Čínský vicepremiér He Lifeng nedávno jednal s výkonnými řediteli globálních finančních gigantů jako BlackRock, Goldman Sachs a Citigroup. Během těchto setkání He zdůraznil, že Čína vítá více zahraničních finančních institucí a dlouhodobý kapitál, aby investovaly a podnikaly v zemi a sdílely tak rozvojové příležitosti Číny.
Vicepremiér uvedl, že Čína dále prohlubuje reformu svého finančního systému a postupně rozšiřuje institucionální otevřenost finančního sektoru, což poskytuje zahraničním podnikům větší pohodlí při jejich činnosti v zemi.
Výkonná vedení těchto finančních firem vyjádřila optimismus ohledně vyhlídek čínské ekonomiky a finančního trhu a zdůraznila svou ochotu prohloubit svou přítomnost na čínském trhu a posílit hospodářskou a obchodní spolupráci.
Tyto nedávné schůzky vysílají jasný signál, který vyzývá globální dlouhodobý kapitál k zvýšení investic v Číně, což má stabilizující účinek na tržní očekávání, uvedl finanční komentátor CMG Liu Ge.
Chen Hongbin, výzkumník na Tsinghua University, upozornil na přitažlivost Číny jak pro růstové, tak pro hodnotové investory. Jako globální lídr v oblasti inovací a největší výrobní národ na světě s nejkomplexnějším průmyslovým systémem nabízí Čína neporovnatelný potenciál pro finanční instituce, řekl Chen.
Čínská centrální banka letos udržuje podporující měnovou politiku a přijala opatření, jako jsou dvě snížení povinných rezerv a tři snížení základních úrokových sazeb. Na technologické inovace, dostupné bydlení a malé podniky bylo alokováno 900 miliard jüanů (124 miliard dolarů) formou cílených re-lonů.
Úsilí o stabilizaci směnného kurzu jüanu a zlepšení řízení devizových rezerv také patří mezi prioritní oblasti.
Od začátku roku čínští regulátoři výrazně posílili proticyklické měnové politiky, uvedl Zeng Gang, ředitel Šanghajské finanční a rozvojové laboratoře. Tato opatření rozšířila nástroje pro makroekonomickou a finanční regulaci a zároveň podporují udržitelný rozvoj kapitálových trhů.
Tian Lihui z Nankai University uvedl, že nové nástroje, jako jsou swapové facilitace a re-lony na zpětné odkupy akcií, pozitivně ovlivnily tržní náladu a zlepšily sociální očekávání.
Čínský dluhopisový trh, který je nyní druhým největším na světě, i nadále přitahuje globální kapitál. K 31. říjnu 2024 zahraniční instituce držely dluhopisy v hodnotě 4,25 bilionu jüanů (585 miliard dolarů), přičemž vstup na trh usnadnily prostřednictvím přímých investic nebo prostřednictvím Bond Connect.
Wang Lei, zástupce ředitele Státní správy pro devizové obchody, zdůraznil pokračující úsilí o podporu emise dluhopisů denominovaných v renminbi zahraničními subjekty a o zjednodušení pravidel pro správu deviz, což zvyšuje atraktivitu aktiv denominovaných v renminbi pro globální investory.