Svět se vrátí po pandemii COVID-19 k téměř normální situaci do několika měsíců. V rozhovoru s izraelskou televizí to řekl šéf americké farmaceutické firmy Pfizer Albert Bourla, jehož společnost vyrábí vakcíny proti covidu.
»Je jednodušší přesvědčit lidi nechat se očkovat jednou za rok a pro lidi je snazší na to pamatovat. Z hlediska zdravotnictví je to ideální řešení. Snažíme se zjistit, zda dokážeme vyvinout vakcínu proti variantě omikron a zároveň proti ostatním. Může to být řešení, pokud se neobjeví něco zcela jiného,« řekl Bourla.
Podle něj se virus nepodaří vymýtit. »Bude s námi po příští roky, ale měli bychom se k normálním životům vrátit za několik měsíců,« ujistil. Bourla připustil, že přijdou další varianty. Virus SARS-CoV-2 podle něj vytváří nové varianty a snaží se obejít imunitní ochranu získanou z vakcín nebo proděláním nemoci. Zatím se dokázala imunitní ochraně z očkování vyhnout jenom varianta omikron, ale Bourla zdůraznil, že i v tomto případě vakcína chrání před hospitalizací.
Jsou to zločinci
Šéf Pfizeru přiznal, že čelí trvalým útokům odpůrců očkování, kteří o něm šíří nepravdy a posílají mu výhružné vzkazy. Bourla řekl, že existuje »velmi úzká menšina lidí, která má z dezinformací prospěch… To šíření mylných informací je živí, jsou to zločinci,« shrnul trefně Bourla. Tyto kruhy například šíří lež, že jeho manželka je po smrti, protože ji Bourla přinutil nechat se očkovat. »To je ale to nejmenší. Nejhorší je, že tomu lidé věří. Ti, co umírají, jsou hlavně ti neočkovaní. Miliony lidí zemřely kvůli tomuto malému počtu kriminálníků,« prohlásil nekompromisně Bourla.
Roušky pomáhají předcházet spoustě nemocí
Že lidstvo se jednou s koronavirem naučí žít, tvrdí i Frank Ulrich Montgomery, šéf Světové lékařské asociace (WMA). Část preventivních opatření včetně roušek ale pravděpodobně zůstane, domnívá se. Přitom právě on počátku pandemie povinnou ochranu nosu a úst kritizoval, nošení roušek považoval dokonce za směšné. Pak ale pochopil…
Montgomery, který stojí i v čele Stálého výboru evropských lékařů (CMPE), zároveň dlouhodobě obhajuje všeobecnou očkovací povinnost, vakcinaci označuje za nejbezpečnější cestu, jak předejít rizikovému průběhu nemoci. »Jakmile dokážeme s touto nemocí žít, tak se vrátíme zpět k našim starým životům,« řekl Montgomery. »Jsem si ale jistý, že já v budoucnu přinejmenším při některých situacích budu nadále nosit roušku, protože to má velké výhody a skvělé doprovodné efekty,« uvedl. »Už dva roky jsem nebyl nachlazený, dva roky jsem neměl chřipku, dva roky jsem neměl střevní virózu,« řekl Montgomery o rouškách. »Díky ochraně dýchacích cest jsem se vyhnul celé řadě dalších onemocnění,« uvedl. Poznamenal také, že viry, které taková onemocnění vyvolávají, nezmizely a že kvůli omezenému kontaktu s nimi se snížila i imunita proti nim. »Když nyní roušky odložíme, tak všichni dostaneme pořádné nachlazení. Naše imunita se samozřejmě oslabila,« řekl.
A Montgomery a povinné očkování? »Můj sen je 95 % očkovaných obyvatel,« řekl. »Očkování neznamená jistotu, že se lidé nenakazí, ale značnou jistotu, že jen velmi málo z nich vážně onemocní, a ještě větší jistotu, že nezemřou,« vysvětlil a varoval zároveň před imunitou získanou promořením, a nikoli nejdříve vakcinací.
V zájmu dosažení co největší proočkovanosti považuje Montgomery podle ČTK za ideální takový model, ve kterém by se povinná vakcinace vztahovala na všechny osoby starší 18 let…
(rj)