Na 40.000 lidí demonstrovalo ve Vídni proti povinnému očkování proti covidu-19, které v Rakousku začne platit 1.února. Informovala o tom agentura DPA. Tisíce odpůrců očkování či dalších opatření protestovali také v některých německých městech, asi nejvíce se jich podle DPA sešlo v Hamburku.
Na 16.000 lidí přišlo podle policejních zdrojů v Hamburku na demonstraci s heslem „Ruce pryč od našich dětí“. V Německu očkují děti ve věku od pěti do 11 let od prosince. Větší manifestace se konaly i v německých městech Magdeburg, Freiburg a Schwerin. Desítky lidí demonstrovaly proti koronavirovým opatřením také v Berlíně.
Do ulic vyšli demonstrovat lidé opět také v rakouské metropoli, kde se podle policie sešlo na 40.000 protestujících. Lidé nesli rakouské vlajky a transparenty s nápisy Ne očkovací povinnosti. Situace se nakrátko vyhrotila, když policie pochod zastavila a prováděla kontroly několika lidí. Podle serveru deníku Kronen Zeitung kontrolovala údajně nebezpečné předměty u několika účastníků a několik lidí zadržela. Nasazeno bylo na demonstraci asi tisíc policistů.
V Paříží a dalších městech se konaly demonstrace odpůrců očkování
Přímo v Paříži se na třech protestech sešlo 18.000 lidí. Ve zbytku země jich podle ministerstva vnitra bylo v ulicích 87.200. Při protestech bylo deset policistů zraněno a 34 osob zatčeno. Předchozích protestů 18. prosince se zúčastnilo 25.500 lidí, z toho 5500 v Paříži. Nejvíce odpůrců opatření se zatím sešlo 7. srpna, kdy po celé Francii vyrazilo do ulic 237.000 demonstrantů.
V Paříži protestující převzali Macronovou formulaci a skandovali „naštveme vás“. Jiní nesli nápisy odmítající očkovací průkazy, což byla narážka na Macronův legislativní záměr vyžadovat doklad o očkování pro vstup do míst, jako kavárny, bary a muzea, napsala agentura Reuters.
Macron tento týden prohlásil, že chce neočkované naštvat tím, že jim zkomplikuje život natolik, že se nakonec nechají očkovat. Dodal, že neočkovaní lidé jsou nezodpovědní a nezaslouží si, aby byli považováni za občany.
Televizní záběry ukázaly potyčky mezi protestujícími a policií na jednom z míst protestů. Kromě Paříže se protesty uskutečnily mimo jiné v Marseille, Nantes a Le Mans.
„(Macronovy výroky) byly poslední kapkou. Nejsme nezodpovědní,“ řekla hospodářka nemocnice Virginie Hougetová, která se vyhnula nařízení o povinném očkování pro zdravotníky, protože koncem loňského roku onemocněla covidem-19.
Protestující obviňují Macrona z pošlapávání jejich svobod a nerovného zacházení s občany. On tvrdí, že svoboda s sebou nese odpovědnost, která zahrnuje i ochranu zdraví ostatních.
Francie již potřetí v jednom týdnu zaznamenala více než 300.000 pozitivně testovaných. Podle aktuálních údajů za posledních 24 hodin přibylo 303.669 nových případů. Počet hospitalizovaných, včetně pacientů s covidem-19 na jednotkách intenzivní péče, neustále roste, což zatěžuje zdravotnický systém. Některé nemocnice oznámily, že přibližně 85 procent pacientů na jednotkách intenzivní péče není proti covidu-19 očkováno. Údaje ukazují, že 90 procent lidí starších 12 let, kteří mají nárok na očkování, je plně naočkováno.
Lidé ve Francii se musí při vstupu do restaurace nebo baru nebo při jízdě vlakem mezi regiony prokázat dokladem o očkování nebo negativním testem. Vzhledem k prudkému růstu nákaz způsobených variantou omikron však chce vláda možnost cestování s testem zrušit.
Tři měsíce před prezidentskými volbami je Macronovo vyjádření zřejmě vypočítavým krokem, využívajícím narůstající frustrace vůči neočkovaným. Konzervativní kandidátka Valérie Pécresseová uvedla, že Macron vráží do země klín. Krajně pravicový kandidát Éric Zemmour prezidentovi výroky, které jsou podle něj nejapné, odsoudil.
Protestující v ulicích hlavního města obviňovali Macrona také z politizace pandemie před volbami.
„Chci, aby naštval drogové dealery a zločince, ne obyčejné lidi,“ řekl 55letý protestující, který si přál zůstat v anonymitě.
(čtk)