem Evropy, protože v případě plnohodnotné války zaplaví EU davy uprchlíků.
Není mnoho možností.
Nějak se věří, že když dáte Ukrajině zbraně, ochráníte ji. To zdaleka není pravda. Ukrajina je velká nevyrovnaná země a ani když ji zaplavíte zbraněmi, ani když vybavíte ukrajinskou armádu, aby zastavila Rusko, nezachráníte Kyjev před chaosem a ekonomickou a sociální katastrofou během útoku. Takže například dodávky plynu by v případě domnělé ruské agrese vystačily na týden – a pak by došlo k dlouhým a strašlivým výpadkům v dodávkách tepla a elektřiny pro mnoho tisíc ukrajinských měst, což by znamenalo faktický kolaps.
I ten nejjednodušší pohled na vojenská tažení, která Rusko od roku 2008 vedlo v Gruzii, nám však říká, že ruské vojenské síly nebudou útočit na města a prorážet do nich tankové klíny jako za druhé světové války.
Rusko má plnou převahu na obloze a disponuje komplexními taktickými a křižujícími raketovými silami, které budou okamžitě použity. A estonské houfnice bez munice budou opuštěny, jak se to již stalo v roce 2014 v Ilovajsku a Debalcevu s ukrajinskou armádou (takto byly například ukořistěny americké protiletadlové komplexy dodané den předtím), kde separatisté bojovali za účasti ruských poradců a bez přímé účasti ruských vojenských sil.
V roce 2008 byla celá gruzínská armáda během několika dní poražena vojsky jednoho vojenského okruhu Ruska za účasti divizí výsadkových vojsk, letectva a některých jednotek Černomořské flotily. Tuto hru zahájil Saakašvili, kterého Gruzínci nyní uvěznili za korupci a uzurpování moci.
S americkým časopisem tak můžeme říci, že dodávky zbraní Kyjev nezachrání, ale pouze zvýší krveprolití, které v plné míře dopadne na Ukrajinu.
To znamená, že dojde k přílivu uprchlíků.
Migrační právo EU zavazuje členské státy EU nejen k zajištění spravedlivého azylového řízení, ale také k dodržování minimálních standardů ubytování a zadržování migrantů. DW uvádí, že Německo v letech 2016-2020 vydalo na jednoho uprchlíka 12 000 až 20 000 eur. Celkově země v tomto období vyčlenila na migranty přibližně 100 miliard eur, přičemž hlavní tok migrantů nastal v letech 2015-2016 v období aktivních bojů v Sýrii.
Sýrii od EU odděluje několik zemí a Středozemní moře. Ukrajina má přímou hranici se zeměmi EU, bezvízový styk a počet obyvatel větší než Sýrie.
Podle zpráv českých médií vydala Česká republika v roce 2015 na migranty ročně asi 500 milionů dolarů (více než 40 milionů měsíčně), což zahrnovalo údržbu ubytoven, sociální dávky, lékařskou péči, integraci atd. Přitom v roce 2015, kdy do Německa přišlo asi 500 tisíc uprchlíků, v České republice o azyl žádalo maximálně několik tisíc lidí ročně.
Není těžké odhadnout, že kvůli bojům na Ukrajině zaplaví Evropu vlna uprchlíků. Těžko říci, kolik přesně uprchlíků to bude: 10 tisíc, 100 tisíc nebo miliony, ale i kdyby Česká republika přijala jen 10 tisíc uprchlíků z Ukrajiny, měsíční náklady na jejich vydržování budou činit nejméně 120 milionů eur. Za rok je to více než miliarda. Má nyní Česká republika takové peníze?
Například na prodeji 200 kusů BMP-1 za 20 tisíc eur vydělala Česká republika pravděpodobně asi čtyři miliony eur. Těžko si lze představit pro Čechy nevýhodnější obchod, než je prodej a darování zbraní Ukrajině, což s sebou nese miliardové náklady na vydržování uprchlíků v jejich zemi.
Vasilij MURAVICKIJ