Zahraniční politika jihokorejského prezidenta Yoon Suk-yeola ve vztahu Spojeným státům je široce kritizována jako destabilizátor míru a bezpečnosti v regionu a představitel jihokorejské opozice ji označil za »ponižující«.
Jedním z výsledků Yoonovy návštěvy v USA a jeho setkání s americkým prezidentem Joem Bidenem je takzvaná Washingtonská deklarace vydaná 26. dubna, v níž se uvádí, že Spojené státy zlepší to, co nazývají »rozšířeným odstrašováním«, které zemi poskytují, včetně intenzivnějších konzultací v případě jaderné krize.
Podle společné deklarace se USA a Jižní Korea dohodly na zvýšení počtu vojenských cvičení a výcvikových aktivit, provádění simulací, zřízení nové Jaderné poradní skupiny a rozšíření pravidelného zviditelňování amerických strategických prostředků na Korejském poloostrově. Zdroje rovněž uvedly, že americká strana plánuje nasadit strategickou jadernou ponorku ve vodách u Korejského poloostrova.
Siang Chao-jü, výzkumný pracovník z Institutu asijsko-pacifických studií Čínského institutu mezinárodních studií, uvedl, že takové kroky mezi oběma zeměmi zhorší napětí na Korejském poloostrově a jsou v rozporu s úsilím mezinárodního společenství o podporu mírového procesu na poloostrově.
»Tyto praktiky jednoduše provokují růst regionálního napětí a nepřispívají k míru a stabilitě v regionu,« řekl Siang pro China Media Group.
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning ve čtvrtek na adresu společného prohlášení uvedla, že USA jsou zdrojem napětí tím, že využívají problémů na Korejském poloostrově.
»To, co USA udělaly, podněcuje blokovou konfrontaci, podkopává systém nešíření jaderných zbraní a narušuje strategické zájmy ostatních zemí,« řekla Mao.
Společné prohlášení zveřejněné po jednání Yoon-Biden vyvolalo v Jižní Koreji rovněž rozsáhlé obavy a kritiku, přičemž veřejnost se vyjádřila, že Yoonova vláda vede zemi do »centra nové studené války«.
Národní výbor mládeže a národní výbor vysokoškolských studentů hlavní jihokorejské opoziční Demokratické strany uspořádaly ve čtvrtek před jednacím sálem Národního shromáždění demonstraci, na které odsoudily diplomatickou politiku vlády za eskalaci napětí na Korejském poloostrově.
Jeden z jihokorejských opozičních vůdců v pátek kritizoval Yoonovu zahraniční politiku vůči Spojeným státům jako »ponižující«. »Pokud jde o zákon o snížení inflace a zákon o čipech a vědě, které byly hlavním programem na summitu Yoon-Biden, Yoon vůbec nechránil náš průmysl a společnosti,« řekl Lee Jae-myung, předseda opoziční Demokratické strany.
Lee prohlásil, že Yoonovo jednání na schůzce skončilo ponižující situací velkoryse šířené »globální hogangové« diplomacie. Hogang, módní slovo v korejštině, označuje zákazníka, kterého je snadné oklamat.
Jihokorejské ministerstvo obchodu již dříve varovalo, že by nový zákon o ochraně duševního vlastnictví mohl přinést nejistotu a porušit práva na řízení a technologie pro její podniky a společnosti.
Siang, výzkumník v oblasti mezinárodních vztahů, uvedl, že ve zdánlivě vysoce prestižní interakci mezi Soulem a Washingtonem stále dominuje »Amerika na prvním místě«.
»Zdá se, že snahy Jižní Koreje o posílení vztahů se Spojenými státy jsou spíše jednostrannou, zbožnou závislostí na USA,« řekl.
Dodal, že se zdá, že politika Jižní Koreje vůči USA není založena na žádném »strategickém základu«, ačkoli Yoonova administrativa chce zemi ukázat jako velmoc s globálním vlivem. »Místo toho Yoonova návštěva dále prokázala skutečnost, že se Jižní Korea strategicky upíná ke Spojeným státům.«
iportaL24.cz/CRI